Firma » Biznes

PANORAMA Ameryki Łacińskiej: sytuacja gospodarcza nie poprawia się

Wzrost w Ameryce Łacińskiej hamuje systematycznie od 2011 r. Na koniec 2015 r. – przy oczekiwanym spadku PKB o 0,2 proc. w regionie – trend zniżkowy zostanie utrzymany. Sytuacja ta jest wynikiem pogarszających się cyklicznie spadków cen surowców – zwłaszcza spadkiem cen ropy naftowej.

Raport Coface koncentruje się na trzech państwach Ameryki Łacińskiej: Argentynie, Kolumbii i Ekwadorze. W październiku w Argentynie odbędą się wybory prezydenckie. Oczekuje się, że w 2015 r. kraj odzyska rentowność. Kolumbia osiągnęła w 2014 r. znakomite wyniki, jednak traci dynamikę wzrostu w związku ze spadkiem cen ropy. Sytuacja ekonomiczna Ekwadoru również znajduje się pod stałym wpływem niskiego poziomu cen ropy.

W drugiej części Panoramy przedstawiono najnowsze aktualizacje barometru Coface dla sektora Ameryki Łacińskiej. W tej części dokonano przeglądu wyników finansowych spółek z różnych branż, ze wskazaniem obszarów zwiększonego ryzyka oraz obszarów o stabilnym ryzyku. Trzecia część zawiera przegląd zagrożonych gałęzi przemysłu w Argentynie i Kolumbii.

 

Niemal wszystkie główne gospodarki Ameryki Łacińskiej powinny zwolnić w 2015 r.

Ekonomiści Coface przewidują, że wzrost w Brazylii spadnie w 2015 r. o 2,5 proc., a w Wenezueli o 7 proc. Chile i Peru to jedyne dwie gospodarki, które powinny zanotować w tym roku lekką poprawę. Należy jednak pamiętać o tym, że w 2014 r. gospodarki te doświadczyły silnego spowolnienia. W 2016 r. wzrost osiągnie wartość dodatnią 0,8 proc. Nieznaczna poprawa wzrostu w 2016 r. będzie efektem niższej recesji przewidywanej dla Brazylii w tym roku.

 
Wiele sektorów wysokiego ryzyka

Po spadku cen surowców, ryzyko handlowe w Ameryce Łacińskiej znacząco wzrosło. Większość sektorów została sklasyfikowanych jako branże wysokiego ryzyka.

Pięć największych gospodarek to Brazylia, Meksyk, Argentyna, Kolumbia i Chile, które reprezentują łącznie 83 proc. PKB regionu. Wobec słabszego tempa wzrostu PKB w regionie wiele sektorów odnotowuje podwyższenie postrzeganego ryzyka.

Niższa efektywność gospodarcza w Kolumbii przełożyła się na pogorszenie sytuacji w handlu detalicznym. Skutki interwencjonizmu rządu argentyńskiego przełożyły się także na złą sytuację w branży rolno-spożywczej.

Szczegółowe opracowanie w jęz. angielskim uwzględniające szereg analiz i komentarzy do pobrania TUTAJ

   KONTAKT DLA MEDIÓW:
   Anna A. GUZIK - T. +48 22 465 02 22, M. +48 509 467 531 - E. anna.guzik@coface.comRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Coface
http://www.coface.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »