Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Ortoptysta – kim jest, jakie są jego obowiązki?

Ortoptysta – kim jest, jakie są jego obowiązki?
Zobacz więcej zdjęć »
Ortoptysta jest to zawód stosunkowo mało znany (choć wykonuje się go w Polsce już od trzydziestu lat), a jednak niezwykle potrzebny. Osoba go wykonująca specjalizuje się w badaniu i leczeniu zeza, czy zaburzeń widzenia obuocznego. Ortoptysta wspomaga działania lekarza okulisty.

Często pracuje on z osobami dorosłymi, choć spotyka się również specjalistów przeszkolonych do pracy z dziećmi. Jest to zawód dla ludzi odpowiedzialnych, otwartych i łatwo nawiązujących kontakty. W Warszawie, a także wielu innych większych miastach można skorzystać z usług profesjonalnych ortoptystów.Ortoptysta – jaki jest zakres obowiązków tego specjalisty?

W zakres obowiązków ortoptysty wchodzi sprawdzanie ostrości widzenia, badanie ruchomości gałek ocznych, badania równowagi sensorycznej oczu, określanie kąta zeza, badania akomodacji, a także fiksacji i korespondencji siatkówkowej. Osoba posiadająca kwalifikacje do wykonywania zawodu ortoptysty może przeprowadzać badania pola widzenia, fałszywej lokalizacji, kąta przesączania, testy różnicowania kolorów, czy też dokonywać pomiarów ciśnienia śródgałkowego. Ortoptyści są szkoleni w doborze odpowiednich pryzmatów, soczewek kontaktowych i okularów. Biorą oni udział również w rehabilitacji pacjentów po operacjach zeza, czy różnego rodzaju urazów w obrębie oczodołu. 

Profesjonalny gabinet ortoptyczny korzysta z wiedzy z zakresu nauk medycznych i humanistycznych (między innymi psychologii, pedagogiki), posiada wiedzę na temat rozwoju psychomotorycznego dziecka w różnych okresach życia. W przypadku tego specjalisty niezmiernie ważne są umiejętności interpersonalne – oczekuje się od niego współpracy z pacjentami w różnym wieku, a także indywidualnego podejścia do każdego przypadku. Dobry ortoptysta stale doskonali swoje kompetencje zawodowe, wykonuje swoje zadania zgodnie z prawem, w pracy kieruje się zasadami etyki.

Specjaliści z dziedziny ortoptystyki współpracują z zespołami terapeutycznymi pod kierownictwem lekarzy okulistów.W jakich sytuacjach należy zgłosić się do ortoptysty?

Dobry ortoptysta jest w stanie udzielić nam fachowej pomocy w przypadku szeroko rozumianych problemów ze wzrokiem. Ortoptyści pomagają w leczeniu zeza, czyli schorzenia charakteryzującego się uciekaniem oka w kierunku skroni lub nosa. Specjalista w dziedzinie ortoptystyki jest w stanie zdiagnozować również zeza ukrytego. Jego wiedza pozwala na udzielenie pomocy osobom niedowidzącym, nie będącym w stanie uzyskać trójwymiaru, mającym kłopoty z wyostrzaniem obrazu na różne odległości (problem ten określamy mianem niesprawnej akomodacji).

Im wcześniej zdecydujemy się na wizytę u ortoptysty, tym lepiej. Dzieci, które są leczone od najwcześniejszych lat życia mają znacznie większe szanse by cieszyć się w pełni sprawnym narządem wzroku. Jeżeli nie dostrzegamy problemów ze wzrokiem u naszego dziecka, i tak warto wybrać się do ortoptysty profilaktycznie. Niektóre schorzenia oczu nie są widoczne dla laików, a i dziecko, które źle widzi nie jest tego świadome.

Metody leczenia oferowane przez ortoptystów są bezinwazyjne. W przypadku niedowidzenia lub zeza ortoptysta zaleca ćwiczenia, których celem jest poprawa ostrości widzenia, a także umożliwienia pacjentowi większej kontroli ustawienia oczu. Na efekty pracy ortoptysty trzeba zazwyczaj nieco poczekać, jednak może on bardzo pomóc w zwiększeniu świadomości przestrzennej, poprawie koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy też usprawnieniu percepcji wzrokowej.Kto może zostać ortoptystą?

Ortoptysta zaliczany jest do kategorii zawodów medycznych. Znajduje się on pod kodem 325906 w klasyfikacji zawodów i specjalności. Żeby go wykonywać niezbędne jest ukończenie przynajmniej dwuletniego studium zawodowego. Większość ortoptystów decyduje się jednak na doskonalenie swoich kwalifikacji na studiach wyższych. Po przepracowaniu pięciu lat na stanowisku ortoptysty pracownik uzyskuje tytuł starszego ortoptysty. W Polsce ortoptystów kształci się od ponad trzydziestu lat. Pierwszą placówką, w której można było uzyskać uprawnienia do wykonywania tego zawodu było Medyczne Studium Zawodowe nr 1 w Krakowie. Obecnie tego typu szkoły funkcjonują też w Warszawie i innych polskich miastach.

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »