Dom » Budownictwo

Odbiór domu a geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza

Budowa domu to nie tylko prace budowlane, wykończeniowe czy ścieranie się z podwykonawcami. Każdy kto przystępuje do wzniesienia swojego wymarzonego gniazdka, zmuszony jest do załatwienia zawiłych kwestii formalnych. I nie kończą się one wcale wraz z rozpoczęciem budowy.

Na każdym etapie powstawania domu musimy załatwić wiele pozwoleń. Podobnie jest już po zakończeniu prac budowlanych gdy chcemy przystąpić do odbioru budynku. W nadzorze budowlanym musimy złożyć szereg dokumentów jak np. oryginał dziennika budowy, oświadczenia kierownika budowy, potwierdzenie odbioru przyłączy, świadectwo charakterystyki energetycznej itd. Jednym z tych koniecznych w procedurze odbioru budynku dokumentów, jest również geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza, która jest dokumentem dotyczącym przestrzennego rozmieszczenia elementów na działce.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Pomiar geodezyjny

Do wykonania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, nazywanej też po prostu pomiarem powykonawczym, zatrudniamy wykwalifikowanego geodetę. Jest to procedura niezbędna do odbioru każdego domu jednorodzinnego wymagającego pozwolenia na budowę oraz wszelkich urządzeń podziemnych (przyłącze wodociągowe czy kanalizacyjne itd.). Uprawniony do wykonania takiej procedury specjalista, zbiera aktualne dane dotyczące rozmieszczenia poszczególnych elementów i nanosi je na mapę. Bardzo ważne jest aby pamiętać, ze wszelkie pomiary geodezyjne elementów podziemnych należy wykonać gdy zostaną one ułożone w wykopie, ale przed zasypaniem go ziemią.

Na czym polega geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza?

Procedura ta jest oczywiście ściśle określona i regulowana przez przepisy. Uprawnioną osobą do jej przeprowadzenia jest wykwalifikowany geodeta. Rezultatem pracy specjalisty jest powstanie operatu geodezyjnego oraz dokumentacji geodezyjno-kartograficznej. Operat geodezyjny skupia całą dokumentacje geodezyjną, która była tworzona i gromadzona na różnych etapach powstawania budynku. Obejmuje również prace przygotowawcze do budowy takie jak wytyczenie miejsca dla poszczególnych elementów budynku oraz kontrolę ich umiejscowienia. Wykonane przez geodetę mapy muszą zawierać potwierdzenie zgodności usytuowania budynku w stosunku do tego co zakładał projekt. Natomiast dokumentacja geodezyjno-kartograficzna zawiera dane, na podstawie których możliwe jest naniesienie zmian na mapę zasadniczą.

Wykonane pomiary oraz dokumenty w postaci kopii mapy, przekazywane są dalej do kierownika budowy. Oryginalna dokumentacja musi znaleźć się również w wydziale dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Jest to spowodowane koniecznością ciągłej aktualizacji informacji, jakie są zawarte w ewidencji gruntów budynków oraz uzbrojenia. Wszystkie te wymienione procedury regulowane są przez prawo budowlane.

Korzystanie z usług profesjonalnego i zaufanego geodety, pozwoli nam nie tylko spełnić konieczne warunki formalne, ale także ułatwi szybkie domknięcie inwestycji w jej końcowym etapie.

Aby przeprowadzić takie pomiary we Wrocławiu należy się zwrócić do Wrocławskiego centrum geodezyjno kartograficznego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Majkel007

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »