Dom » Nieruchomość

Od pomysłu, przez projekt, do realizacji – piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”

Od pomysłu, przez projekt, do realizacji – piąta edycja konkursu „Zmień wizję w projekt”
Zobacz więcej zdjęć »
ROCKWOOL już po raz piąty organizuje konkurs „Zmień wizję w projekt” dla architektów i projektantów, a w tej edycji także dla studentów architektury. Zadaniem uczestników jest przygotowanie koncepcji architektonicznej lub projektu przeznaczonego do realizacji dowolnego rodzaju obiektu budowlanego.

ROCKWOOL Polska od 2012 roku nieprzerwanie organizuje konkurs dla architektów i projektantów pod wspólną nazwą „Zmień wizję w projekt”. Głównym celem wszystkich edycji było zachęcenie architektów i projektantów do kreatywnego i nieoczywistego podejścia do projektowania – przewrotnego i nietypowego wykorzystania różnych faktur materiałów oraz kolorów, czy też poszukiwania nowatorskiego oblicza prostoty i minimalizmu.

4 edycje, 4 inspirujące miasta i 17 nagrodzonych prac

Przez cztery lata trwania konkursu zgłoszonych zostało do niego ponad 140 prac, reprezentujących różne segmenty budownictwa. Spośród nich jury konkursu wyłoniło łącznie 17 zwycięskich projektów, a także wyróżniło wiele interesujących obiektów. Jurorów zafascynowało przewrotne i nieoczywiste wykorzystywanie materiałów (faktur i kolorów), konsekwencja i determinacja w przeprowadzaniu zamysłu estetycznego oraz nowatorskie podejście do funkcjonujących w architekturze od lat prostoty i umiaru. W nagrodę zwycięzcy każdej z edycji odwiedzali słynące z wyjątkowej architektury miasta – Barcelonę, Dubaj, Singapur i Szanghaj.

- W jednej ze zwycięskich prac – Kompleksie hotelowo-rekreacyjnym w Trzęsaczu – autorzy postawili na umiar i powściągliwość w konstruowaniu nowej formy, mając w pamięci, że obiekt powstaje na styku z już istniejącym pałacem. Połączono to co najlepszego miała do zaoferowania stara architektura z trendami i możliwościami jakie mamy obecnie – czytamy w uzasadnieniu Jury, które nagrodziło zespół Schick Architekci jedną z głównych nagród, czyli wyjazdem do kosmopolitycznego, tętniącego ferią barw i struktur Singapuru.

 

5 edycja także dla studentów

Piąta edycja konkursu skierowana jest tym razem do dwóch grup: architektów, projektantów i biur projektowych lub architektonicznych oraz do studentów architektury. – Przyszłość polskiej architektury i budownictwa leżą w rękach, a właściwie umysłach młodych ludzi, którzy jeszcze kształcą się na specjalistycznych kierunkach. To jest także czas, kiedy ich umysły są najbardziej otwarte i spragnione nowych wyzwań, innowacyjnego podejścia do projektowania oraz nowych, nieoczywistych źródeł inspiracji. Nie jest to jednak jedynie kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i zrównoważonego, ekologicznego podejścia do architektury. To jak mocno zaszczepimy w młodych Polakach wiedzę i świadomość na temat budownictwa optymalnego energetycznie i ekonomicznie, będzie miało realny wpływ ba przyszłość naszego kraju – uzasadnia decyzję o rozszerzeniu konkursu Piotr Pawlak, członek Jury, Kierownik Działu Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska.

Dwa główne kryteria oceny

Głównym zadaniem postawionym przed tegorocznymi uczestnikami jest zaprojektowanie obiektu (dowolny rodzaj budynku - użyteczności publicznej, edukacyjny i oświatowy, komercyjny lub mieszkaniowy), z wykorzystaniem produktów ROCKWOOL, ROCKPANEL, lub ROCKFON. Jury konkursu będzie oceniało design budynku oraz jedno z poniższych kryteriów, o wyborze którego decydują uczestnicy:

1.    Efektywność energetyczna i ekologia;

2.    Bezpieczeństwo pożarowe;

Komfort wewnętrzny (akustyka i mikroklimat pomieszczeń).

O tym, które prace zostaną nagrodzone zadecyduje jury składające się uznanych w środowisku architektonicznym i budowlanym osobowości: Zbigniew Reszka – Przewodniczący Jury - Pełnomocnik Zarządu Głównego SARP, Prezes ARCH-DECO Sp. z o.o.; Anna Bać - dr inż. arch., wykładowca w Katedrze Architektury Mieszkaniowej, Przemysłowej, Wnętrz, Ruralistyki, Krajobrazu, Sztuk Wizualnych i Systemów Konstrukcyjnych Politechniki Wrocławskiej; Marian Fikus - profesor dr hab. architekt, urbanista, planista, Laureat Honorowej Nagrody SARP w 2008 r, zdobywca przeszło 100 nagród i wyróżnień w konkursach urbanistycznych i architektonicznych, w tym 5 nagród w konkursach międzynarodowych; Leszek Horodyski - Architekt IARP, Laureat nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, członek Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej; Piotr Pawlak - Kierownik Zarządzania Produktowego i Doradztwa Technicznego ROCKWOOL Polska;  Mirosław Jucha - Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią ROCKFON.

W konkursie zostaną przyznane następujące nagrody regulaminowe z podziałem na dwie kategorie:

Kategoria I - Nagrody dla studentów architektury:

1 x 10 000zł netto

3 x 5 000zł netto

5 x iPad  Air 2

 

Kategoria II  - Nagrody dla architektów:

1 x 10 000zł netto

3 x 5 000zł netto

5 x iPad Air 2

 

Dodatkowo w kategorii studentów architektury Instytut/Katedra zwycięskiego studenta/grupy studentów otrzyma nagrodę specjalną w wysokości 5 000 zł. Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się stronie internetowej: http://zmienwizjewprojekt.pl/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »