Technologie » Internet

PandaLabs zaleca ostrożność przy planowaniu podróży i aplikacjach geolokacji

PandaLabs zaleca ostrożność przy planowaniu podróży i aplikacjach geolokacji
Zobacz więcej zdjęć »
Podczas wakacji oprócz problemów bezpieczeństwa związanych z niezabezpieczonymi sieciami WiFi, kafejkami internetowymi itp. poważne ryzyko mogą stanowić również aplikacje wskazujące lokalizację użytkownika oraz informacje wymieniane w serwisach społecznościowych.

Ze względu na ogromny wzrost popularności serwisów społecznościowych i liczne dostępne dziś aplikacje umożliwiające udostępnianie informacji w internecie PandaLabs, laboratorium badawcze firmy Panda Security, zaleca użytkownikom podjęcie dodatkowych środków ostrożności, by w czasie wakacji nie stali się ofiarami oszustw komputerowych.

Poza typowymi środkami bezpieczeństwa „w tym roku prosimy użytkowników, by szczególnie uważali na informacje, które udostępniają w serwisach społecznościowych. Dotyczy to zwłaszcza aplikacji stosowanych do planowania podróży lub geograficznej lokalizacji osób za pomocą urządzeń GPS, ponieważ informacje te mogą być łatwo wykorzystywane przez włamywaczy” - mówi Maciej Sobianek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Panda Security.

Tego typu aplikacje zyskały dużą popularność w zeszłym roku. Aplikacje na Facebooku takie jak Doorpl czy Trip Advisor (które wyświetlają komunikaty informujące, gdzie znajduje się użytkownik lub gdzie i kiedy się wybiera), narzędzie geolokacji na Twitterze (wyświetlające miejsce, z którego wysyłane są tweety), czy usługi lokalizujące urządzenia przenośne przez GPS (teraz szeroko stosowane przez użytkowników telefonów iPhone i Androdid) to tylko niektóre przykłady.

„Takie programy są ciekawe i zabawne, ale problem stanowi możliwość wykorzystania tych informacji przez profesjonalnych przestępców. Już pojawiły się (i zostały zlikwidowane) takie usługi jak Pleaserobme (ang. „Proszę obrabuj mnie”), które jak wskazuje nazwa, łączą się z tymi aplikacjami, oferując informacje o tym, kto aktualnie przebywa poza domem. Jest to przykład tego, jak bezmyślni bywamy jako użytkownicy, upubliczniając osobiste informacje” - dodaje Sobianek.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas wakacji

Oto kilka rad, które pomogą chronić podczas wakacji komputery użytkowników, a tym samym ich samych:

Jeśli zabierasz na wakacje swój komputer:

-          Przede wszystkim zrób kopię zapasową wszystkich swoich danych. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy (wypadki, kradzież komputera/laptopa itp.).

-          Upewnij się, że masz niezawodną, zaktualizowaną ochronę i zainstalowane wszystkie niezbędne łatki bezpieczeństwa.

-          W celu zminimalizowania skutków kradzieży twojego komputera zaszyfruj wszystkie informacje na twardym dysku, choć może wydawać się to męczącym i skomplikowanym zadaniem. Zablokujesz w ten sposób dostęp do swoich danych bez poprawnego hasła.

-          Usuń wszystkie pliki tymczasowe, logi, ciasteczka, przypomnienia haseł lub formularze autouzupełnienia, z których korzystasz w przeglądarce. Uniemożliwi to osobom korzystającym z twojego komputera bez twojej zgody automatyczny dostęp do twojej poczty, serwisów społecznościowych, konta bankowego czy ulubionych sklepów internetowych.

-          Nie łącz się z niezabezpieczonymi sieciami WiFi, gdyż możesz w ten sposób połączyć się z siecią utworzoną przez hakerów w celu kradzieży informacji, które udostępniasz w internecie. Lepiej korzystać z bezpiecznych, zaufanych sieci, nawet jeśli musisz za to zapłacić.

-          Uważaj na e-maile. Ataki typu phishing i spam stają się coraz bardziej wyspecjalizowane.

Jeśli w czasie wakacji korzystasz z nie swojego komputera:

-            Najlepiej… Nie rób tego! Nigdy nie wiadomo, co może być zainstalowane na takim komputerze. Logowanie się do konta bankowego itp. na komputerach w kafejkach, hotelach czy na lotniskach może mieć poważne konsekwencje, jeśli w systemie zainstalowany jest trojan.

-            Jeśli naprawdę nie masz wyboru i musisz wchodzić na strony wymagające podania twoich danych osobistych, zmień je potem najszybciej jak to możliwe w celu zminimalizowania ryzyka.

-            Unikaj dokonywania transakcji lub zakupów w internecie. Pamiętaj, że wszelkie informacje, jakie wprowadzasz, mogą być później odzyskane przez innego użytkownika.

-            Nie akceptuj żadnych komunikatów o możliwości zapisu danych osobistych oferowanych przez wyszukiwarki.

-            Kiedy skończysz, skasuj wszystkie pliki tymczasowe, historię przeglądarki, ciasteczka, logi i inne informacje, które mogły zostać zapisane na komputerze.

-            Jeśli pobierasz coś na lokalny komputer, pamiętaj, aby usunąć to przed zamknięciem, by mieć pewność, że informacje te nie będą dostępne dla innych użytkowników.

Zawsze, na portalach społecznościowych…

-            Nigdy nie korzystaj z aplikacji służących do planowania podróży oferowanych przez serwisy społecznościowe, aby nie można było cię namierzyć. Nie używaj funkcji geolokacji na Twitterze ani telefonie komórkowym.

-            Nie dziel się aktywnie swoimi planami wakacyjnymi w czat-roomach, na kanałach IRC, grupach itp.

-            Jeśli w czasie wakacji spędzasz czas w czat-roomach, nie ujawniaj żadnych osobistych lub poufnych danych nieznajomym.

-            Przekaż te rady swoim dzieciom, które są często bardziej naiwne i skłonne do udostępniania informacji w internecie.

-            Jeśli zauważysz podejrzane zachowanie w serwisach społecznościowych (nieznajomi wykazujący zbyt duże zainteresowanie celem, terminem twoich wakacyjnych wyjazdów itp.), skontaktuj się z policją. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

„Poza powyższymi radami warto pamiętać o kilku podstawowych środkach bezpieczeństwa o tej porze roku. Wyłączaj router, kiedy wychodzisz z domu, uważaj na typowy phishing wykorzystujący temat wakacji, zwracaj uwagę na podejrzanie wyglądające strony, ponieważ wiele z nich zostało stworzonych, by zainfekować twój komputer… a przede wszystkim ciesz się wakacjami” - podsumowuje Sobianek.

Więcej informacji na stronie www.pandalabs.com

O Laboratorium PandaLabs
Od 1990 roku misją Laboratorium jest jak najszybsze wykrywanie oraz eliminacja nowych zagrożeń i oferowanie użytkownikom maksymalnej ochrony. By tego dokonać PandaLabs posiada zautomatyzowany system, który każdego dnia analizuje i klasyfikuje tysiące próbek, automatycznie podając opinię (złośliwe oprogramowanie czy nieszkodliwy program). System ten jest oparty na Kolektywne Inteligencji, nowym modelu bezpieczeństwa Panda Security, który potrafi wykryć nawet te złośliwe oprogramowanie które obeszło inne rozwiązania zabezpieczające.

Obecnie 99,4% złośliwego oprogramowania wykrytego przez PandaLabs jest analizowane przez system Kolektywnej Inteligencji. Te automatyczne procesy są uzupełniane prze pracę kilku zespołów, z których każdy specjalizuje się w odrębnym typie złośliwego oprogramowania (wirusy, robaki, trojany, spyware, phishing, spam, itd.) i które – by zapewnić globalny zasięg - pracują 24 godziny/7 dni w tygodniu. Wszystkie te działania przekładają się na pewniejsze, prostsze i bardziej przyjazne dla zasobów komputera rozwiązania ochronne dla klientów.

Więcej informacji jest dostępnych na blogu PandaLabs: http://www.pandalabs.com

Oficjalna strona polskiego oddziału Panda Security Polska: www.pspolska.pl

Strona korporacyjna Panda Security: www.pandasecurity.com

Kontakt dla mediów:
studio PRowokacja Agencja Public Relations
biuro@studioprowokacja.pl
tel. 42 209 17 45 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

studio PRowokacja

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »