Technologie » Komputery

Oglądasz Euro 2012 w publicznych miejscach? Uważaj na złodziei smartfonów!

Oglądasz Euro 2012 w publicznych miejscach? Uważaj na złodziei smartfonów!
Zobacz więcej zdjęć »
Podczas publicznych imprez, takich jak mecze piłkarskie, nierzadko ktoś gubi swój smartfon. Te 90 minut to również idealna okazja dla złodziei. Dlatego osoby uczestniczące w takich imprezach powinny poświęcić chwilę, by przygotować plan działania na wypadek utraty smartfonu.

Gdy jesteśmy całkowicie pochłonięci meczem piłki nożnej, często tracimy z oczu nasze cenne rzeczy. To idealna okazja dla złodzieja, który tylko czeka na to, żeby ulotnić się z cudzymi smartfonami.     

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Plan działania na wypadek sytuacji kryzysowej

Jeszcze kilka lat temu utrata telefonu komórkowego była niezwykle przykrym zdarzeniem – nie dość, że użytkownik był pozbawiany swojego nierzadko drogiego sprzętu, konieczne było zalokowanie karty SIM, aby nieuczciwy znalazca nie mógł dzwonić i wysyłać SMS-ów na rachunek ofiary. Jednak w porównaniu z tym utrata smartfonu w dzisiejszych czasach to znacznie większy problem. Dzieje się tak, ponieważ to wielofunkcyjne urządzenie jest czymś więcej niż drogim telefonem – smartfon umożliwia dostęp do całej prywatnej komunikacji, a nierzadko również do danych firmowych. Dzisiaj złodziej telefonu może wyrządzić o wiele większą szkodę niż kilka lat temu, gdy telefony komórkowe były mniej zaawansowane. Z tego powodu plan działania na wypadek utraty urządzenia jest absolutną koniecznością i obejmuje przygotowanie kluczowych danych dotyczących smartfonu: numeru serwisowego dostawcy, identyfikatora klienta, numeru telefonu, 15 cyfrowego identyfikatora IMEI  oraz numeru karty SIM.  

 

Co zrobić w przypadku kradzieży smartfonu - porady od ekspertów z Kaspersky Lab

 

Krok 1. Zadzwoń na swój smartfon z innego telefonu. Być może tylko zapodziałeś smartfon i w pobliżu odezwie się znajomy dźwięk. Niewykluczone jest także, że odbierze uczciwy znalazca i poinformuje Cię, gdzie możesz odzyskać swój sprzęt.      

 

Krok 2. Spróbuj zlokalizować swój smartfon. Jeżeli na smartfonie zainstalowane jest oprogramowanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Mobile Security, możesz zlokalizować go, wysłać specjalną wiadomość SMS, a w razie konieczności – zdalnie usunąć wszystkie swoje dane.    

 

Krok 3. Zablokuj kartę SIM. Jeżeli jesteś pewien, że smartfon przepadł na dobre, powinieneś natychmiast zablokować kartę SIM, niezależnie od tego, czy masz telefon „na kartę”, czy abonament. Jeżeli przygotujesz się na taką ewentualność, mając pod ręką wszystkie dane dotyczące swojego telefonu, będziesz mógł zadzwonić do swojego dostawcy usług telefonii komórkowej i poprosić o zblokowanie karty SIM. 

 

Krok 4. Zgłoś sprawę policji. Jeżeli smartfon zostanie skradziony, powinieneś zgłosić to odpowiednim organom. Również w tym przypadku będziesz potrzebował wspominanych wcześniej danych. Identyfikator IMEI – numer seryjny urządzenia – będzie istotnym dowodem, w razie gdyby udało się odzyskać sprzęt. 

 

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »