Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało
Piersi a ciąża
Powiększanie piersi podczas ciąży składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest pierwszy trymestr, zaś drugim koniec ciąży. Temu zjawisku najczęściej towarzyszą ból i nadwrażliwość, które występują nawet po urodzeniu dziecka.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Dwa etapy jeden biust
Nabrzmiałe i wrażliwe piersi bardzo często są oznaką ciąży. Ich nadwrażliwość występuję częściej niż poranne nudności czy nawet opóźniona miesiączka. Pomimo że jeszcze na tym etapie nie produkują one pokarmu, hormony przygotowują je do nowej funkcji, poprzez powiększanie naczyń krwionośnych i kanalików mlecznych.
Drugi etap powiększania się piersi zaczyna się w trzecim trymestrze i rożni się od tego pierwszego. W tym czasie w piersiach zaczyna być wytwarzane mleko. Czasami duża ilość pokarmu, jeszcze przed ciążą, wydostaje się na zewnątrz. Jest to pierwsze mleko, tzw. siara – gęsta i lepka ciecz bogata w antyciała i naturalne antybiotyki, które dostarczają dziecku niezbędnych minerałów i witamin w pierwszych dniach życia.
Oprócz samego rozmiaru piersi, zmiany zachodzą w obrębie samych brodawek sutkowych. Brodawki zmieniają swoją barwę, powiększają się i uwypuklają. Pojawiają się także na nich charakterystyczne grudki, są to tzw. gruczoły Montgomery'ego. Zmiany te ustępują po zakończeniu karmienia piersią. Brodawki powracają do poprzedniego rozmiaru i koloru.
Stopniowo, bez pośpiechu
Po urodzeniu, piersi przez jakiś czas będą powiększone, będą ciągle produkować mleko, aż do odstawienia dziecka od piersi. W zależności od różnych czynników dziecko może być karmione przez sześć tygodni jak i przez rok. W tym czasie piersi będą opuchnięte i bolące. Dopiero po zakończeniu karmienia ta nadwrażliwość może być mniejsza, ponieważ z czasem w piersiach pokarm będzie zanikać.
Jak tylko dziecko zostanie odstawione od piersi, powoli będzie następować zmniejszanie piersi do rozmiaru sprzed ciąży. Sam proces odzwyczajania dziecka nie powinien być gwałtowny. Mowa tu nie tylko o stanie psychicznym zarówno dziecka jak i matki, ale także o możliwych infekcjach, które mogą pojawiać się w przypadku dużej ilości zalegającego pokarmu.
Trzeba dbać o piersi
Proces powinien być stopniowy, aby móc przyzwyczajać dziecko do innego pokarmu jak i pozwolić piersiom na redukcję wytwarzanego pokarmu. Coraz rzadsze karmienie będzie przyczyną zaniku mleka w piersiach matki. Po ciąży piersi powracają do swego naturalnego rozmiaru lub nawet staję się mniejsze, a w przypadku niektórych kobiet pozostają większe.
Oprócz zmiany rozmiaru na piersiach mogą pozostać rozstępy, a skóra zwiotczała. Aby uniknąć tych niepożądanych zmian, warto już w pierwszych miesiącach prawidłowo zadbać o piersi. Regularne wklepywanie kremów oraz traktowanie ich gorącą i zimną wodą, sprawi, że zachowają swoją jędrność, a delikatna skóra tak bardzo się nie rozciągnie.
Nadesłał:
Hassel Von Hoff
|
Komentarze (0)