Rozrywka i wypoczynek » Uroczystości

Oprawa Mszy Świętej

Oprawa Mszy Świętej
Zobacz więcej zdjęć »
Wielu uczestników Mszy Świętej nie zastanawia się tak naprawdę nad tym, jak nazywają się poszczególne przedmioty, które są używane przez księdza, czy innego duchownego, podczas danego obrzędu.

Każda z tych pomocy ma swoje znaczenie symboliczne, pełni odrębną funkcję  i ma własną nazwę. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie wymienić chociaż kilka z nich.

Wszyscy, którzy chociaż raz uczestniczyli we mszy wiedzą, że podczas liturgii używana jest bielizna kielichowa, choć niewielu wie, że takowa nazwa w ogóle istnieje. Dzieci nazywają ją  „ręczniczkami” mimo, że tylko jedna z owych pomocy liturgicznych pełni takową funkcję. Tymczasem, owe przedmioty często są bardzo precyzyjnie wykonane, ułożone i prasowane według ścisłych wskazówek, haftowane i pięknie zdobione. Sama bielizna kielichowa zawdzięcza swoja nazwę pięknej, białej tkaninie, z której jest wykonana. 

W skład bielizny kielichowej wchodzi kilka tkanin, z których każda jest zaopatrzeniem kielicha (stąd też nazwa)-  jednego z najważniejszych naczyń w całej świątyni. Jednym z jej elementów jest korporał. Korporał to obrus w kształcie kwadratu o wymiarach 50 na 50 centymetrów. Jest precyzyjnie składany cztery razy i prasowany. Podczas prasowania należy bardzo uważać, ponieważ taka tkanina bardzo łatwo się brudzi i zagniata. Na samym środku obrusika wyhaftowany jest krzyż, bardzo często jest czerwony, kontrastujący, symbolizujący przelaną na krzyżu krew.

Kolejnym elementem bielizny kielichowej jest purtyfikarz. To z kolei niewielki kawałek tkaniny (także białej) w kształcie prostokąta (o wymiarach około 40 na 25 centymetrów), który służy do oczyszczania naczyń używanych w trakcie liturgii. Ręczniczek jest zdobiony koronką i posiada haftowany krzyż na samym środku. Jest wyjątkowo szanowany, a ministranci i duchowny obchodzą się z nim z dużą delikatnością, ponieważ materiał może mieć resztki partykuł. Purtyfikarza nie pierze się i prasuje. Jeśli się zużyje- należy go spalić.

Kolejnym ważnym elementem w bieliźnie kielichowej jest palka. Podobnie, jak korporał ma kwadratowy kształt, choć jest dużo mniejsza. Palkę używa się w trakcie liturgii do przykrywania kielicha. Funkcja tego elementu jest czysto prozaiczna, ponieważ polega na chronieniu zawartości kielicha przed zabrudzeniem, owadami, kurzem i innymi niepożądanymi zanieczyszczeniami. Palka jest z reguły dość sztywna i zrobiona z grubszego materiału, niż reszta tkanin. Także jest zdobiona, posiada hafty, często jest również obszyta koronką.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brenna

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »