Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

„Odysejowe noce” gimnazjalistów. Uczą się kreatywnego myślenia i rozwiązują problemy

„Odysejowe noce” gimnazjalistów. Uczą się kreatywnego myślenia i rozwiązują problemy
Zobacz więcej zdjęć »
Uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 8 STO nie próżnują – w piątkowe noce biorą udział w zajęciach edukacyjnego projektu Odyseja Umysłu. Eliminacje warszawskie – już w sobotę.

To międzynarodowy program edukacyjny, realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Trzeba się tu wykazać nie lada zdolnościami, uczestnicy muszą bowiem wiedzieć jak zrobić coś z niczego, jak twórczo i praktycznie wykorzystać szkolną wiedzę, a do tego jak sprawnie współpracować i dobrze się przy tym bawić. A wszystko po to, by w sposób jak najbardziej kreatywny rozwiązać wybrane przez siebie zadanie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Na Podlasiu w konkursie uczestniczy kilka szkół. W ubiegłorocznej edycji ten etap wygrała drużyna gimnazjalistów Społecznego Gimnazjum nr 8 STO z Białegostoku, która w tym roku wystawia aż trzy zespoły. Pod okiem trenerów drużyny przygotowują się od października, a od lutego także podczas piątkowych tzw. „Nocy Odysejowych”, kiedy to od godz. 18 do 23 praca wre.

 

- Pomysł "Nocy Odysejowej" zrodził się na spotkaniu trenerów szkół STO w Łodzi, gdzie mieliśmy okazję poznać kilkukrotnych mistrzów świata Odysei Umysłu – mówi Agata Ratkiewicz, trenerka SG nr 8 STO. - Oni organizują takie nocne przygotowania od lat, spróbowaliśmy i my. Wszystkim nam się spodobało. Wspólnie, odkryliśmy, że Odyseja to nie tylko nauka kreatywnego myślenia, ale również pracy w zespole i jest przy tym fantastyczną zabawą.

 

Trenerzy uczą członków nowych umiejętności, pokazują, w jaki sposób podejść do zadania, ale nie podpowiadają im.

- Rola trenera nie jest łatwa, ponieważ powinien czuwać nad pracą grupy, ale nie może w żaden sposób sugerować, ani narzucać własnych pomysłów – dodaje trenerka Paulina Jarmołowicz. - Udział w Odysei rozwija w dzieciach kreatywność, integruje, uczy współpracy, dochodzenia do kompromisów oraz samodzielnego rozwiązywania zaistniałych problemów.

Efektem pracy drużyny jest przygotowanie 8-minutowego przedstawienia, w którym oceniane są różne elementy. Każda z drużyn szkoły przy Fabrycznej wybrała inny problem: „Połów pełen pomysłów”, „Bajka masowego rażenia” oraz „Między nami zwierzętami”.

Przykładowo przy ostatnim temacie zadanie drużyny polega na przygotowaniu dowcipnego spektaklu, w którym zaprezentowane zostaną punkty widzenia trójki różnych zwierząt – ryby, ptaka i ssaka – okazujących emocje i rozwiązujących rozmaite problemy. W inscenizację wplecione będą również: wykonywany na żywo taniec, oryginalna piosenka oraz pewne drzwi, o których każdy z bohaterów – płetwiasty, pierzasty i futrzasty – sądzi, że prowadzą gdzie indziej niż twierdzą pozostali…

Taka forma współpracy szczególnie podoba się młodzieży, bo różni się znacznie od standardowych lekcji. 

- Odyseja Umysłu pociąga mnie od momentu, w którym o niej usłyszałam - opowiada Zuzanna Przystupa. -  Nie dość, że rozwija nasz umysł to jeszcze wzmacnia naszą przyjaźń. Dzięki niej zrozumiałam, że z niczego można wyczarować dosłownie wszystko, od flag poprzez stoły do niesamowitych kostiumów, wystarczy tylko chcieć. "Czarowanie" tego wszystkiego sprawia nam ogromną frajdę.

- To konkurs twórczego myślenia, w którym nie liczy się wygrana, ale udział - czas przyjemnej i jakże owocnej, choć ciężkiej pracy, połączonej ze świetną zabawą i mnóstwem śmiechu – dodaje Julia Koralewska.

Projekt wspiera dyrekcja szkoły, w jego realizację angażują się też rodzice. 

- Tu nie jest ważne czy zwyciężą, ale to, że wspólnie w piątki przez wiele godzin wymyślają niezwykłe historie, tworzą scenariusze i scenografie z niczego – mówi dyrektorka szkoły Ewa Drozdowska. - Rozwijają się, ćwiczą mózgi w kreatywnym myśleniu, łamią standardy i przede wszystkim pracują zespołowo, a przy tym śmieją się i radują życiem. A ja, kiedy o 23.30 przychodzę zamykać szkołę, spotykam szczęśliwych ludzi z umazanymi farbą dłońmi,  opowiadającymi o nowych pomysłach, jak to wszystko przewieźć, jak skleić itp. Jestem pełna zachwytu, że jest taki konkurs, w którym nie nagrody są ważne, ale droga ku.

Etapy regionalne odbywają się w sześciu ośrodkach. W najbliższą sobotę odbędą się eliminacje warszawskie, w których wezmą udział 92 szkoły z województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego.

Finał ogólnopolski odbędzie w kwietniu w Gdyni, a finał światowy – w maju, w Ames (USA). 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Masz-Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »