Rozrywka i wypoczynek » Przyroda
Pies u lekarza - zapalenie ucha
Ze względu na duże ryzyko zachorowań, właściciele wszystkich psiaków powinni wiedzieć jak rozpoznać stan zapalny uszu oraz w jaki sposób przebiega leczenie.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Budowa psiego ucha
Psie uszy mają nieco inną budowę niż uszy ludzkie. U człowieka kanał słuchowy biegnie prosto, z kolei u psów - pionowo w dół, a następnie skręca pod ostrym kątem. Ponadto duża ilość czworonogów posiada zwisające małżowiny, które zasłaniają przewód słuchowy. Psie ucho stanowi więc ciepłe i wilgotne środowisko - doskonałe dla rozwoju grzybów i bakterii. Inne przyczyny występownia infekcji usznych u psiaków to zakażenia pasożytnicze i alergie.
Objawy zapalenia ucha
Wszelkie problemy uszne zwierzę sygnalizuje w charakterystyczny sposób, więc właściciele przeważnie szybko zauważają, że zwierzęciu coś dolega. Do najbardziej typowych objawów należy drapanie uszu, potrząsanie głową, wycieranie uszami o meble lub podłogę. W przypadku psiaków o zwisających uszach bardzo często małżowina jest wewnątrz zaczerwieniona, wydobywa się z niej ropa i nieprzyjemny zapach. Chore zwierze jest apatyczne, ospałe, niechętne do zabawy, reaguje nerwowo na wszelkie próby dotknięcia uszu i głowy. Jeśli zauważymy powyższe objawy u naszego czworonoga, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Lekarz musi ustalić rodzaj infekcji, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Pies alergik
Jeśli okaże się, że nasz pupil cierpi z powodu zapalenia ucha na tle alergicznym, musimy podjąć nie tylko leczenie, lecz ustalić i wyeliminować czynnik wywołujący alergię. Najczęstszym alergenem są roztocza, trawy i pyłki. Zdarza się również, że psiak jest uczulony na któryś ze składników pokarmowych. Wówczas należy się dobrze zastanowić jak karmić psa, aby w pożywieniu nie znalazły się te składniki, których nasz pupil nie powinien spożywać. Jest to o tyle trudne, że większość karm ma złożony skład, a zwierzę może być uczulone na ten, który pojawia się w jedzeniu w ilościach śladowych. Najlepiej więc wybierać karmy o prostym składzie lub podawać psu jedzenie przyrządzone przez nas samodzielnie w domu.
Zobacz również: Blog o psach - Kochampsiaki.wordpress.com
Nadesłał:
Kasiamer
|
Komentarze (0)