Dom » Architektura

Nowoczesna architektura dydaktyczna – przyjazna studentom i środowisku

Nowoczesna architektura dydaktyczna – przyjazna studentom i środowisku
Zobacz więcej zdjęć »
Nowa aula Uniwersytetu w Białymstoku została zaprojektowana w trosce o estetykę budynku, oraz o jego funkcjonalność i jak najmniejszy wpływ na środowisko. Odpowiednio dobrane przeszklenia pozwoliły uzyskać efekt odbijającego się w elewacji lasu, a jednocześnie sprzyjającą nauce przestrzeń wewnętrzną

Aula Widowiskowo-Dydaktyczna Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, mieści scenę, widownię, pracownie: teatralną, muzyczną i plastyczną, a także sale wykładowe i kawiarnię. Budynek zaprojektowany przez zespół architektów z pracowni PW Arkon oraz Meteor Architects to przykład nowoczesnej architektury, której forma i zastosowane materiały idealnie wpisują się w otaczający krajobraz.

Budynek wyróżnia frontowa fasada zbudowana z pionowych pasów miedzianej blachy, rytmicznie przedzielanych pasami przeszkleń. „Położenie auli na styku przestrzeni zurbanizowanej i terenów zielonych było dla nas największą inspiracją” – mówi Bogdan Pszonak z Meteor Architects, współautor koncepcji. „Rytm i zmieniająca się kolorystyka miedzi, a jednocześnie odbijające się w refleksyjnych przeszkleniach drzewa, stylistycznie nawiązują do znajdującego się na przeciwko Lasu Zwierzynieckiego”. Pozbawioną detali tylną część budynku wykonano z betonowej cegły, łącząc ją wizualnie z pozostałymi budynkami uczelnianymi. Zastosowane w obiekcie przeszklenia – na fasadzie, dachu, klatce schodowej czy łączniku – zostały odpowiednio dobrane pod kątem walorów estetycznych oraz korzyści użytkowych, takich jak odpowiednie doświetlenie wnętrz, ochrona akustyczna oraz niższe koszty eksploatacji.

Edukacja w zgodzie z naturą

Miedziano-szklana fasada położona jest od południowo-wschodniej strony, co wiąże się z dużym nasłonecznieniem w okresie letnim. Aby zapewnić optymalną temperaturę w znajdujących się w tej części budynku salach wykładowych, holu czy kawiarni, zastosowano szkło przeciwsłoneczne, które zabezpiecza wnętrza przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń. Na fasadzie wykorzystano ponad 300 mkw. hartowanego, refleksyjnego szkła Pilkington Eclipse Advantage™ Clear T, które pozwala na uzyskanie zamierzonego efektu odbijających się w elewacji drzew. Szkło zostało zespolone z niskoemisyjnym szkłem laminowanym Pilkington Optilam™ Therm S3. Dzięki takiej konfiguracji przeszklenia fasady zyskały niski współczynnik przenikania ciepła Ug na poziomie 1,1 W/m2K, zapewniający wysoką izolację cieplną.

Ten sam rodzaj szkła przeciwsłonecznego zastosowano w pasach nieprzeziernych, łącząc je ze szkłem emaliowanym o szarej bazaltowej barwie.

Wnętrza pełne światła

Źródłem światła dziennego w budynku są również dwa świetliki dachowe podnoszące komfort i warunki edukacji.Umieszczony w dachu podłużny świetlik przecina budynek wzdłuż głównego korytarza, niemal na całej długości, a dzięki przebiciom w stropach umożliwia dostęp światła dziennego do wszystkich trzech kondygnacji” – wyjaśnia Bogdan Pszonak. „Drugi świetlik zapewnia bardzo dobre warunki pracy w sali plastycznej, gdzie odpowiednie oświetlenie odgrywa istotną rolę”. Aby zapewnić maksymalną przejrzystość świetlików, wykonano je z hartowanego szkła samoczyszczącego Pilkington Activ™ Clear T. Specjalna powłoka na szkle, pod wpływem działania promieniowania ultrafioletowego zawartego w świetle dziennym, rozkłada zanieczyszczenia organiczne. Uwolniony brud w czasie deszczu zmywany jest z powierzchni szkła. Rozwiązanie ogranicza zużycie wody wodociągowej, wykorzystywanej do mycia przeszkleń i doskonale wpisuje się w koncepcję budynku przyjaznego naturze.

Szkło znalazło zastosowanie także w przeszkleniu korytarza, łączącego nową aulę z budynkami uczelni. Projektanci zdecydowali o zastosowaniu tu szkła profilowego Pilkington Profilit. Pionowe pasy łącznika nawiązują do wertykalnych linii fasady, a ich kolorystyka idealnie koresponduje z szarym betonem. To samo szkło w układzie poziomym wykorzystano do oszklenia klatki schodowej budynku, nadając całości elegancki spójny charakter.

Komfort pracy twórczej

Przeszklenia białostockiej auli widowiskowej nadają jej atrakcyjny wygląd zewnętrzny i zapewniają komfortowe wnętrza. Są przy tym w pełni bezpieczne. Na fasadzie i dachu zastosowano połączenie szkła hartowanego o podwyższonej wytrzymałości mechanicznej ze szkłem laminowanym, które w momencie uderzenia pozostaje nienaruszone lub rozpada się w sposób bezpieczny, nie powodując zranienia. Laminowane szkło stanowi też dodatkową barierę dźwiękową, zapewniającą ograniczenie hałasu docierającego z zewnątrz. W połączeniu ze znajdującymi się w auli przesuwnymi ścianami akustycznymi, pozwalającymi dowolnie aranżować przestrzeń, rozwiązanie zapewnia wysoki poziom izolacji dźwiękowej, niezbędnej dla odbywających się tu wykładów, konferencji, przedstawień teatralnych czy koncertów.

Odpowiedni dobór materiałów i rozwiązań w budynku został doceniony w Polsce i za granicą. Aula Widowiskowo-Dydaktyczna w Białymstoku była nominowana do prestiżowej nagrody na najlepszy polski budynek „Bryła roku 2013”, a także zauważona i zaprezentowana przez portal Architizer.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »