Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Osteoporoza – skąd tak naprawdę się bierze?

Cichy złodziej kości, czyli osteoporoza, w Polsce dotyka niemalże 2 miliony osób będących po 50 roku życia. Wpływ na jej pojawianie się ma wiele czynników, w tym predyspozycje rodzinne czy rasa biała i żółta, które są bardziej narażone. Co jeszcze decyduje o występowaniu osteoporozy?

Osteoporoza objawy i przyczyny występowania

Nie można wymienić wyraźnych objawów, które sugerują, że organizm został „zaatakowany” przez osteoporozę. Nierzadko schorzenie diagnozowane jest w momencie, gdy dochodzi do pierwszego złamania.

Osteoporoza związana jest z wieloma czynnikami, które mogą do niej doprowadzić. Choroba doprowadza do stopniowego zaniku tkanki kostnej i zmniejszającej się gęstości mineralnej kości, a w konsekwencji do złamań osteoporotycznych.

Do przyczyn zalicza się między innymi predyspozycje rodzinne oraz płeć, ponieważ kobiety chorują częściej. Schorzenie w większym stopniu dotyka rasy białą i żółtą, a wpływ na wyższą częstotliwość występowania ma zaawansowany wiek oraz niska masa ciała. Wyróżnia się kolejno czynniki dietozależne, a pośród nich niedobory wapnia, białka, witaminy D3 i nagminne stosowanie używek doprowadzających do wypłukiwania z organizmu kluczowych dla kości substancji.

Osteoporoza dieta

Ze względu na brak szczególnych objawów, najczęściej aż do momentu wystąpienia złamania, wskazaniem jest zmiana nawyków żywieniowych, w tym wykluczenie używek. W codziennej diecie zaleca się spożywanie pokarmów i suplementację, które pozwalają dostarczać do organizmu wysokie dawki witaminy D, białka, wapnia, potasu i magnezu.

Osteoporoza leczenie

Leczenie osteoporozy wymaga uprzedniego wykonania badań, które pozwalają nie tylko określić konkretny stan, ale i zakwalifikować schorzenie do z dwóch typów, w jakich występuje – A lub B. Badanie osteoporozy polega na określeniu gęstości mineralnej kości za pomocą wskaźnika T-Score.

Leczenie osteoporozy prowadzone jest celem zwiększenia gęstości mineralnej kości, a także stymulacji tworzenia tkanki kostnej, co uzyskuje się między innymi poprzez stosowanie leków przeciwresorpcyjnych. W połączeniu z właściwą dietą i umiarkowaną aktywnością fizyczną, poprawia się stan kości, ogólna kondycja i można zmniejszyć ryzyko kolejnych złamań osteoporotycznych.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »