Rozrywka » Przyroda
Pierwsze takie wydarzenie od lat. W Szonowicach odbędzie się konferencja poświęcona erozji wodnej
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Przeczytaj również
Organizatorami wydarzenia są firma Agromax z Raciborza oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Konferencja będzie miała miejsce w dniach 19-20 lutego w Szonowicach k. Raciborza (woj. śląskie). Wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy - ze zjawiskiem erozji wodnej, czyli procesem niszczenia i zmiany rzeźby powierzchni terenu przez wodę, zmagają się rolnicy z powiatu raciborskiego, a zwłaszcza mieszkańcy gminy Rudnik, na terenie której mieszczą się Szonowice.
Problem ten nie dotyczy jednak wyłącznie Śląska. Prof. dr hab. inż. Krzysztof Ostrowski, kierownik Katedry Melioracji i Kształtowania Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie zwraca uwagę, że zjawisko erozji występuje również m.in. w rejonie Lublina, Sandomierza, Opatowa, a także w Krakowie i Miechowie.
- Podziwiany przez turystów Wąwóz Królowej Jadwigi w Sandomierzu także jest efektem erozji – mówi prof. K. Ostrowski i wyjaśnia przyczyny oraz następstwa tego procesu. - Erozja wodna to zjawisko zachodzące pod wpływem opadów o dużym natężeniu, występujące głównie na glebach lessowych i terenach mocno urzeźbionych. Ten istotny problem występuje w Polsce i wpływa negatywnie, m.in. na rolnictwo i gospodarkę wodną. Niepożądanym skutkiem erozji jest nie tylko wymywanie z gleby najwartościowszych składników, ale także szkody powodowane przez spływające lawiny błotne - wyjaśnia prof. Krzysztof Ostrowski.
Erozja wodna, mimo jej negatywnych następstw, jest tematem zaniedbywanym w dyskusjach branżowych i naukowych. Konferencja organizowana przez firmę Agromax i Uniwersytet Rolniczy jest odpowiedzią na potrzebę zainteresowania erozją wodną praktyki rolniczej i środowiska naukowego w celu opracowywania sposobów jej zapobiegania. Jak podkreśla prof. Ostrowski, zjawisko wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Organizatorom udało się zaprosić do współpracy przedstawicieli ośrodków naukowych z Wrocławia, Lublina i Krakowa, którzy omówią przyczyny, metody badania i sposoby zapobiegania skutkom erozji. W wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich woj. małopolskiego i śląskiego oraz Oddziałów Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także reprezentanci Ośrodków Doradztwa Rolniczego, którzy przybliżą uczestnikom możliwości i mechanizmy zapobiegania erozji. W programie dwudniowego wydarzenia zaplanowano także wyjazd w teren.
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia adresowanego do producentów rolnych i firm z sektora rolnictwa, w tym jego program, można znaleźć na stronie internetowej konferencji, pod adresem www.agromax-konferencje.pl.
Honorowy patronat nad konferencją sprawują: Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski, Piotr Litwa - Wojewoda Śląski, Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojciech Saługa - Marszałek Województwa Śląskiego, prof. dr hab. Włodzimierz Sady - Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz mgr inż. Bogusław Berka - Prezes Zarządu - Dyrektor Spółki Przedsiębiorstwa Rolno - Przemysłowego „Agromax” spółki z o.o. w Raciborzu.
***
Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe AGROMAX Sp. z o.o. w Raciborzu
Wiodący przedsiębiorca w branży rolniczej powiatu raciborskiego. Istnieje od 1993 roku. AGROMAX gospodaruje na areale liczącym łącznie 2620 ha użytków rolnych, znajdujących się na terenie 4 gmin powiatu raciborskiego: Rudnik, Krzanowice, Krzyżanowice i Racibórz (tu mieści się też siedziba firmy). Dominuje towarowa produkcja roślinna (ok. 60% przychodów), tj. pszenicy, kukurydzy na ziarno, rzepaku, buraków cukrowych oraz dla produkcji zwierzęcej pasz z kukurydzy, lucerny i traw. Pozostała część przychodów pochodzi z produkcji zwierzęcej, w szczególności z uruchomionej w 2007 r. w Wojnowicach (gm. Krzanowice) fermy bydła mlecznego z ponad 1000 sztuk zwierząt. W ubiegłym roku AGROMAX uhonorowano Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Firma jest także laureatem nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Wywodzi się zUniwersytetu Jegiellońskiego i jest najstarszą uczelnią rolniczą w Polsce. To państwowa Uczelnia Wyższa w Krakowie, która powstała w 1953 roku jako Wyższa Szkoła Rolnicza – stanowiła wówczas integralną część Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1972 roku przemianowano ją na Akademię Rolniczą i nadano imię Hugona Kołłątaja - prekursora nauk rolniczych w Polsce. 11 kwietnia 2008 r. Akademia Rolnicza uzyskała status Uniwersytetu Rolniczego im H. Kołłątaja w Krakowie, tym samym jest on jedynym Uniwersytetem Rolniczym w Polsce. Oferta edukacyjna obejmuje 18 kierunków, 45 specjalności, na których kształci się ok. 13 tysięcy studentów. Do wyboru są także 32 rodzaje studiów podyplomowych.
P.R.P. AGROMAX spółka z o.o. w Raciborzu wspólnie z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja z Krakowa organizują konferencję, pt.: „Erozja wodna i metody zapobiegania jej skutkom”
Szczegółowe informacje na temat konferencji, są dostępne na stronie:
www.agromax-konferencje.pl
***
KONTAKT:
Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe AGROMAX Sp. z o.o.
Ul. Gdańska 75
47-400 Racibórz
32 415 45 41
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel: 604 231 738
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations
www.adventure.media.pl
tel. 32 724 28 84
fax 32 417 01 70
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)