Kultura » Kultura
Nowy Dumbledore już wybrany? John Lithgow bliski angażu w serialu „Harry Potter”!
![]() |
Zobacz więcej zdjęć » |
Informacje te podały m.in. serwisy Deadline i Variety, jednak sama stacja nie potwierdziła jeszcze obsady. W oficjalnym oświadczeniu HBO podkreśliło, że nie zamierza komentować spekulacji na temat angażu aktorów przed zakończeniem negocjacji.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Serial ma być wierną adaptacją książek J.K. Rowling i ma trwać ponad dekadę. Za jego realizację odpowiadają Francesca Gardiner jako showrunnerka oraz Mark Mylod jako reżyser i producent wykonawczy. HBO zapowiada, że nowa wersja przygód młodego czarodzieja będzie zawierać jeszcze więcej szczegółów niż ośmioczęściowa filmowa saga, która podbiła świat w latach 2001–2011.
Dumbledore w nowej odsłonie – czy John Lithgow to dobry wybór?
Dotychczas w filmach o Harrym Potterze Dumbledore’a grali Richard Harris oraz Michael Gambon, a w serii „Fantastyczne zwierzęta” w młodszą wersję postaci wcielił się Jude Law. Lithgow, choć Amerykanin, wielokrotnie udowodnił swój talent do ról brytyjskich – zdobył m.in. nagrodę Emmy za genialne odegranie Winstona Churchilla w serialu „The Crown”.
Jednak HBO początkowo rozważało również inne nazwiska do tej roli – według nieoficjalnych źródeł stacja miała kontaktować się z Markiem Rylance’em jako potencjalnym Dumbledore’em. Ostatecznie to jednak Lithgow wydaje się być najbliżej angażu.
Kogo jeszcze zobaczymy w nowym „Harrym Potterze”?
Kwestia obsady budzi ogromne emocje wśród fanów serii. Już wcześniej pojawiały się plotki, że Paapa Essiedu otrzymał propozycję wcielenia się w Severusa Snape’a, a Cillian Murphy może zastąpić Ralpha Fiennesa w roli Lorda Voldemorta.
HBO prowadzi także szeroko zakrojone castingi na nowych odtwórców głównych ról – Harry’ego, Rona i Hermiony. Od września 2023 roku trwa nabór młodych aktorów w wieku 9-11 lat z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zainteresowani mieli przesyłać krótkie nagrania, jednak nie mogli recytować fragmentów z książek o Harrym Potterze.
Choć zapowiedź nowej serii wzbudziła ogromne zainteresowanie, nie brakuje również głosów krytyki. Część fanów uważa, że dłuższy format pozwoli na bardziej szczegółowe odwzorowanie książek, inni jednak mają mieszane uczucia ze względu na kontrowersje wokół samej J.K. Rowling, która w ostatnich latach wywołała burzę swoimi wypowiedziami dotyczącymi społeczności LGBT+.
Bez względu na opinie, świat Harry’ego Pottera wciąż pozostaje potężną marką – wartość książek, filmów, gier i innych produktów związanych z tym uniwersum szacuje się na 25 miliardów dolarów.
Na ten moment HBO nie podało jeszcze oficjalnej daty premiery. Według najnowszych informacji podanych przez Warner Bros Discovery, serial ma trafić na ekrany w 2026 roku.
John Lithgow, który niedawno zachwycił rolą w nominowanym do Oscara thrillerze „Conclave”, a także zagrał na festiwalu Sundance w filmie „Jimpa”, wydaje się być gotowy na kolejne wielkie wyzwanie. Jeśli podpisze kontrakt, będzie pierwszym oficjalnie ogłoszonym członkiem obsady nowego „Harry’ego Pottera”.
Czy zobaczymy go jako Dumbledore’a? Czas pokaże, ale jedno jest pewne – magia powraca na ekrany!
Dlaczego „Harry Potter” podbił serca ludzi w każdym wieku?
Świat Harry’ego Pottera to coś więcej niż tylko opowieść o magii – to uniwersum pełne emocji, przygód i ponadczasowych wartości, które rezonują zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Młodsi czytelnicy odnajdują w tej historii ekscytującą wizję życia wśród czarodziejów, przeżywają wraz z bohaterami pierwsze przyjaźnie, sukcesy i porażki, ucząc się przy tym odwagi, lojalności i znaczenia wyborów, jakie podejmują. Dorastając razem z Harrym, Ronem i Hermioną, wielu z nich czuje, jakby samemu było częścią tego niezwykłego świata, który oferuje ucieczkę od codzienności i daje przestrzeń do marzeń.
Dorośli z kolei dostrzegają w tej historii coś więcej niż tylko czary i spektakularne pojedynki na różdżki. „Harry Potter” to opowieść o walce dobra ze złem, o trudnych decyzjach, odpowiedzialności za własne czyny i o tym, że prawdziwa siła nie tkwi w potędze magicznych zaklęć, lecz w sercu i determinacji. Świat J.K. Rowling jest pełen metafor dotyczących naszego własnego życia – pokazuje, jak ważna jest rodzina, nawet jeśli nie zawsze jest biologiczna, uczy, że strach jest czymś naturalnym, ale odwaga polega na działaniu mimo niego, oraz przypomina, że ci, których kochamy, nigdy tak naprawdę nie odchodzą, o czym świadczy obecność Jamesa i Lily w pamięci Harry’ego.
Nie bez znaczenia jest także klimat samego uniwersum – Hogwart, z jego tajemniczymi korytarzami, żywymi obrazami i ruchomymi schodami, działa niczym bezpieczna przystań, do której można wrócić w każdej chwili, niezależnie od wieku. Ta książkowa magia sprawia, że zarówno dzieci, jak i dorośli raz za razem wracają do tych historii, odkrywając w nich coraz to nowe warstwy znaczeń. Filmy, gry, parki rozrywki i gadżety tylko potęgują to uczucie, pozwalając fanom jeszcze głębiej zanurzyć się w świecie czarodziejów i na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości. Fenomen „Harry’ego Pottera” to połączenie emocji, przygody i ponadczasowych wartości, które sprawiają, że ludzie w każdym wieku odnajdują w nim coś dla siebie. To historia, która nie tylko bawi i fascynuje, ale także wzrusza, inspiruje i zostaje w sercach na całe życie, niczym zaklęcie, którego nie sposób złamać.
Źródło fotografii: pexels.com
Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Nadesłał:
redakcja
|
Komentarze (0)