Dom » Wnętrza

Oświetlenie kuchni

Oświetlenie kuchni
Zobacz więcej zdjęć »
Dobre oświetlenie w kuchni jest niezwykle istotną sprawą. Tam przecież przygotowujemy i często spożywamy posiłki, więc musimy czuć się komfortowo. Oświetlenie w kuchni nie musi być bardzo jasne. Powinno być rozproszone, albo najpierw odbijać się od sufitu, a następnie padać na sprzęty.

Przede wszystkim należy pamiętać o oświetleniu każdego stanowiska pracy. W szczególności zadbajmy o wzorowe światło nad blatem roboczym, nad kuchenPrzede wszystkim należy pamiętać o oświetleniu każdego stanowiska pracy. W szczególności zadbajmy o wzorowe światło nad blatem roboczym, nad kuchenką, nad stołem i zlewozmywakiem.

Oświetlenie blatu roboczego

W kuchni blat roboczy jest szczególnym miejscem, wymagającym dodatkowego doświetlenia. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Jeżeli nad blatem znajdują się szafki wiszące, oświetlenie można zamontować pod nimi. Mogą to być małe lampki halogenowe o niedużej mocy. Jeśli w kuchni jest wyspa, może być oświetlona punktowo źródłem światła zamontowanym w okapie lub w podwieszanym suficie. Oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. Jeżeli w kuchni nie ma wyspy, a nad nią okapu, można nad nią zrobić półkę z oświetleniem halogenowym. Tu pozwólmy wykazać się fachowcom od oświetlenia.

Oświetlenie stołu kuchennego

Do oświetlenia stołu kuchennego najczęściej wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. Najlepiej zastosować lampę z kloszem, żeby światło nie oślepiało osoby siedzące przy stole. W małych kuchniach nad stołem wystarczy zawiesić kinkiet. Jeżeli w kuchni znajduje się wyspa kuchenna, to dobrym rozwiązaniem jest obniżenie sufitu nad stołem i oświetlenie go wpustami halogenowymi.

Oświetlenie zlewozmywaka i kuchenki

Miejsca te najlepiej oświetlamy światłem skupionym. Ważne jest, by było jasne - łatwiej się pracuje, gdy wszystko widać. Źródło światła powinno być tak umiejscowione, by nie zasłaniać go swoją sylwetką. W przeciwnym razie będziemy rzucać sobie cień na dłonie i na wszystko, co będzie znajdowało się przed nami.

Jakie źródła światła zastosować?

Zależy to od naszej fantazji i upodobań. Na rynku mamy taką mnogość żarówek, że jest w czym wybierać. Ciepłe światło dają tradycyjne żarówki. Możemy je spotkać w wielu kształtach i kolorach. I to jest zaleta. Wadą tych żarówek jest ich stosunkowo krótka żywotność i niemożliwość określenia kąta padania światła. Z tego też powodu żarówki takie stosuje się głównie do oświetlenia ogólnego.

Halogeny są idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy określić kąt padania światła. Można je dowolnie regulować. Dają mocne, jasne światło, przy małym zużyciu energii. Stosuje się je do oświetlenia ogólnego, a także miejscowego i punktowego. Mimo tego, że są szeroko stosowane, maja jedną istotną wadę. Otóż wytwarzają dużo ciepła, co powoduje, że trzeba zachować ściśle określoną przez producenta odległość od oświetlanego przedmiotu. Nie wolno ich dotykać gołymi rękami, gdyż można zniszczyć powłokę ochronną. Świetlówki kompaktowe mogą emitować światło ciepłe lub zimne. Są niezwykle oszczędne, ponieważ zużywają o 80 % energii mniej od zwykłych żarówek. W związku z tym nadają się idealnie do długotrwałego oświetlania pomieszczeń.

Ostatnio coraz częściej stosuje się oświetlenie LED. Oprócz roli oświetleniowej, pełni funkcję ozdobną, podkreśla charakter pomieszczenia. Lampy LED sufitowe i wiszące można zakupić w najpopularniejszych modelach, zgodnych z najnowszymi trendami aranżacyjnymi. Dzięki takim rozwiązaniom, każde wnętrze zyskuje szansę na wyjątkowość i elegancję. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na niskie koszty użytkowania oświetlenia LED-owego. Producenci nawet proponują w wybranych modelach regulację stopnia oświetlenia.

Partner merytoryczny: Nakrywamy.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MarcelNak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »