Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Pierwszy globalny program skierowany do kobiet z rakiem i ŻCHZZ - WTC
Ruszył pierwszy globalny program skierowany do kobiet z rakiem i zakrzepicą
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Eksperci z całego świata, zgromadzeni na sympozjum WHITH w Berlinie uczulają na istnienie niezaspokojonych potrzeb i ogłaszają nową inicjatywę edukacyjną w obszarze medycyny.
Ostatnio podczas zakończonego w Berlinie VI Międzynarodowego Sympozjum WHITH (Women's Health Issues in Thrombosis and Haemostasis – Problemy Zdrowotne Kobiet w Zakrzepicy i Hemostazie), grupa globalnych ekspertów w dziedzinie zakrzepicy i raka wprowadziła inicjatywę edukacyjną w obszarze medycyny o nazwie Women Thrombosis Cancer (WTC).
„Ponad 17 milionów kobiet na całym świecie cierpi na raka*, zaś żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (VTE od ang. venous thromboembolism) stała się drugą główną przyczyną śmierci pacjentek z tej grupy”, mówi – Dominique Farge-Bancel, Profesor Medycyny Wewnętrznej i Chorób Naczyniowych w St Louis Hospital, przy Uniwersytecie Paryskim Diderota we Francji. „Kilka lat temu podjęliśmy działania, mające na celu podniesienie świadomości na temat raka i zakrzepicy, opracowując międzynarodowe wytyczne, pozwalające na efektywniejsze leczenie choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów cierpiących na raka oraz kliniczne narzędzie w formie mobilnej aplikacji (www.itac-cme.com/app), niemniej jednak projekt WTC jest pierwszym programem, poświęconym kobietom chorym na nowotwory złośliwe” – dodaje Profesor.
Celem programu WTC jest poprawa efektywności leczenia choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet cierpiących na raka. Projekt otrzymał bezwarunkowy grant edukacyjny w zakresie medycyny od firmy Aspen, piątej co do wielkości na świecie firmy z branży generyków. Jest to spójne z ogłoszonym wcześniej strategicznym zamiarem znaczącego powiększenia przez firmę udziału w rynku leków przeciwzakrzepowych.
Michael Crow, Szef Aspen Europe & CIS wyjaśnia: „Od czasu zdobycia pozycji lidera w dziedzinie zakrzepicy, firma Aspen dostrzega znaczącą i niezaspokojoną potrzebę poprawy efektywności leczenia zakrzepicy u pacjentek z rakiem. Podejmując współpracę z wiodącymi specjalistami w dziedzinie zakrzepicy i sponsorując akademicki program w ramach tej globalnej inicjatywy, dołożymy starań, by zwiększyć efektywność leczenia choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet cierpiących na raka”.
„Mając świadomość problemu zakrzepicy u kobiet, od dziesięciu lat organizujemy w Europie międzynarodowe konferencje WHITH z udziałem setek ekspertów w tej dziedzinie” – mówi Profesor Benjamin Brenner, Dyrektor Oddziału Hematologii i Przeszczepu Szpiku Kostnego w ośrodku Rambam Medical Centre w Izraelu. „Kształcenie medyczne w tym zakresie może wpłynąć na praktykę kliniczną
i podnieść efektywność leczenia choroby zakrzepowo-zatorowej, lecz będzie wymagało długofalowych działań i metody, pozwalającej zmierzyć stopień poprawy sytuacji” – dodaje Profesor.
Nad stroną merytoryczną rozwijanego programu edukacji medycznej WTC będzie czuwała grupa ośmiu ekspertów o światowej renomie w dziedzinie zakrzepicy. Program zostanie wprowadzony w ponad 40 krajach na całym świecie za sprawą siatki kluczowych liderów opinii, skierowanej do różnych specjalistów w dziedzinie medycyny, w tym do ginekologów, hematologów i chirurgów. Wnioski z zaawansowanych rozmów na temat edukacyjnych elementów programu zostały przekazane do zatwierdzenia
na prestiżowym Uniwersytecie McGill w Kanadzie.
Jednym z wyjątkowych aspektów inicjatywy są mechanizmy, pozwalające określić oddziaływanie programu w nadchodzących latach. Wspomniany monitoring będzie realizowany na postawie raportów obserwacji klinicznej, służących do oceny sytuacji w zakresie efektywności leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentek z rakiem i ustalenia stopnia poprawy poziomu praktyki klinicznej.
Przewiduje się, iż inicjatywa stworzy okazję do wzbogacenia literatury naukowej o szereg publikacji, przedstawiających zbyt niską obecnie skuteczność leczenia choroby zakrzepowo-zatorowej żył u pacjentek z rakiem oraz udoskonali praktyki medyczne w tej grupie wysokiego ryzyka zakrzepowo-zatorowego.
Kolejny element programu WTC pojawi się w drugim kwartale 2015 roku w formie szkolenia z treści edukacyjnych (CME) dla ponad 60 prelegentów z całego świata. Będą one wykorzystywane już
od czerwca 2015r. na 5 kontynentach podczas krajowych i regionalnych spotkań
z przedstawicielami opieki medycznej, specjalizującymi się w zakrzepicy.
KOMENTARZ EKSPERTA:
Prof. zw. dr hab. Tomasz Paszkowski
Kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Czy Program „Woman-Thrombosis-Cancer (WTC)” powinien objąć także Polskę?
Prof. zw. dr hab. Tomasz Paszkowski (T.P.)
„Inicjatywa Women-Thrombosis-Cancer (WTC) w pełni zasługuje w Polsce na poparcie zarówno środowiska medycznego jak i mediów. Celem tego programu jest podniesienie poziomu wiedzy lekarzy na temat nowoczesnych strategii profilaktyki przeciwzakrzepowej
w oparciu o szeroko zakrojone inicjatywy edukacyjne i naukowe. Inicjatywy te będą realizowane nie tylko na platformie międzynarodowej, ale także jako działania lokalne podejmowane w poszczególnych krajach. Jestem przekonany, że włączenie Polski do tego projektu przyniesie wymierną korzyść dla pacjentek.
ŻCHZZ- istotny czynnik zgonów u kobiet chorujących na nowotwory
T.P. Choroba Zakrzepowo-Zatorowa (ŻCHZZ) jest drugą po chorobie nowotworowej przyczyną śmierci kobiet chorujących na raka. Stanowi ponadto drugą (po zawale serca) przyczynę zgonów kobiet w okresie pooperacyjnym – ryzyko to jest największe właśnie
w grupie kobiet operowanych z powodu nowotworów. Problem ten zasługuje
na szczególne zainteresowanie ginekologów ponieważ to właśnie nowotwory narządów płciowych, takie jak rak szyjki macicy, rak jajnika czy rak endometrium, stanowią czołówkę wszystkich raków, z powodu których umierają współczesne kobiety.
Czy można zaradzić ŻChZZ?
T.P. Stanowiąc jedną z głównych przyczyn śmiertelności kobiet z nowotworami, ŻCHZZ jest jednocześnie najłatwiej „uwalnianą“ przyczyną zgonów z powodu strategii profilaktycznych
o doskonale udokumentowanej skuteczności. Wśród nich najważniejsza to profilaktyka heparynowa. Optymalnie prowadzona tj. stosowana przez odpowiedni okres czasu i przy użyciu odpowiednich dawek heparyn, profilaktyka heparynowa znacznie redukuje ryzyko wystąpienia ŻCHZZ u chorych cierpiących na chorobę nowotworową, na każdym etapie tej choroby i niezależnie od metody aktualnie prowadzonego leczenia onkologicznego (leczenie operacyjne, chemioterapia, radioterapia).
Jaki jest aktualnie stan wiedzy w zakresie profilaktyki ŻCHZZ?
T.P. Niestety wiedza na temat nowoczesnych algorytmów profilaktyki ŻCHZZ wśród lekarzy różnych specjalności, którzy zajmują się pacjentkami onkologicznymi nie jest zadowalająca. Ciągle zbyt wielu zgonom kobiet można byłoby zapobiec wdrażając odpowiednią profilaktykę przeciwzakrzepową. I dlatego przedsięwzięcia takie jak WTC są niezwykle cenne.
Nadesłał:
BE Communications
|
Komentarze (0)