Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Osteoporoza – dieta
W osteoporozie następuje zmniejszanie się masy tkanki kostnej. Poluźnia się jej struktura, pojawiają się zmiany w mikroarchitekturze kości, które tracą również cechę plastyczności. Stają się one bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, na przykład pęknięcia czy złamania. Osteoporoza to choroba, która swą obecność ukazuje zazwyczaj dopiero w podeszłym wieku, jednak jej podłoża można się doszukiwać już nawet we wczesnym dzieciństwie. Dlatego właśnie od najmłodszych lat należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która może pomóc uchronić przed tym zjawiskiem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Istnieje szereg składników, mających wpływ na proces budowy i rozwoju kości. Podstawowym jej budulcem jest wapń. Zatem osoba cierpiąca na osteoporozę powinna wprowadzić go w swoją dietę w sporych ilościach. Badania wykazują, że dieta przeciętnego Polaka zapewnia dziennie tylko 400 mg wapnia, a jest to ilość, która wystarcza człowiekowi w pierwszych 6 miesiącach życia. Zapotrzebowanie na ten biopierwiastek zależy głównie od wieku. Po ukończeniu 6 roku życia utrzymuje się ono na poziomie ponad 1000 mg dobowo, a w przypadku kobiet w ciąży lub karmiących matek, może wzrastać nawet do 2000 mg. Produktami bogatymi w wapń są przede wszystkim przetwory mleczne. Z takich produktów najwięcej tego mikroelementu zawiera ser żółty, w przeciwieństwie do sera białego. Twaróg to doskonałe źródło białka, jednak wapnia zawiera małe ilości. Trzeba wspomnieć o tym, że nie każdy toleruje laktozę zawartą mleku. Dlatego można je zastąpić napojami pochodnymi, powstającymi w procesie fermentacji, takimi jak jogurt czy też kefir. Wśród produktów o dużej zawartości wapnia znajdują się również orzechy laskowe (ok. 220mg/100g), natka pietruszki (ok. 190 mg/100g), kukurydza (ok. 100mg/100g) czy chleb razowy (ok. 65mg/100g). Małą ilością wapnia cechują się owoce oraz mięso. Należy pamiętać, że nie całość spożywanego wapnia jest wchłaniania przez organizm. Śluzówka jelita wchłania jedynie jego połowę. Ponadto wiele substancji powoduje zwalnianie przyswajania się tego pierwiastka. Są to między innymi fosforany (często obecne w pożywieniu jako konserwanty) i pektyny (znajdujące się w produktach ziarnowych). Dieta osoby chorej na osteoporozę nie może też zawierać zbyt dużych ilości tłuszczy nasyconych (pochodzenia zwierzęcego) i białka. Osoba dotknięta tym schorzeniem musi unikać produktów, które przyczyniają się do wydalania wapnia z organizmu wraz z moczem, takie jak sól, napoje gazowane, produkty kofeinowe i wysokosodowe. Do diety można wprowadzić również suplementację w postaci preparatów wapniowych, które bez problemu dostępne są w aptece.
Więcej informacji na temat osteoporozy można znaleźć na:
http://www.pamietajotabletce.pl/czynniki-ryzyka-rozwoju-osteoporozy/
Składnikiem pomocnym w przyswajaniu wapnia jest magnez, który również stanowi jeden z budulców kostnych. Pierwiastek ten można umieścić w diecie w formie pożywienia lub w postaci suplementacji farmakologicznej. Wśród produktów o wysokiej zawartości magnezu znajdują się między innymi kasza gryczana (ok. 220mg/100g), fasola (ok. 170mg/100g), płatki owsiane (ok. 130mg/100g) i orzechy laskowe (ok. 70mg/100g). Przyswajanie magnezu ułatwia witamina B6. W gospodarce wapniowej ważną rolę pełni również witamina D, obecna przede wszystkim w rybim tłuszczu (tran). Chory na osteoporozę swoją dietę może urozmaicić także o warzywa i owoce bogate w witaminy A, C i K.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)