Dom » Budownictwo

OBRZEŻA W OGRODZIE

OBRZEŻA W OGRODZIE
Zobacz więcej zdjęć »
Każdy element nawierzchni na terenie posesji wymaga obramowania. Tak zwane obrzeża to najczęściej: palisady, krawężniki ogrodowe i obrzeża trawnikowe.

Palisada ogrodowa, krawężnik czy Eko-bord?

Funkcja obrzeży jest złożona. Dla użytkownika powinny wizualnie oddzielać strefy ogrodu pełniące różne funkcje. Od strony technicznej zabezpieczają krawędzie i chronią przed rozsuwaniem się elementów nawierzchni pod wpływem obciążenia. Dlatego inne mocowanie obrzeży trzeba zastosować przy ścieżce ogrodowej, a inne przy krawędzi podjazdu. Wygląd obrzeża od strony optycznej to nie tylko jego kolor i kształt. Dochodzi do tego jeszcze głębokość i sposób osadzenia. Nawet najbardziej „typowe” obrzeże można ułożyć w oryginalny, nietypowy sposób. A właśnie takie detale mogą decydować o ostatecznym wrażeniu i wyglądzie chodnika czy podjazdu. To zadanie dla projektanta. Krawężnik ułożony z palisady może być, w niektórych przypadkach, ścianką oporową. Odwrotnością tego rozwiązania będzie użycie listwy Eko-bord, co stworzy wrażenie „braku obrzeża”. Krawędź ścieżki płynnie będzie przechodzić w trawnik, nadając ogrodowej ścieżce lekkości i delikatności.


Jak montować krawężniki ogrodowe?

Przed montażem obrzeży układamy na suchopojedyncze rzędy kostek lub płyt przewidzianych wcześniej na nawierzchnię. Wszystko na wyznaczonych wcześniej liniach. Chodzi o praktyczne sprawdzenie tolerancji wymiarowej, żeby obrzeża zamontować dokładnie w optymalnym miejscu i uniknąć kłopotliwego docinania skrajnych elementów.


Montaż obrzeża zaczynamy od wykopu o szerokości zaplanowanego fundamentu. Najczęściej wystarczy dodać 20 cm do grubości elementu. Natomiast głębokość wykopu będzie zależeć od wysokości elementu, ławy betonowej, a w niektórych przypadkach ewentualnej warstwy odsączającej. Pamiętajmy, że wysokość oparcia tylnej strony krawężnika powinna wynosić pomiędzy 10 a 20cm.


Obrzeża osadzamy na fundamencie z tzw. chudego betonu. Odstęp między poszczególnymi elementami powinien mięć od 3 do 5 mm. Uwaga! Nie należy go niczym wypełniać. Zadaniem tak powstałej fugi jest niwelacja naprężeń termicznych i efektu nierównomiernego osiadania gruntu.


Za to palisadę ogrodową osadzamy w betonie. Tu zasadą jest głębokość osadzenia odpowiadająca od 1/4 do 1/3 wysokości elementu. Dodatkowo pod fundamentem betonowym powinna znaleźć się warstwa podbudowy z zagęszczonego żwiru o grubości około 10cm.


p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; color: #000000; line-height: 120%; orphans: 2; widows: 2 }p.western { font-family: "Liberation Sans", "Arial", sans-serif; font-size: 10pt; so-language: pl-PL }p.cjk { font-family: "WenQuanYi Micro Hei", "Times New Roman"; font-size: 10pt; so-language: zh-CN }p.ctl { font-family: "Lohit Devanagari", "Times New Roman"; font-size: 12pt; so-language: hi-IN }a.western:link { so-language: zxx }a.ctl:link { so-language: zxx }Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »