Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

O czym powinna pamiętać przyszła mama - zakazy w ciąży

O czym powinna pamiętać przyszła mama - zakazy w ciąży
Zobacz więcej zdjęć »
Wiele pań spodziewających się dziecka, pewnie wielokrotnie słyszało pod swoim adresem, że wieszanie firanek czy noszenie ciężkich siatek z zakupami nie jest dla nich wskazane. Czy to jednak jedyne zakazy w ciąży, co do których powinny się dostosować? Jak się okazuje, lista jest o wiele dłuższa...

Lampka czerwonego wina dla zdrowotności? Tak, ale nie w ciąży!


Kobieta oczekująca narodzin dziecka nie może spożywać alkoholu, nawet w znikomej ilości. Niby oczywiste, a jednak... Jak się okazuje, nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, którą mogłaby wypijać przyszła mama. Zarówno szkodliwy dla rozwijającego się płodu może być słabiutki drink, jak i lampka czerwonego wina - bez względu na to, czy jest to początkowy, czy końcowy trymestr. Jeśli chodzi o zakazy w ciąży to niezaprzeczalnym numerem jeden jest z pewnością alkohol, który przenikając przez łożysko, dociera do dziecka. Wiele pań jednak może zadawać pytanie, dlaczego nawet minimalna ilość trunków alkoholowych może zaszkodzić maleństwu? Przede wszystkim dlatego, że wpływa niekorzystnie na stan zdrowia rozwijającego się płodu, skutecznie obniżając jego iloraz inteligencji, upośledzając zdolność zapamiętywania i koncentracji. A zatem, wszystkich tych umiejętności, które w dorosłym życiu okazują się dla niego niezwykle potrzebne.


Nawet bierne palenie szkodzi


Na liście zakazów w ciąży znajduje się również palenie tytoniu. Dlaczego? Głównie dlatego, że nikotyna zawarta w tytoniu wpływa niekorzystnie na poziom przyjmowanego tlenu. W rezultacie, malec nie otrzymuje wystarczającej ilości, aby zdrowo rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Nie wspominając już o tym, że od początku swojego istnienia ma kontakt z wieloma tysiącami szkodliwych substancji chemicznych, które znajdują się w papierosach. Jeśli zatem nie potrafimy odmówić sobie palenia, weźmy pod uwagę, że dziecko, które niebawem przyjdzie na świat, będzie nie tylko charakteryzowało się małą wagą urodzeniową, ale również będzie bardziej podatne na wiele chorób, w tym również wrodzonych, jak rozczep wargi. Poza tym, udowodniono, że u dzieci mam, które nie stosowały się do tego zakazu w ciąży, zachodziło większe prawdopodobieństwo wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).


Brązowa opalenizna prosto z ... solarium


Nie tylko tytoń i alkohol szkodzi rozwijającemu się maleństwu. Na liście znajduje się również solarium, będące przyczyną ostudy, czyli nieestetycznie wyglądających przebarwień, wywoływanych przez promienie emitowane w solarium, jak również te, które generuje słońce. Dlatego zanim wyjdziemy na spacer w słoneczne popołudnie, powinniśmy sięgnąć po dobrej jakości krem z filtrem. 
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »