Dom » Wnętrza

Oszczędzanie bez lania wody

Oszczędzanie bez lania wody
Zobacz więcej zdjęć »
Do zakupu wodooszczędnego sprzętu AGD przekonują dwa aspekty: niższe rachunki oraz troska o środowisko. Istotne jest to, że obie korzyści zawsze występują ze sobą w parze. Pierwszym krokiem przy wyborze ekologicznego sprzętu AGD jest wyklarowanie swoich potrzeb.

Dokładnie tak, jak 24 lata temu 22 grudnia 1992 roku – oczekiwania wobec gospodarowania wodą zarysowała Organizacja Narodów Zjednoczonych, w efekcie ustanawiając obchody Światowego Dnia Wody. Końcówkę roku warto wykorzystać do tego, aby samemu zadać sobie pytanie – jak w domowych warunkach oszczędzać wodę?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

W zależności od standardu pralki mogą wykorzystywać od około 35 l do nawet 80 l wody podczas jednego cyklu. Natomiast, jeśli chodzi o współczesne zmywarki to te zużywają około 10 - 20 l wody podczas jednego cyklu (ilość, która powinna wystarczyć na 12 kompletów naczyń stołowych). Spośród asortymentu producentów AGD warto wybierać ten sprzęt, który najbardziej zminimalizuje powyższe wartości. Na co zwracać uwagę, aby zaoszczędzić najwięcej wody?

Czytaj uważanie!

Pierwszym krokiem w wyborze wodooszczędnej pralki czy zmywarki jest zapoznanie się z tzw. etykietą energetyczną (zazwyczaj naklejonej na tylnej części pralki czy zmywarki). Oprócz danych o poborze energii elektrycznej czy poziomie hałasu, znajdziemy na niej także informacje o rocznym poborze wody mierzonym w litrach. Nie musimy się jednak martwić o to, że w sklepie przy wyborze nowego modelu będziemy musieli sięgać po kalkulator i dokonywać obliczeń. „Drogowskazem" jest dla nas oznaczenie na etykiecie. Zarówno w przypadku pralek, jak i zmywarek mamy wybór spośród 7 klas oznaczonych pierwszymi czterema literami alfabetu: czterostopniowa klasa A (A+++,A++,A+,A), B, C i D. Zasada jest prosta - czym bliżej początku alfabetu i czym więcej plusów, tym nasz sprzęt jest bardziej przyjazny środowisku. Ponadto, producenci chętnie dzielą się dodatkowymi informacjami na temat swoich urządzeń, które również mogą nas przekonać do konkretnego modelu. Dodatkowe funkcjonalności warto ze sobą zestawić, aby wybrać idealne połączenie, np. model zmywarki do zabudowy Indesit DIFP 28T9 A EU może pomieścić aż do 14, a nie jak standardowe zmywarki do 12, kompletów naczyń stołowych. Co więcej, na jeden cykl sprzęt zużywa tylko 9 l wody - to dobre połączenie, jeśli borykamy się z problemem szybko nawarstwiającej się kolekcji brudnych naczyń.

Jak to działa?

Większość urządzeń w segmencie energetycznym A (oraz w wyższych) oferuje wysokie standardy ekologiczne. Technologia pozwala minimalizować wykorzystywane zasoby energetyczne i wodę przy tych samych, a często nawet lepszych osiągach. Przekłada się to na zużycie nawet do 50% mniej wody niż w sprzęcie produkowanym jeszcze kilkanaście lat temu. Ponadto producenci sprzętów pracują nad autorskimi systemami, aby dodatkowo zwiększyć wydajność i oszczędności. Dobrym przykładem dążenia do oszczędnościowej perfekcji jest system „Water Balance +". Dzięki niemu sprzęt sam dobierze ilość wody niezbędnej do wykonania cyklu i co ważne - ani kropli więcej. Takie rozwiązanie zapewnia dużą oszczędność - np. przy małym załadunku pralki, ta zużywa o ponad 70% mniej wody i o 50% mniej energii. Ten system znajdziemy m. in. w najnowszym modelu pralki Innex marki Indesit. To pralka w klasie A+++ i zużywa 30% mniej energii względem klasy A.

Dbasz o środowisko? Połącz siły

Jeśli zależy nam na oszczędzaniu wody w szerszym wymiarze, warto wyuczyć w sobie nowe codzienne rutyny w kuchni i łazience. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:

1.    Nie odkręcaj kranu bez potrzeby i zakręcaj go podczas mycia zębów, porannej toalety itd.

2.    Nie spłukuj toalety bez potrzeby, np. po wrzuceniu do niej chusteczki. Wygospodaruj w łazience miejsce na mały kosz - nie zastępuj go muszlą klozetową!

3.    Nie myj drobnych naczyń pojedynczo. Poczekaj, aż zlew się zapełni lub zdecyduj się na zakup wodooszczędnej zmywarki.

4.    Gdy bierzesz kąpiel, nie napełniaj całej wanny, a przy prysznicu wyłączaj wodę w czasie namydlania.

5.    Zastanów się, czy zamiast wylewać wykorzystaną wcześniej w domu wodę do zlewu, nie możesz jej użyć do innych celów: np. podlania roślin doniczkowych.

„Wodne postanowienie" noworoczne

Rezolucja ONZ z 22 grudnia 1992 r. zaowocowała obchodami Światowego Dnia Wody 22 marca. Celem święta jest uświadomienie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję społeczną i gospodarczą państw. Warto w zakres swoich postanowień noworocznych wpisać ideę oszczędzania wody i systematycznie wdrażać nowe rutyny i rozwiązania, aby w marcu móc z czystym sumieniem powiedzieć: „oszczędzam wodę!".

Więcej na temat sprzętów marki Indesit znaleźć można na stronie www.indesit.pl.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

38PR

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »