Dom » Budownictwo

Od czego zależy zużycie prądu?

Od czego zależy zużycie prądu?
Zobacz więcej zdjęć »
Kwota jaką zobaczymy na rachunku za prąd zależy nie tylko od ilości domowników, ale także od tego jakich urządzeń używamy, jaki rodzaj ogrzewania posiadamy czy mieszkamy na wsi lub w mieście, a także jaki styl życia preferujemy.

Liczba i rodzaj urządzeń.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Średniej wielkości gospodarstwo domowe zużywa około 2 000 - 2 500 kWh energii elektrycznej rocznie (bez ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej). Według statystyk na całe zużycie energii składa się:

- ogrzewanie budynku 71%

- ciepła woda 15%

- sprzęt AGD 7%

- sprzęt RTV 5%

- oświetlenie 2%.

 

Niektóre urządzenia są w gospodarstwie domowym niezbędne i działają przez wiele godzin w ciągu każdego dnia. Jednak są urządzenia, których pracę należy kontrolować, aby obniżyć rachunki za energię elektryczną.

 

Wieś czy miasto.

Zużycie prądu będzie się różnić w zależności od tego czy mieszkamy na wsi czy w mieście. Z badań, które przeprowadził GUS wynika, że w latach 2009-2018 średnie zużycie energii w gospodarstwie domowym na wsi było o ponad 30% wyższe niż w mieście. Spowodowane jest to m.in. średnią powierzchnią domów, która jest wyższa na wsi. A także tym, że w gospodarstwie domowym na wsi mieszka średnio więcej osób niż w mieście.

 

Styl życia.

Nasz rachunek za prąd zależy także od czasu, w jakim przebywamy w pomieszczeniach. Jeśli spędzamy czas aktywnie na świeżym powietrzu - zużyjemy mniej energii elektrycznej niż gdy większość czasu przybywamy w domowym zaciszu (korzystając z tv, komputera czy konsoli).

 

Jak zaprojektować system ogrzewania?

Już na etapie projektowania należy uwzględnić takie czynniki jak konstrukcja budynku, sterowanie i inne źródła ciepła (np. system solarny, kominek etc.). System ogrzewania to inwestycja długoterminowa, więc istotnym czynnikiem jest jego niezawodność, koszt eksploatacji oraz całkowity koszt inwestycji.

 

Odpowiedni dobór ogrzewania elektrycznego to przede wszystkim odpowiedni wybór urządzenia, które powinno:

- wytwarzać ciepło o odpowiedniej jakości i charakterze względem naszych preferencji

- przystosować się do wszelkiego rodzaju aranżacji oraz stylu życia.

 

O czym trzeba pamiętać?

Nie możemy zapomnieć o:

- izolacji (np. konstrukcja podłogi powinna być odpowiednio izolowana termicznie, by ciepło wytwarzane przez urządzenia kierowało się wyłącznie ku górze)

- wentylacji budynku (dom musi oddychać, a wypełniające go powietrze trzeba co jakiś czas poddawać wymianie)

- wilgotności powietrza (powinna się wahać w przedziale 40-60%)

- stratach ciepła (dla budynków nowych i izolowanych wynoszą średnio od 15 do 25 W/m3, dla domu dobrze izolowanego możemy przyjąć wartość < 10 W/m3)

- umiejscowieniu urządzeń (rozwiązaniem optymalnym jest montaż grzejnika bezpośrednio pod oknem, alternatywą zaś pozostaje jego instalacja na ścianie bocznej lub przeciwległej).

 

źródło: Atlantic Polska



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

agencja_pyry

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »