Społeczeństwo » Społeczeństwo
Nowy rok, nowe postanowienia - jak osiągnąć cele dzięki technice wizualizacji?
Wraz z nadejściem nowego roku, z podsumowaniami przychodzą też plany na rok kolejny. Wizja rozpoczęcia „od nowa” napędza nas do tego, aby wyznaczać nowe postanowienia. Niestety, często brak nam skutecznych strategii, by utrzymać się przy zobowiązaniach. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest nie tylko wyznaczanie celów, ale także umiejętność ich konsekwentnego realizowania. W tym wypadku technika wizualizacji okazuje się być potężnym narzędziem, pomagającym trwać w postanowieniach i osiągać zamierzone cele.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dlaczego szybko łamiemy postanowienia?
- Brak konkretnego planu działania
Formułowanie postanowień w sposób ogólny, nie określając planu sprawia, że osiągnięcie celu staje się wyzwaniem. Aby skutecznie trwać przy postanowieniach, istotne jest opracowanie kroków, które prowadzą do osiągnięcia zamierzonego rezultatu.
- Podstawą do osiągnięcia wyznaczonych celów, jest posiadanie jasnej drogi oraz określenie dokąd zmierzamy i co chcemy osiągnąć. Jeśli precyzyjnie wyznaczymy swój cel i plan działania, nie będziemy mieć wątpliwości, czy nasz rozwój idzie w dobrym kierunku. - radzi Adam Jeziorski, trener mentalny, twórca marki Van Horn.
- Zbyt duże założenia i zmęczenie nadmiernymi oczekiwaniami
Przy planowaniu postanowień noworocznych, wielu z nas popełnia błąd wyznaczając zbyt ambitne cele, które są trudne do osiągnięcia w krótkim okresie czasu. W wyniku tego nadmiernego obciążenia psychicznego i fizycznego, łatwo tracimy motywację. Warto więc ustanawiać cele, które są wymierne i realistyczne, pozostawiając jednocześnie miejsce na stopniowy rozwój.
- Brak wsparcia społecznego
Postanowienia indywidualne mogą być trudniejsze do utrzymania niż te podejmowane
w środowisku wspierającym. Brak wsparcia ze strony rodziny, przyjaciół czy współpracowników może skutkować szybkim zniechęceniem i rezygnacją z działania. Dzielenie się celami z bliskimi, a także znalezienie partnera do wspólnej realizacji postanowień, może znacznie zwiększyć szanse na sukces.
Jak działać, by wytrwać w wyznaczonych postanowieniach?
Wśród wielu metod wspomagających osiąganie zamierzonych rezultatów jest technika wizualizacji. Rozwija pewność siebie oraz zdolność mierzenia się z problemami. Ta metoda pomaga również wprowadzić ciało i umysł w stan głębokiej relaksacji. - Wizualizacja pozwala na odkrycie, co jest dla nas najważniejsze. Może opierać się o nasze sprawy zawodowe, rodzinne, marzenia i ludzi dookoła. To metoda, która pozwala na wprowadzenie technik, dzięki którym stajemy się bardziej świadomi i sprawczy. - mówi Adam Jeziorski.
Technika wizualizacji opiera się na kreowaniu obrazów w naszych myślach, związanych z osiągnięciem celów. Widzenie siebie w sytuacji, w której osiągamy zamierzone postanowienia, mobilizuje do podejmowania codziennych działań, niezbędnych do ich realizacji.
Wizualizacja wykorzystuje cechę naszego mózgu, o której wielu ludzi nie ma pojęcia. Otóż nasz umysł nie zawsze potrafi odróżnić prawdę od fikcji. W praktyce oznacza to, że gdy wyobrażamy sobie konkretne sytuacje, nasz mózg traktuje je jak rzeczywistość. Większość naszych decyzji podejmowanych jest na poziomie podświadomym. Aż 95% codziennych wyborów dokonywanych jest automatycznie, podczas gdy jedynie 5% to świadome decyzje. W kontekście wizualizacji, przekonanie o osiągnięciu zamierzonego celu staje się kluczowe.
Jakie są korzyści stosowania techniki wizualizacji?
Stosowanie techniki wizualizacji nie tylko zwiększa naszą motywację, ale również wpływa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Redukuje stres, zwiększa pozytywne myślenie oraz wzmacnia naszą wiarę we własne możliwości. - Regularne wizualizowanie sukcesu może znacznie zwiększyć naszą motywację i poczucie pewności siebie. Uczymy się żyć według zasad konsekwencji, co pozwala łatwiej radzić sobie z wyzwaniami. – dodaje Adam Jeziorski.
Jak wygląda trening wizualizacji?
Zapewnij sobie wygodne miejsce, w którym czujesz się bezpiecznie, tak aby w pełni się zrelaksować. Połóż się, zamknij oczy i wyobraź sobie dokładnie sytuacje, w których osiągasz swój cel. Skup się na emocjach, których będziesz wtedy doświadczać. Być może będą tam konkretne osoby, przedmioty, muzyka czy jedzenie. Najważniejsze w treningu wizualizacji jest skupianie uwagi na tym czego pragniesz. Częstym błędem jest skupianie się na odczuciach, których nie chcemy doświadczyć. Staraj się je wtedy wykluczyć ze swojego myślenia i skup się na pożądanych odczuciach.
Noworoczne postanowienia to doskonały sposób na rozwój osobisty, jednak bez skutecznych strategii ich realizacji często kończą się jedynie na etapie marzeń. Wprowadzenie techniki wizualizacji do naszej codzienności może okazać się kluczowym elementem, który pozwoli nam nie tylko wyznaczyć cele, ale także skutecznie do nich dążyć.
__________________________________________________________________________
Adam Jeziorski - Trener mentalny, biznesmen z ponad 20-letnim doświadczeniem. Twórca własnej marki odzieżowej Van Horn.
Nadesłał:
a.klewek@agencjafaceit.pl
|
Komentarze (0)