Kultura, sztuka » Kultura
Odkrywając Warszawę na nowo
Stolica Polski obfituje w zróżnicowane style architektoniczne, klimatyczne kamienice, zabytki, centra kultury, sztuki. Mieszkańcy mogą wymienić wiele miejsc wartych obejrzenia i zwiedzenia. Są to kultowe miejsca, które powinno się umieć reprezentować i opowiedzieć w kilku słowach przybywających do Warszawy turystom i zwiedzającym.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Warszawiacy mają się, czym chwalić. Chociażby z tego względu, że warszawskie zabytki zostały docenione przez UNESCO, tym samym historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na mocy prawa międzynarodowego (02.09.1980 r.) na Listę Światowego Dziedzictwa Kultowego i Przyrodniczego Ludzkości. Do obszaru włączonego do listy należy Stare Miasto z okalającymi murami obronnymi, fosami, Zespół Kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, teren podskarpia od Wisłostrady z ulica Mostową, kwartał zabudowy z kamienicą Johna.
Działaniami promującymi i zabezpieczającymi perełki Warszawy zajął się Prezydent RP, który powołując się na „Ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” uznał za pomnik historii historyczne centrum Warszawy z Traktem Królewskim, Wilanowem i Parkiem Morysin.
Pałac w Wilanowie nie tak popularny i rozpowszechniony, jeśli chodzi o chęć zwiedzania go, ponieważ usytuowany jest na peryferiach Warszawy. Mimo to należy do kultowych warszawskich zabytków. Mało, kto wie, ze został zbudowany w latach 1677-1679 dla Jana III Sobieskiego. Pałac swego czasu był siedzibą między innymi rodu Lubomirskich, Potockich, Czartoryskich, Branickich, Sieniawskich. Warto wybrać się do Wilanowa by zobaczyć jak zostały urządzone wnętrza, które reprezentują trzy epoki stylowe od XVII do XIX wieku.
Zamek Królewski jest rekonstrukcją zniszczonego i spalonego w 1939 roku zespołu, który jest Pomnikiem Kultury Narodowej. Przeznaczano go do różnych celów. Między innymi po powstaniu listopadowym był użytkowany przez administrację rosyjską, w okresie I Wojny Światowej był rezydencją niemieckiego gubernatora. Zamek Królewski został wpisany do Państwowego Rejestru Muzeów.
Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-parkowy, który powstał z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Należy do chętnie odwiedzanych miejsc również ze względu na odbywające się tam liczne wydarzenia kulturowe, rozrywkowe i sportowe. Jest idealnym miejscem na spacery, czytanie książek i kontemplacje przyrody.
Warto podejmować działania promujące nasz dorobek architektoniczny nie tylko w celach turystycznych, ale również w edukacyjnych.
http://warszwaskie-zabytki.blog.onet.pl/
Nadesłał:
norcia_15
|
Komentarze (2)
Zgadzam się a teraz będzie się tam trochę działo zobacz na www.culture.pl
Uwielbiam Łazienku Krolewskie!
W ogole Warszawa ma piekne Parki