Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Odpowiedź na nową ustawę refundacyjną - Analizator refundacyjny

Cykliczne wprowadzanie zmian na liście leków refundowanych i urzędowe sztywne ceny zbytu leków to wyzwania, z jakimi będą musiały zmierzyć się apteki po 1 stycznia 2012 roku.

Jak wobec nadchodzących zmian prowadzić efektywną gospodarkę w zakresie leków refundowanych i ograniczać straty w aptece, które po wprowadzeniu nowej listy refundacyjnej w styczniu 2012 r. mogą wynieść statystycznie ok. 2 tys. zł.?

Zgodnie z nową ustawą refundacyjną z początkiem roku 2012 apteki będą musiały zmierzyć się z nową rzeczywistością. Ministerstwo Zdrowia zamierza bowiem publikować nową listę refundacyjną co dwa miesiące, a sprzedaż leków z listy odbywać się będzie wg jednej odgórnie ustalonej ceny we wszystkich aptekach. Oznacza to, że wartość magazynu w aptece wg cen detalicznych po publikacji nowego obwieszczenia będzie okresowo ulegać zmianie. Wpływ na wartość magazynu w cenach detalicznych będą miały nowe ceny oraz nowe odpłatności pacjenta.

- W chwili obecnej w średniej aptece wartość magazynu dla leków refundowanych liczona w cenach detalicznych wynosi ok. 90 tys. złotych. Obniżenie tej wartości o 2,5% w wyniku konieczności obniżki cen sprzedaży leków refundowanych po wprowadzeniu nowej listy refundacyjnej w styczniu 2012r., może spowodować średnio spadek wartości stanów magazynowych o ok. 2250 zł. w stosunku do aktualnie obowiązujących cen. Wartość stanów magazynowych będzie ulegać zmianie każdorazowo co dwa miesiące – wyjaśnia Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w KAMSOFT S.A.

Podana wartość nie uwzględnienia ewentualnych strat z powodu niesprzedanych towarów w wyniku zmiany odpłatności pacjenta. Symulację przyszłych zmian wartości magazynu można przeprowadzić za pomocą narzędzia, jakim jest Analizator Refundacyjny.

- Korzystając z analizatora, apteki tuż po wprowadzeniu nowego obwieszczenia, mają dostęp do symulacji o zmianach, jakie mogą nastąpić w kolejnym obwieszczeniu. Ułatwi im to planowanie zamówień leków na kolejny okres i zoptymalizuje prowadzenie gospodarki magazynowej. Ponadto apteka będzie mieć ma na bieżąco informacje, ile dni potrwa sprzedaż opakowań danego leku, uwzględniając średnią sprzedaż tego leku w aptece – kontynuuje Łukasz Stopa.

Analizator Refundacyjny udostępnia KAMSOFT S.A., długoletni doświadczony dostawca rozwiązań informatycznych na potrzeby rynku medycznego i farmaceutycznego. Usługa dostępna jest w ramach Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia (OSOZ), który monitorując rynek aptek pozwala wyznaczać przyszłe trendy sprzedaży i wspomagać aptekarzy w racjonalizacji polityki zakupowej leków w hurtowniach.

Więcej informacji uzyskać można pod adresem e-mail: pomoc@osoz.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kamsoft
http://kamsoft.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 9 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »