Kultura, sztuka » Kultura

Nowości wydawnictwa Universitas

Nowości wydawnictwa Universitas
Zobacz więcej zdjęć »
Dawno nie pisaliśmy o książkach krakowskiego wydawnictwa Universitas, ale jest okazja, bo pojawiły się nowości tej oficyny. To tytuły z dziedziny filozofii, adresowane do wąskiego grona czytelników, ale jak zwykle odznaczające się wysokim poziomem.

„Polityka filozofii. Eseje" Jana Hartmana, „Miłość i sprawiedliwość" Paula Ricœura oraz „Ta niewiarygodna potrzeba wiary" Julii Kristevej.

Prof. dr hab. Jan Hartman, którego sobie bardzo cenimy, jest filozofem i publicystą, a na co dzień kieruje Zakładem Filozofii i Bioetyki w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. We wstępie do „Polityki filozofii" napisał: „Książka, którą składam w ręce czytelników, jest podwójnie przewrotna. Jej pierwsza część zawiera eseje i artykuły poświęcone kwestiom filozofii polityki. Wszelako na równi z polityką, choć w sposób nieco zakamuflowany, ich tematem jest sama filozofia polityki, osobliwe i trudno zauważalne ograniczenia, którym podlega każda myśl filozoficzna, wynikające z jej aspiracji do pewnego publicznego znaczenia, a więc jej nieuchronna polityczność. Dlatego ‘filozofia polityki' przechodzi tu w ‘politykę filozofii' i na tym też polega pierwsza przewrotność. Na czym polega druga? Oddając się sprawie wolności w uprawianiu filozofii polityki nauczyłem się przeto okiem człowieka wolnego spoglądać na filozofię. Dlatego druga część książki to prace metafilozoficzne, a więc o filozofii samej. Dotyczą różnych spraw, lecz z jedną wspólną intencją wyzwolenia filozofii od niej samej. I to jest również przewrotne".

Oprócz esejów już drukowanych, „Filozofia polityki" zawiera także trzy teksty publikowane po raz pierwszy: „Dlaczego przestałem być konserwatystą?", „Logika sporu religijnego" oraz „Ignorancja".

Paul Ricœur (1913-2005), wykładowca m.in. Sorbony i Yale, był jednym z najbardziej znanych i cenionych francuskich filozofów XX wieku.

O jego książce „Miłość i sprawiedliwość" czytamy w zapowiedzi wydawniczej: „Cała refleksja Paula Ricoeura zmierza do wykazania proporcji, więzi, bardzo głębokiej dialektyki, żywego i twórczego napięcia między miłością i sprawiedliwością, jakie pojawia się w momencie działania, którego domagają się jedna i druga. Obydwie są ujęte w ekonomii daru, która wykracza ze wszystkich stron poza etykę, której postaci wymagają i za którą czują się odpowiedzialne. Logika nadmiaru zawsze stanowi wezwanie dla logiki równości, nie czyniąc jej nigdy mniej konieczną".

Pochodząca z Bułgarii Julia Kristeva jest francuską językoznawczynią, psychoanalityczką i filozofem. Jej książka „Ta niewiarygodna potrzeba wiary" składa się z sześciu tekstów, w których autorka pyta o wiarę, a właściwie o potrzebę wiary.

„Jak mocno jest ona ugruntowana w życiu człowieka, jak bardzo człowiek - pisarz, filozof, artysta i święty - ją odczuwa i jej ulega? Na wiele sposobów w zależności od historycznych i religijnych uwarunkowań, ale też - albo przede wszystkim - w zależności od własnego doświadczenia" - czytamy w opisie. I dalej: „Odwołuje się do cierpienia, współczucia, doświadczenia analitycznego i własnych przeżyć, sięga po filozofię i literaturę, czyta Pismo Święte, analizuje życie i dzieło świętej Teresy z Ávili i geniusz katolicyzmu u Jana Pawła II. Pokazuje, że Freudowskie stwierdzenie: wiara to iluzja jest dużo bardziej skomplikowane i złożone, i w swojej istocie osadzone w samym centrum ludzkiego bytu".

SalonKulturalny.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »