Gospodarka » Przemysł

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII NA POGRANICZU POLSKO- CZESKIM

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII NA POGRANICZU POLSKO- CZESKIM
Zobacz więcej zdjęć »
W dniach 17-18 kwietnia w Raciborzu odbyła się I Międzynarodowej Konferencji „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza”.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

- Co roku zauważamy wzrost zainteresowania kolektorami słonecznymi. W 2011 w Polsce sprzedano ok  250 tys. m2, w ubiegłym już ponad 300 tys m2. To rewelacyjny wynik, porównywalny z krajami będącymi liderami w sprzedaży systemów słonecznych - powiedziała Aneta Więcek z Instytutu Energetyki Odnawialnej w Warszawie. Rozwój branży kolektorów słonecznych był jednym z tematów podejmowanych przez uczestników  I Międzynarodowej Konferencji „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza”. Spotkanie odbywało się 17 i 18 kwietnia  w Raciborzu - solarnym zagłębiu Polski. 


- Tematyka podejmowana przez organizatorów konferencji ma znaczenie wielowymiarowe. Z jednej strony wpisuje się w nurt działań zmierzających do poprawy stanu środowiska naturalnego, z drugiej – stanowi ważny głos w debacie na temat tego, jak w praktyce realizować zasady zrównoważonego, przyjaznego dla środowiska, rozwoju – napisał wiceminister Adam Zdziebło w liście skierowanym do uczestników konferencji. Pod nieobecność wiceministra, list odczytała Teresa Marcinów z Wydziału Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W przesłaniu wiceminister wskazał  m.in., że zrównoważony rozwój w oparciu o efektywne korzystanie z zasobów i gospodarkę przyjazną środowisku stanowią jeden z głównych celów wytyczonych w strategii „Europa 2020”.

O kluczowym znaczeniu innowacyjności i odnawialnych źródeł energii (OZE) mówił także prof. Jerzy Buzek. Były premier nie tylko objął konferencję swoim honorowym patronatem, ale miał także w niej aktywnie uczestniczyć. Posiedzenie plenarne Parlamentu Europejskiego uniemożliwiło mu jednak przyjazd do Raciborza. W nagraniu wyemitowanym  podczas  inauguracji spotkania, prof. J. Buzek przypomniał, że Racibórz jako pierwsze w Polsce i Europie miasto wdrożyło w gminie System Zarządzania Środowiskowego potwierdzony certyfikatem ISO 14001. - Tutejsza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Nowoczesna” z dużym powodzeniem realizuje program pozyskiwania ciepłej wody użytkowej z instalacji solarnej, a  40 proc. solarów produkowanych w Polsce pochodzi właśnie z Raciborza – mówił prof. Jerzy Buzek. Ich producentami są firmy Ensol i Sunex -  liderzy branży kolektorów słonecznych, mających swoje siedziby w mieście nad Odrą.

 - Mieszczące się w Raciborzu firmy należą do liderów nie tylko w Polsce, ale i Europie, a ich systemy są eksportowane także do krajów położonych na innych kontynentach – dodawała Aneta Więcek z IEO.
 
Mirosław Lenk, prezydent miasta, zwrócił uwagę, że Racibórz to nie tylko solarne zagłębie Polski. - Od 1998 roku prowadzimy systemowe działania zmierzające do ograniczenia tzw. niskiej emisji. Emisja ta, z uwagi na specyficzne położenie miasta w kotlinie, jest szczególnie uciążliwa zwłaszcza w sezonie grzewczym. Na likwidację starych niskosprawnych kotłów (w których zazwyczaj spalane są najgorsze gatunki węgla) wydano prawie 1 700 000 zł – podkreślał prezydent Lenk.
 
W 2007 r., dzięki pożyczce uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,  uruchomiono dodatkowy system dotacji, w ramach którego na likwidację nieekologicznych  źródeł i zastąpienie ich nowoczesnymi wysokosprawnymi kotłami uniemożliwiającymi spalanie odpadów wydano blisko 3 500 000 zł. Realizacja kolejnej, trzeciej już edycji programu, przewidziana jest na lata 2013-2015.
- W latach 60. kominy i wydobywający się z nich dym były symbolem rozwoju gospodarczego. Dzisiaj obowiązującym trendem jest ekologia – mówił Prof. Ph Dr. Zdeněk Jirásek, primator Opawy, wyrażając przy tym nadzieję, że masowy rozwój odnawialnych źródeł energii przyczyni się do obniżenia kosztów ich uzyskania. Właśnie o ekonomicznym aspekcie OZE, ale także obowiązujących regulacjach prawnych i planach rozwoju odnawialnych źródeł rozwoju mówili prelegenci reprezentujący uczelnie wyższe. Do Raciborza przyjechali przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Łódzkiej. W konferencji brali także udział reprezentanci m.in.  Instytutu Energetyki Odnawialnej w Warszawie, Polskiej Asocjacji Geotermalnej im. prof. Juliana Sokołowskiego w Krakowie, Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach,  Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Grodźcu Śląskim, Katedry Energetyki Uniwersytetu Ostrawskiego (Republika Czeska), TUV Rheinland Köln (Niemcy). 

- Szeroko rozumiana ekologia i wszystkie związane z nią działania gospodarcze to najdynamiczniej rozwijający się sektor gospodarczy – mówiła Gabriela Lanartowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach, podkreślając, że najlepszy rozwój gospodarczy musi być oparty na nowoczesnych technologiach. 

Swoimi doświadczeniami z tego zakresu dzielili się się przedstawiciele firm działających w  energetyce słonecznej, wiatrowej, geotermalnej, a także fotowoltaice i biomasie. 
 
Warto dodać, że poza firmami z branży kolektorów słonecznych, w Raciborzu swoje siedziby mają inne uznane firmy działające w sektorze związanym z OZE. O zrealizowanych przez nie inwestycjach opowiadali ich przedstawiciele. Podczas konferencji głos zabrali m.in. Krzysztof Burek, wiceprezes RAFAKO S.A., Andrzej Hotloś, prezes zarządu SGL Carbon Group S.A., Tadeusz Wojnar, prezes SM „Nowoczesna”, a także Roman Majnusz, prezes zarządu Ensol sp. z o.o. 

Zwieńczeniem I dnia konferencji była zorganizowana już po raz piąty gala rozdania nagród „Filar Ziemi Raciborskiej” 2013. Wydarzenie to po raz pierwszy miało charakter międzynarodowy.
 
Jednym z jego elementów było uroczyste odnowienie trwającej już 20 lat współpracy transgranicznej między Raciborską Izbą Gospodarczą a Okresni Hospodarską Komorą w Opawie.

Honorowy patronat nad konferencją objęły: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Gospodarki, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Spotkanie zorganizowane zostało przez Miasto Racibórz w partnerstwie ze Miastem Opawa z Czech, a także Raciborską Izbą Gospodarczą i Opawską Izbą Gospodarczą.

Konferencję współfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a także projektu z budżetu państwa „Przekraczamy Granice”.
 
Zdjęcie:
Gabriela Lanartowicz, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach.
* * *
Racibórz jest miastem położonym w dolinie górnej Odry, w województwie śląskim, niedaleko granicy z Czechami (ok. 30 km od Opawy).  Obecnie liczy sobie ok. 53 tys. mieszkańców. Jest centralnym miastem powiatu raciborskiego, w skład którego wchodzą miasta Kuźnia Raciborska i Krzanowice oraz gminy Rudnik, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie. Jako pierwsze miasto w Polsce i Europie otrzymało certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001

KONTAKT:

Aleksandra Dik
Adventure Media, agencja public relations
aleksandradik@adventure.media.pl
tel. 604 231 738



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »