Kultura » Kultura
O improwizacji w kwadracie
Zobacz więcej zdjęć » |
Otwarcie tej nietypowej, dynamicznej ekspozycji w Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Ogrodowa 19) już 7 czerwca o godz. 18:00.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy” to pierwsza w Polsce muzealna wystawa poświęcona improwizacji tańca. Na jej potrzeby w sali wystaw czasowych na parterze ms2 zostanie przygotowana specjalna mobilna architektura. Żeby jak najpełniej i najaktywniej doświadczyć ekspozycji na zwiedzanie należy ubrać się w wygodną, sportową odzież, a obuwie pozostawić w przeznaczonej do tego celu szatni. Na wystawie nie będzie ani jednego dzieła sztuki czy cennego eksponatu, ekspozycję wciąż od nowa będą tworzyć zaproszeni do projektu artyści wspólnie z tancerzami oraz widzami.
Jednym z elementów wystawy będą filmy dotyczące historii i praktyki improwizacji. Niektóre z nich pokazywane były dotąd rzadko, a inne wyświetlone zostaną po raz pierwszy. Będą to między innymi dokumentacje improwizacyjnego projektu zaproponowanego przez Yvonne Rainer. Jej „Projekt ciągły – codziennie zmieniany” zacierał granice między ruchem tanecznym, a ruchem codziennym w serii prostych zadań. „Upadek po Newtonie”, to obraz, który śledzi jedenaście lat rozwoju kontakt improwizacji, począwszy od pracy Steve’a Paxtona „Magnez”, poprzez kolejne lata pokazów, po jubileusz kontakt improwizacji w nowojorskim St. Mark’s Church w 1983 roku. Ujęcia wybrane z dziesiątek godzin nagrań ukazują te zmiany poprzez skupienie uwagi na jednej tancerce, Nancy Stark Smith. Na wystawie w ms2 pokazane zostaną także dokumentacje występów Steve’a Paxtona, w których odchodzi on od elementów specyficznych dla kontakt improwizacji, w kierunku improwizacji rozumianej szerzej. „PA RT” to wynik jego współpracy z Lisą Nelson. W tej scenicznej formule solo przeplata się z duetem, a ścieżką dźwiękową i źródłem inspiracji dla tancerzy jest opera mydlana „Idealne życia” Roberta Ashley’a. „Wariacje Goldbergowskie” to z kolei dwa niezwykłe filmy w reżyserii Waltera Verdina, ukazujące improwizacje Steve’a Paxtona do utworu Jana Sebastiana Bacha o tym samym tytule,. Oba obrazy będą wyświetlane na wystawie na dwóch osobnych ekranach o każdej pełnej godzinie.
Projekcje filmowe to jednak tylko jedna z atrakcji tej dynamicznej wystawy. Na ekspozycję składa się wiele wydarzeń performatywnych, które odbywać się będą w ms2 od czerwca aż do października. Zaplanowano szereg pokazów, spektakli i wykładów, w których uczestniczyć będą tancerze, a także widzowie. Do udziału w tych wydarzeniach zaproszono znakomitych artystów i choreografów z całego świata. Ray Chung, Yaniv Minzer oraz Jan Peszek prowadzić będą warsztaty z artystami. Ich efekty w postaci otwartych pokazów będzie można oglądać w ms² w lipcu i sierpniu. David Zambrano wspólnie z tancerzami Pracowni Fizycznej oraz zaproszonymi gośćmi przygotują improwizowany spektakl w oparciu o muzykę soul. Amerykańska performerka i improwizatorka Lisa Nelson zatańczy w duecie z tancerzem i muzykiem Scottem Smithem. W październiku w przestrzeni Muzeum Sztuki w Łodzi spotkają się niezwykli improwizatorzy: Marcin Masecki oraz Dawid Lorenc. W programie wystawy znajdą się też zajęcie dla początkujących tancerzy. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach z turlania z Jackiem Owczarkiem oraz Anną i Krzysztofem Skolimowskimi. Na czym polega GAGA, czyli metoda pracy z ciałem stworzona w Tel Awivie, pokaże małym i dużym tancerzom certyfikowana nauczycielka tej techniki, Natalia Iwaniec. Otwarte zajęcia z kontakt improwizacji poprowadzą też: Michał Ratajski, Witold Jurewicz i Aleksandra Ścibor. Dział Edukacji Muzeum zaprosi wszystkich chętnych na „Warsztaty w dresie”. Szczegółowe informacje na temat wszystkich warsztatów, w także zapisy pod numerem telefonu: 605 060 063. W ramach wystawy co miesiąc odbywać się będzie jam kontakt improwizacji, będący otwartą formułą praktykowania tej techniki. Także raz w miesiącu, w niedzielę o godz. 17:00 kuratorki projektu zapraszają na oprowadzanie po wystawie. Najbliższe zwiedzanie z przewodnikiem już 9 czerwca. Szczegółowy program wystawy: wydarzeń, warsztatów i terminy oprowadzania kuratorskiego będą dostępne na stronie: www.msl.org.pl. Ekspozycja „„Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy potrwa w ms2 do 20 października.
Komentarze (0)