Firma » Biznes
Nowy kierunek w Białymstoku. Można już składać dokumenty
Zobacz więcej zdjęć » |
Klasa patronacka i nowy kierunek „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” powstanie w Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2. Szansę na naukę zawodu w jedynej w regionie klasie o takim profilu będzie miało ok. 30 uczniów. Oficjalny nabór już ruszył, a absolwenci szkół podstawowych mogą składać dokumenty do 18 czerwca w postępowaniu rekrutacyjnym (a następnie także w postępowaniu uzupełniającym).
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Poszukiwany zawód
W naszym regionie jest wiele firm, które wykorzystują w swojej działalności urządzenia związane z przetwórstwem tworzyw sztucznych, ale mają jeden problem – brak fachowców obsługujących te technologie. Dlatego nowy kierunek już cieszy się ogromnym zainteresowaniem młodzieży. Tym bardziej, że patronat nad klasą przejęła firma KAN – producent systemów instalacyjnych o światowej renomie. Firma, jako patron zobowiązała się do zapewnienia miejsc pracy jej absolwentom, a także wsparcia szkoły podczas realizacji projektu, m.in. przy kompletowaniu parku maszynowego w pracowniach warsztatowych, czy zaopatrzeniu ich w surowce do przetwórstwa. Uczniowie zaś mogą liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny, zajęcia praktycznej nauki zawodu w rzeczywistych warunkach u pracodawcy i prowadzenie zajęć przez specjalistów – praktyków.
- Dzięki współpracy z konkretnym pracodawcą absolwenci tej klasy otrzymają gwarancję pracy w wybranym przez siebie zawodzie w międzynarodowej, rozwojowej firmie, w komfortowych warunkach, przy obsłudze najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń – mówi Kazimierz Wróblewski, dyrektor ZSZ nr 2. – A ponieważ, zarówno w naszym regionie, jak i w kraju wiele podmiotów gospodarczych potrzebuje operatorów maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, ofert pracy na pewno nie zabraknie. Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w technikach i na studiach technicznych.
Prace budowlane idą pełną parą
W kwietniu szkoła podpisała umowę z wyłonioną w przetargu, białostocką firmą Remontdom, która już rozpoczęła prace remontowo-budowlane w szkole przy Świętojańskiej.
- To kompleksowy remont, a właściwie przebudowa szkieletowej konstrukcji istniejącego przy szkole, starego budynku warsztatowego, w efekcie którego powstanie całkowicie nowa baza dydaktyczna z pracowniami techniczną i technologiczną, przystosowanymi także do potrzeb osób niepełnosprawnych - mówi dyrektor Wróblewski.
Zaraz po zakończeniu tego etapu inwestycji szkoła ogłosi kolejny przetarg – na zakup wyposażenia - wysokiej klasy wtryskarek, formiarek oraz sprzętu niezbędnego do produkcji elementów z tworzywa sztucznego.
- Dokładamy wszelkich starań, by baza była gotowa na rozpoczęcie przyszłego roku szkolnego, sukcesywnie też będziemy wyposażać pracownie – zapewnia dyrektor Wróblewski.
Projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3 mln 175 tys. zł, w tym ponad 2 mln 698 tys. zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej.
- Realizacja tego projektu zapewni rozwój szkolnictwa zawodowego w naszym mieście i Białostockim Obszarze Funkcjonalnym. Podniesiemy poziom kształcenia i stworzymy młodym ludziom komfortowe warunki do zdobywania zawodu – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
Komentarze (0)