Gospodarka » Żywność
Olej Kujawski na Dzień Polskiej Żywności
Zobacz więcej zdjęć » |
To świetna okazja, aby przypomnieć jak bogatym kulinarnym dziedzictwem dysponujemy. Na tę okazję warto zapoznać się z propozycjami pysznych dań proponowanych przez Zakłady Tłuszczowe Kruszwica. Składnikiem każdej z potraw jest Olej Kujawski tego producenta.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Dzień Polskiej Żywności ma przypominać o walorach rodzimych artykułów spożywczych; nie ma promować jednego, wybranego produktu, ale całą branżę. Data wydarzenia - 25 sierpnia - nie jest przypadkowa. Z końcem sierpnia rolnicy przygotowują się do dożynek, czyli święta plonów, a stragany i sklepowe półki uginają się od płodów rolnych.
Dzień Polskiej Żywności już 25 sierpnia!
Jak przyłączyć się do Dnia polskiej żywności? Jak pokazały ubiegłe edycje, angażować można się na wiele sposobów. To dobra okazja, by poznać dania regionalne, wrócić do starych przepisów (np. z czasów dzieciństwa), ale także przygotować je w nowoczesny sposób. 25 sierpnia warto również poeksperymentować w kuchni, sięgnąć po składniki, które dotychczas nie gościły na naszym stole.
Organizatorzy programu „Doceń polskie” zachęcają jednak, by po rodzime produkty sięgać codziennie. Dzień polskiej żywności stanowi szczególną ku temu okazję. Korzyści osiągną wówczas wszyscy, zarówno domownicy cieszący się smakowitościami, jak i polscy producenci
- Na „święto” można patrzeć z pewnym przymrużeniem oka, nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu tych kilku lat spotkało się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony mediów, producentów, restauracji, hoteli, sklepów i samych konsumentów. Dla niektórych z nich to podróż w czasie do smaków dzieciństwa, dla innych - okazja, by eksperymentować z klasyką. W poprzednich latach restauracje przygotowywały specjalne menu, media zachęcały do rozmowy o tradycyjnych daniach, a producenci organizowali konkursy, plebiscyty i degustacje. Dzień polskiej żywności to dobra okazja, by poszukać nowych kulinarnych inspiracji, sięgnąć po produkt, którego jeszcze w kuchni nie stosowaliśmy lub podjąć wyzwanie i zmierzyć się z konkretnym przepisem kulinarnym na polskie danie. Możliwości jest bardzo wiele, bo w sierpniu mamy do dyspozycji gamę świeżych owoców i warzyw, a na horyzoncie są już dożynki, czyli święta zbiorów, które też są okazją, by docenić pracę rolników – informuje Marek Bielski, twórca programu „Doceń polskie”.
Świętuj z Olejem Kujawskim
Zakłady Tłuszczowe KRUSZWICA to przedsiębiorstwo, które regularnie przystępuje do certyfikacji żywności organizowanych w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. W asortymencie firmy znajduje się aż 14 nagrodzonych olejów marki Kujawski! Wiele z nich laury programy otrzymały więcej niż jeden raz. Dlatego też, w związku ze zbliżającym się Dniem Polskiej Żywności warto zapoznać się z proponowanymi przez producenta daniami,
których składnikami są właśnie nagrodzone laurami programu „Doceń polskie” Oleje Kujawski!
Oto one:
I. Pavlova kokosowa z kremem cytrynowym i kruszonką
Składniki:
500 g drobnego cukru
250 ml śmietany kremówki
150 g wiórków kokosowych
50 ml Oleju Kujawski z cytryną i bazylią (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
25 g mąki ziemniaczanej
4 białka
3 cytryny
2 jajka
2 żółtka
1 szczypta soli
maliny, małe beziki i listki bazylii do dekoracji (opcjonalnie)
Przygotowanie:
50 g wiórków kokosowych rozdrabniamy w malakserze. Piekarnik rozgrzewamy do temp. 170?C.
Białka ubijamy ze szczyptą soli na pianę. Gdy zgęstnieje, dodajemy 250 g drobnego cukru – po 1 łyżce za każdym razem, ubijając do momentu, aż cukier rozpuści się w białkach. Na koniec dodajemy 20 g mąki ziemniaczanej oraz zmiksowane wiórki i delikatnie mieszamy. Gotowa piana na bezę powinna być lśniąca i bardzo gęsta. Na dużą blachę wyłożoną pergaminem wykładamy pianę z białek. Formujemy okrągły kształt o średnicy około 22-24 cm z lekkim wgłębieniem na środku. Wstawiamy bezę do piekarnika. Po upływie 5 minut zmniejszamy temperaturę do 115-120?C i suszymy bezę przez około 1,5-2 godziny.
W tym czasie przygotowujemy krem cytrynowy. 2 jajka, 2 żółtka, drobno startą skórkę i sok z trzech cytryn, 5 g mąki ziemniaczanej oraz 200 g cukru umieszczamy w niewielkim garnku. Dokładnie mieszamy i podgrzewamy na niewielkim ogniu do momentu, aż krem zgęstnieje. Dodajemy 15 ml oleju Kujawski z cytryną i bazylią i studzimy.
Beza jest gotowa, gdy jest wypieczona, chrupiąca i lekko spękana. Studzimy ją w uchylonym piekarniku. Na pozostałej części Kujawskiego z cytryną i bazylią rumienimy wiórki kokosowe z 50 g cukru na złoty kolor. Studzimy. Gdy wszystkie części pavlovej są wystudzone, ubijamy kremówkę na sztywny krem bez dodatku cukru. Na bezę wykładamy kremówkę, krem cytrynowy i wiórki kokosowe. Opcjonalnie dekorujemy tort małymi bezikami, świeżymi malinami i listkami bazylii.
Podajemy w dniu przygotowania.
Przepis pochodzi z www.osmykolorteczy.pl
II. Wątróbka drobiowa w winnym sosie z ziołami
Składniki:
500 g wątróbki z kurczaka
200 g cebuli
125 ml białego półwytrawnego wina
50 ml Oleju Kujawskiego z pomidorami, czosnkiem i bazylią (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” i tytuł TOP PRODUKT)
20 g mąki pszennej
2 gałązki tymianku
2 gałązki majeranku
sól
pieprz
Przygotowanie:
Wątróbkę oczyszczamy z błon i nieczystości i oprószamy mąką. Cebulę kroimy w piórka i podsmażamy na połowie Kujawskiego na złoty kolor. Gdy zmięknie, doprawiamy do smaku i przekładamy na talerz. Na tej samej patelni rozgrzewamy resztę oleju i smażymy na rumiano wątróbkę z obu stron. Dodajemy zioła i podlewamy winem. Redukujemy o połowę. Wątróbkę podlewamy niewielką ilością wody i dusimy pod przykryciem 5 minut. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Podajemy z cebulką i pieczywem.
Przepis pochodzi z www.osmykolorteczy.pl/
III. Kapuśniak z kiełbasą i grzybami
Składniki:
1,5 l bulionu drobiowego
400 g kiszonej kapusty
200 g surowej kiełbasy dojrzewającej
10 kapeluszy suszonych grzybów
3 kulki ziela angielskiego
2 liście laurowe
1 łyżka Oleju Kujawskiego z ostrą papryką, pomidorami i bazylią (certyfikat jakości produktu „Doceń polskie” oraz tytuł TOP PRODUKT)
1 marchewka
1 duża cebula
1 łyżeczka suszonego majeranku
1 łyżeczka słodkiej wędzonej papryki w proszku
? małego selera korzeniowego
sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Kapustę odciskamy z soku, siekamy. W garnku umieszczamy kapustę, wlewamy bulion, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i pokruszone grzyby. Marchewkę i seler obieramy, kroimy w drobną kostkę i dodajemy do garnka. Zagotowujemy, dodajemy roztarty w palcach majeranek i wędzoną paprykę. Gotujemy na małym ogniu około 45 minut, aż kapusta będzie miękka.
Cebulę i kiełbasę kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej Kujawski. Wrzucamy cebulę i kiełbasę, smażymy ok. 7 minut. Zawartość patelni przekładamy do garnka. Gotujemy 3 minuty. Kapuśniak nalewamy na talerze. Podajemy z dodatkiem pieczywa.
Przepis pochodzi z www.filozofiasmaku.pl
* * *
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
www.blog.docenpolskie.pl
Celem programu „Doceń polskie” jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się specjaliści zawodowo związani z żywnością i technologią żywienia, którzy tworzą Lożę Ekspertów. Zasiadają w niej m.in. członkowie Klubu Szefów Kuchni.
Twórca programu „Doceń polskie” jest także organizatorem projektu BlogerChef (blogerchef.pl) – innowacyjnego przedsięwzięcia skierowanego do blogerów kulinarnych.
* * *
KONTAKT:
Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie”
www.docenpolskie.pl
Kontakt dla mediów:
Magdalena Matusik
magdalena.matusik@adventure.media.pl
Adventure Media s. c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 690 449 064
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)