Kultura, sztuka » Kultura

Pierwsi goście zwiedzili wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”

Pierwsi goście zwiedzili wystawę „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”
Zobacz więcej zdjęć »
W dniach 15-16 listopada 2023 roku odbyły się prapremiera wystawy „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”. Artyści, historycy sztuki, przedstawiciele świata kultury oraz prominenci kościelni jako pierwsi zapoznali się z tym wyjątkowym, immersyjnym projektem.

Wystawa dla zwiedzających otworzyła swoje podwoje w Warszawie w ostatnią sobotę, 18 listopada, a zamknie je 10 lutego 2024 r.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link BuildinguW obu prapremierach łącznie wzięło udział ponad dwieście osób, które jako pierwsze mogły zwiedzić multisensoryczny i edukacyjny pokaz odzwierciedlający w najdrobniejszych detalach Kaplicę. Podczas 90-minutowego, zapierającego dech w piersiach pokazu, goście zapoznali się z projektem, którego świat jeszcze nigdy nie widział. Warszawa jako pierwsze miasto ma taką możliwość, nie dziwi zatem, że przez cały weekend kolejka na wystawę była długa jak w Watykanie.

W premierze wzięli udział historycy sztuki, artyści, ludzie świata kultury – mistrzowie w swoim fachu. Obecny był między innymi artysta uznany międzynarodowo – Wojciech Siudmak, Mateusz Damięcki z żoną, Jaga Hupało czy Joanna Racewicz. Nie zabrakło także prominentów związanych z Kościołem, którzy podziwiali freski Michała Anioła oraz repliki jego najsłynniejszych rzeźb – Piety i Dawida. Jak zrecenzował wystawę kardynał Kazimierz Nycz:

- W trakcie swojego długiego życia byłem w Kaplicy Sykstyńskiej wiele razy i podziwiałem splendor dzieł Michała Anioła oraz rozmach tej budowli. Nigdy jednak nie udało mi się zobaczyć tylu szczegółów, obcować z freskami w taki sposób, jak podczas tej wystawy. Nawet podczas Konklawe.

Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest dotychczas najbardziej zaawansowaną technologicznie ekspozycją, oddającą bogactwo fresków oryginalnych, w przestrzeni o wymiarach naturalnych kaplicy w Watykanie 40m/14m. Całość zajmie powierzchnię blisko 2000 m². Obrazy są wyświetlane nie tylko na ścianach, ale także na suficie przestrzeni wystawowej, aby w jak największym stopniu oddać piękno wnętrza obiektu. Wystawa mieści się aż w trzech pawilonach, by zanim wejdziemy do głównej – przestrzeni kaplicy, otrzymać dawkę wiedzy o historii kaplicy, która przygotuje nas na jej splendor.

„W każdej z 3 części ekspozycji widz chcąc poznać jej wszystkie detale powinien spędzić 30 minut. Dzięki temu ci, którzy już byli w kaplicy w Rzymie, bardziej docenią to co widzieli, a ci którzy jeszcze tam nie dotarli, nabiorą większej ochoty”. – mówi Dorota Wielgopolan, rzeczniczka wystawy z Wydawnictwa Manuscriptum.

Premierowa odsłona wystawy przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Goście dopisali w komplecie, a nawet lekko ponad. Każdy z zaproszonych chciał przekonać się na własne oczy o czym mówiły media na kilka dni przed wydarzeniem. Sprawdzić, czy faktycznie będzie to tak spektakularne przedsięwzięcie. Choć przy realizacji pracował zespół najlepszych fachowców polskiego jak i międzynarodowego rynku, do ostatniej chwili mieliśmy lekka obawę, czy wszystko pójdzie tak jak tego oczekiwaliśmy i jak oczekiwały od nas Muzea Watykańskie. Udało się. Goście wyszli zachwyceni, a my odetchnęliśmy z ulgą”. – Dodaje Dorota Wielgopolan.

„Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” jest wystawą wielojęzyczną, dlatego kierowana jest do osób z różnych kultur, środowisk i krajów. Projekt obejmuje również część edukacyjną, która przedstawia wyjątkowość skarbu Rzymu, a także proces twórczy największego
z renesansowych artystów, czyli Michała Anioła. Projekt jest realizowany pod auspicjami Muzeów Watykańskich (© Governatorato dello S.C.V. Direzione dei Musei 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE) i w ścisłej współpracy z Scripta Maneant (© Scripta Maneant 2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE).

Wystawa dla zwiedzających otworzyła się sobotę, 18 listopada i w Warszawie będzie można ją odwiedzić do lutego 2024. Bilety można kupić na stronie evetim.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ormanaanetaa@gmail.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »