Dom » Budownictwo
Nowość! Ochrona do trzeciej potęgi - ograniczniki przepięć T1 marki HAGER
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wyładowania atmosferyczne to jedno z najpiękniejszych zjawisk w naturze, jednak natężenie prądu piorunowego o wartości nawet do 250 kA może spowodować przepięcia w wewnętrznej instalacji elektrycznej. Ryzyko bezpośredniego uderzenia w budynek jest niskie, jednak źródłem takich przepięć mogą być także stany awaryjne lub łączeniowe w pobliskiej sieci elektroenergetycznej czy wyładowania atmosferyczne w ziemię oraz sieci napowietrzne.
Warunkiem skutecznej ochrony przepięciowej jest zastosowanie trzech stopni ochrony w zależności od stref ochrony, sklasyfikowanych wg normy jako LPZ. Iskiernikowe ograniczniki przepięć typu T1 z serii SPA i SPN łączą w sobie wytrzymałość osprzętu T1 i poziom ochrony urządzeń T2 oraz T3 (w odległości do 5 m przewodu), dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić miejsce w rozdzielnicy, skrócić czas montażu i zmniejszyć koszty realizacji instalacji przeciwprzepięciowej.
Moc funkcji w jednym urządzeniu
Zgodnie z przepisami kompletna ochrona przeciwprzepięciowa powinna, w zależności od usytuowania obiektu i jego otoczenia, obejmować trzy stopnie ochrony. Ograniczniki typu T1 pozwalają już na wejściu instalacji do budynku odciąć impuls przepięciowy i odprowadzić go do ziemi. Ograniczniki T2 służą do ochrony instalacji i urządzeń wewnątrz budynku, natomiast typu T3 – chronią urządzenia AGD, RTV i inne elektroniki użytkowej. Te ostatnie, w odróżnieniu od dwóch pierwszych, są montowane najbliżej chronionych urządzeń, np. w gniazdku lub listwie zasilającej. Innowacyjne ograniczniki przepięć marki Hager typu T1 kombinowany z serii SPA 201, SPA 40x i SPN 80x to najwyższej klasy rozwiązania w technologii iskiernikowej, które zapewniają trójstopniową ochronę instalacji i urządzeń przed występowaniem różnicy potencjałów, prądami zwarciowymi następczymi, a nawet bezpośrednim przepływem prądu piorunowego. Dzięki temu można zrezygnować ze stosowania ograniczników typu T2 i ograniczyć ilość stosowanych ograniczników T3, co oznacza duże uproszczenie projektu instalacji odgromowej przy zachowaniu tej samej skuteczności ochrony.
- Ograniczniki T1 kombinowane iskiernikowe zapewniają stopień ochrony T2 w instalacji elektrycznej, a w promieniu 5 m (długości przewodu) od miejsca instalacji chronią urządzenia jak ograniczniki typu T3. Oznacza to, że montując jedno urządzenie w rozdzielnicy głównej, możemy zabezpieczać również centralę alarmową, automatykę kotła C.O., domofon i inne. Jest to topowe rozwiązanie ze względu na swoją uniwersalność, kompaktowy rozmiar i możliwości techniczne – mówi Dariusz Szymkiewicz, Kierownik Projektu w firmie Hager Polo Sp. z o.o.
Piorunująco odporne, błyskawicznie szybkie
W ciągu ostatnich kilku lat gwałtowność zjawisk pogodowych wzrosła, dlatego należy spodziewać się wyładowań o coraz większej mocy. Słabe lub źle dobrane zabezpieczenia mogą prowadzić do zniszczenia wrażliwych urządzeń elektronicznych. Zastosowana w kombinowanych ogranicznikach przepięć z serii SPA 201, SPA 400 i SPA 401 technologia iskiernikowa sprawia, że odprowadzają one skutecznie bezpośrednio przepływający prąd udarowy o dużej wartości nawet do 50 kA przy typie impulsu 10/350 mikrosekundy. Zaawansowana technologia pozwala jednocześnie obniżyć wartość napięcia poniżej 1,5 kV. Ograniczniki chronią również instalację przed prądem następczym, który występuje po zaniku prądu piorunowego – pozwalają skutecznie wygasić prąd o natężeniu do 25 kA. Dzięki tej funkcji możemy stosować mniejsze wkładki bezpiecznikowe i ograniczyć wielkość i koszt stosowanej aparatury zabezpieczającej. Ograniczniki z tych serii wyróżniają się ponadto dużą szybkością działania poniżej 100 nanosekund. Dzięki wbudowanym iskiernikom z dodatkowymi układami zapłonowymi przeskok między elektrodami następuje szybciej. Ze względu na swoje parametry produkty te są przeznaczone do instalacji III klasy odgromowej – znajdują zastosowanie w budynkach jednorodzinnych, wielomieszkaniowych i usługowych. Natomiast budownictwu przemysłowemu i infrastrukturalnemu dedykowane są ochronniki z serii SPN 80x z wymiennymi modułami i stykiem sygnalizującym uszkodzenie. Wszystkie ograniczniki T1 kombinowane dostępne są w wersjach dwu-, trzy- i czterobiegunowych, co pozwala na zastosowanie rozwiązania najlepiej dobranego do indywidualnego projektu.
Producent: Hager Polo Sp. z o.o.
O firmie Hager
Grupa Hager jest światowym liderem w produkcji rozwiązań z zakresu rozdziału energii, automatyki budynku, osprzętu elektroinstalacyjnego oraz systemów prowadzenia przewodów. Firma buduje swoją pozycję w oparciu o kreatywność i innowacyjność. Jej produkty łączą w sobie nowoczesne technologie i ambitny design. Są proste w montażu, intuicyjne w obsłudze, a przy tym bardzo wytrzymałe. Dzięki unikalnej i zaawansowanej technicznie ofercie firmie Hager zaufało już tysiące odbiorców w ponad 95 krajach na całym świecie. Komponenty i rozwiązania marki Hager produkowane są w 23 zakładach produkcyjnych na świecie. Hager Group zatrudnia 11400 pracowników i generuje roczny obrót w wysokości 1,7 mld €.
Do grupy Hager należą między innymi takie marki jak: Daitem, Diagral, Efen i Elcom, a od momentu połączenia się Bocchiotti Group także Iboco, Inset, czy Steel Line. W 2012 roku do grupy Hager dołączyła firma Berker, wiodący europejski producent łączników, gniazd i rozwiązań automatyki budynku. Produkty marki Berker by Hager urzekają swoim wysublimowanym wzornictwem i poziomem technicznego zaawansowania. Wspólna oferta firm Berker i Hager budowana jest pod hasłem „Energy meets Design” oznaczającym, że wszystkie rozwiązania powstają w procesie twórczej komunikacji pomiędzy firmami, pracownikami, a przede wszystkim pomiędzy firmami a ich klientami.
Więcej informacji na stronach: www.hager.pl i www.hagerhome.pl.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
E.C.H.O. Communications
|
Komentarze (0)