Motoryzacja » Samochody

O pasku klinowym

O pasku klinowym
Zobacz więcej zdjęć »
Pasek klinowy to jedna z części samochodu, która ma bardzo ważne zadanie, odpowiadając za kilka czynności. Napędza on wiele elementów, w tym te bardzo ważne, jak alternator (prądnicę), pompę wodną, czy sprężarkę klimatyzacji.
Pasek klinowy to jedna z części samochodu, która ma bardzo ważne zadanie, odpowiadając za kilka czynności. Napędza on wiele elementów, w tym te bardzo ważne, jak alternator (prądnicę), pompę wodną, czy sprężarkę klimatyzacji.

Dwa rodzaje

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Warto na początek dodać, że są dwa rodzaje pasków klinowych. Te tradycyjne, czyli stosowane w starszych modelach samochodów. Pracują one tylko swoimi bocznymi krawędziami. Te, w nowszych samochodach to paski wielorowkowe. Pracują one, przylegając całą swoją powierzchnią do kół pasowych. Są one oczywiście bardziej efektywne i cichsze.

Ile ma wytrzymać?

Jak większość części, tak i pasek klinowy ma swoją żywotność i nie jest ona stała w każdym przypadku. Jedne zużywają się szybciej, inne wolnej i ma to swoje przyczyny. Te dobrej jakości i nowe są w stanie wytrwać nawet do kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Jednak są i takie, które kończą już po kilkunastu tysiąc kilometrów. Dlaczego tak się dzieje? Najczęściej powoduje to zły naciąg paska, czy nieodpowiednio dobrany pasek, ale też zepsute koło pasowe.

Piszczy - co się dzieje?

Nierzadko spotkać taką sytuację: jedzie samochód i z niego wydobywa się głośny pisk. Przyjemny dźwięk to nie jest, a i też niebezpieczny, dlatego, że może wskazywać na usterkę paska klinowego. Dlaczego on w ogóle piszczy? Odpowiedź jest prosta- dlatego, że się ślizga. Pisk nie oznacza jednak, że będzie trzeba go od razu wymieniać, chociaż taką ewentualność należy brać pod uwagę. Powodem być mogą np. luzy, które ślizgania nie powodują. Także wpływać na to mogą warunki atmosferyczne- wahania temperatury, czy wilgotność powodować mogą zmianę przyczepności paska. Jak więc z tym sobie poradzić? Można naciągnąć taki pasek (czasami poluzować, jeśli ten ma za duży ścisk), czy zastosować odpowiedni smar, który poprawi przyczepność.

Dlatego warto podczas każdego przeglądu sprawdzać stan paska klinowego, jego naciągnięcia. Ta czynność nie jest trudna. Pomiędzy dwoma kołami połączonymi paskiem trzeba nacisnąć kciukiem z siłą ok. 5 kg. Jeśli pasek podda się na głębokość ok. 2 cm, wtedy konieczne jest jego naciągnięcie. Jeśli są one odpowiednio naciągnięte, a dalej piszczy, warto sprawdzić stan kół pasowych.

Warto więc dowiedzieć się więcej, poczytać rady ekspertów, różne opinie, które są dostępne na wielu stronach, np. na blogu Moto-Centrum.pl, czy też innych. Odpowiednia wiedza może nam oszczędzić późniejszych kłopotów, a sami będziemy mogli stwierdzić, czy dzieje się coś poważnego, czy nie koniecznie.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

boby

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »