Dom » Nieruchomość
Ożywienie na rynku mieszkaniowym
Tak dynamiczny rozwój tego rynku przyczyni się do jeszcze większej zyskowności inwestycji w whisky.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Największym rynkiem whisky pod względem wartości są nadal Stany Zjednoczone – wzrósł o 29 proc. Duży wzrost wartości odnotowały również Francja (wzrost o 6 proc.) oraz Singapur (19 proc.). Ten ostatni dystrybuuje alkohol do krajów azjatyckich – Chin, Tajwanu, Korei Południowej. Zwiększenie obrotów na kontynencie azjatyckim jest skutkiem współpracy z Unii Europejską, a następnie poluźnień w polityce celnej czy zawarciem umów o wolnym handlu. Azja bogaci się – klasa średnia przez konsumpcję tego szlachetnego trunku podkreśla swoją rosnącą pozycję w społeczeństwie. Afryka, Azja i Ameryka Łacińska odpowiadają obecnie za niemal połowę zapotrzebowania na produkowaną przez Diageo whisky.
- Popyt na szkocką whisky na rynkach rozwiniętych i wschodzących na całym świecie znacznie wzrósł w pierwszej połowie tego roku w porównaniu do powolnego wzrostu w 2012 r. – mówi Gavin Hewitt, dyrektor naczelny Scotch Whisky Association. – Liczby potwierdzają to, co się dzieje z eksportem. Przemysł jest przekonany, że rozwój ten będzie kontynuowany. Nowe, znaczące inwestycje w przemyśle w Szkocji prowadzone przez producentów Scotch Whisky odzwierciedlają przekonanie, że wzrost będzie trwały – dodaje Hewitt.
Przykładem potwierdzającym popularność whisky jest rynek polski. Polacy kupują coraz mniej wódek. Rośnie natomiast popyt na szkocki trunek – w zeszłym roku odnotowano wzrost sprzedaży o 20 proc.! Rozwojowi sprzyjają zmieniające się gusta i przyzwyczajenia konsumentów, którzy szukają różnorodności. Wg analityków wartość polskiego rynku whisky sięgnie 1 mld zł w przeciągu najbliższego roku.
Zwiększenie eksportu wymusza ciągłe zintensyfikowanie produkcji, jednak sam proces wytworzenia whisky jest długotrwały – szkocki trunek musi spędzić w dębowych beczkach co najmniej 3 lata, a whisky wyższej jakości 12, 15, a nawet 21 lat. Obecnie wyczerpują się zapasy najsłynniejszych alkoholi świata. Na rynku brakuje whisky, która może służyć do produkcji blendów. Dzięki temu ceny beczek zawierających konsumpcyjną whisky (niedrogie, kilkuletnie single malt-y) bardzo szybko rosną.
- Dynamiczny rozwój whisky – wzrost jej wartości oraz eksportu, to sygnał dla inwestorów – zyskowność zakupu beczek whisky rośnie. Potencjał tego zakupu można łatwo ocenić porównując koszt zakupu beczki z ceną końcowego produktu w postaci butelki. Na opłacalność inwestycji wpływa wiele czynników, np. stabilność rynku, podaż – liczba wyprodukowanych beczek czy warunki przechowywania, które wpływają na smak trunku. W przypadku butelek whisky inwestor zarabia na niedostępności pełnych beczek – mówi Krzysztof Maruszewski z firmy Stilnovisti.
Globalny popyt na whisky stale rośnie. Kryzys finansowy nie odbił się na branży towarów luksusowych. Aby zaspokoić rosnący od kilku lat popyt na szkocką whisky na świecie gorzelnie i dystrybutorzy poczynili znaczące inwestycje w rozwój produkcji. Obecnie średnia roczna stopa zwrotu dla inwestycji w beczki whisky wynosi 20 proc.
Nadesłał:
ADahlke
|
Komentarze (0)