Technologie » Komputery
Orzeczenie sądu w sprawie Kaspersky Lab stanowi precedens dla branży AV
Zobacz więcej zdjęć » |
W sprawie ustanawiającej precedens w branży bezpieczeństwa internetowego Federalny Sąd Apelacyjny w Stanach Zjednoczonych orzekł w zeszłym tygodniu, że Kaspersky Lab ma prawo do immunitetu zgodnie z klauzulą safe harbor ustawy Communications Decency Act w związku z pozwem, według którego oprogramowanie firmy utrudniało wykorzystywanie programów pobieranych przez klientów Zango.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
- Luka w portalu społecznościowym Instagram wykorzystana przez cyberprzestępców
- Badanie Kaspersky Lab: ludzie są skłonni pozbyć się swoich zdjęć i innych danych za niedużą kwotę
- Technologia kontroli aplikacji firmy Kaspersky Lab wygrywa w testach AV-TEST
- Liczba roku: Każdego dnia Kaspersky Lab wykrywa 315 000 nowych szkodliwych plików
Sąd uznał, że firma Kaspersky Lab, która sklasyfikowała oprogramowanie firmy Zango jako szkodliwe i zapewniała użytkownikom ochronę przed nim, nie może ponosić odpowiedzialności za żadne działania podjęte w trakcie wytworzenia i dystrybucji środków technicznych, które w efekcie ograniczały dostępność oprogramowania firmy Zango.
Zango zaskarżył firmę Kaspersky Lab, aby wymusić na niej przeklasyfikowanie swoich produktów jako niegroźnych oraz uniemożliwić oprogramowaniu bezpieczeństwa firmy Kaspersky Lab blokowanie potencjalnie niepożądanych programów Zango. W przełomowym orzeczeniu dla branży antywirusowej amerykański sąd apelacyjny wydał wyrok zgodny z decyzją sądu niższej instancji, w którym stwierdził, że Kaspersky Lab jest dostawcą "interaktywnej usługi komputerowej" zgodnie z definicją ustawy Communications Decency Act z 1996 roku.
Sąd orzekł: "Kaspersky Lab utrzymuje, że oprogramowanie Zango stanowi adware oraz prawdopodobnie spyware. Spyware, który często jest instalowany na komputerze bez wiedzy czy zgody użytkownika, potajemnie monitoruje aktywność użytkowników i naraża ich na ryzyko kradzieży haseł i poufnych informacji (...) Firma Kaspersky Lab jest upoważniona do immunitetu Dobrego Samarytanina".
Orzeczenie sądu broni praw klientów do samodzielnego decydowania, jakie informacje i programy są dozwolone w ich systemach komputerowych, oraz uprawnień producentów oprogramowania antywirusowego do identyfikowania i etykietowania programów, które mogą być potencjalnie niechciane oraz szkodliwe dla użytkowników komputerów. Oprogramowanie firmy Kaspersky Lab posiada właśnie taką funkcję. Użytkownicy mogą dostosować ustawienia, aby zezwolić wybranym programom na dostęp do ich systemów.
Komentarze (0)