Dom » Budownictwo

O liczeniu pieniędzy, czyli nowa moda w budownictwie

O liczeniu pieniędzy, czyli nowa moda w budownictwie
Zobacz więcej zdjęć »
Popularność budownictwa energooszczędnego rośnie. Spowodowane jest to m.in. coraz atrakcyjniejszymi projektami budynków energooszczędnych i oszczędnościami na kosztach energii. Termo Organika od lat promuje ten rodzaj budownictwa prowadząc kampanie i dostarczając styropian dla wzorcowych budynków.

 

www.termoorganika.pl

Co to jest budownictwo pasywne

Szkoła pasywna, przedszkole, kościół czy hala sportowa, tak samo jak każdy inny budynek pasywny, to bardzo dobrze izolowany gmach z odpowiednim systemem wentylacyjnym.
W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 m3 gazu.
W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3
 
na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Im większa powierzchnia użytkowa budynku tym większe oszczędności, w przypadku hali sportowej sięgają one kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Skąd te oszczędności?

Każdy budynek pasywny musi posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę dobrej jakości izolacji cieplnej. - wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego polskiego producenta styropianu - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane
w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy

Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. To znaczy, że wielokrotnie przepłacamy
 za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość pobieżnie traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Influent.pr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »