Kultura, sztuka » Kultura

"Piratki z Karaibów" – fragment szalonej powieści

"Piratki z Karaibów" – fragment szalonej powieści
Zobacz więcej zdjęć »
Wszyscy słyszeli o filmie „Piraci z Karaibów”, ale równie szalona jest książka kubańskiej pisarki Zoe Valdés „Piratki z Karaibów”. Co więcej, to powieść oparta na faktach. W Salonie publikujemy fragment książki.

Wszyscy słyszeli o filmie „Piraci z Karaibów”, ale równie szalona jest książka kubańskiej pisarki Zoe Valdés „Piratki z Karaibów”. Co więcej, to powieść oparta na faktach. W Salonie publikujemy fragment książki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Bohaterkami wydanej przez Noir sur Blanc książki są dwie kobiety, postacie autentyczne: Irlandka Ann Bonny i Angielka Mary Read, które w męskim przebraniu zaciągają się na statek korsarski i przeżywają fascynujące przygody, by w końcu stać się słynne we wszystkich zakątkach oceanu.

Powieść jest prawdziwym traktatem o piratach, nadzwyczajną podróżą po niespokojnych karaibskich wodach, a przy tym doskonale opisuje sytuację osiemnastowiecznych kobiet. Autorka często posługuje się humorem, używa dosadnego języka, miesza wyrażenia z różnych epok, żeby lepiej oddać atmosferę czy dynamizm sytuacji, tak że sylwetki głównych bohaterek i ich liczne, bardzo plastycznie opisane przygody zapadają głęboko w pamięć.

W „Piratkach z Karaibów” znajdziemy skomplikowane intrygi, skarby, bitwy morskie, osobowości łączące w sobie barbarzyństwo z wyrafinowaniem, podwójnych szpiegów, zdrajców, handlarzy niewolnikami, tchórzy, bohaterów i nikczemników. Są też wątki miłosne: dzikie namiętności, małżeństwa z rozsądku, pojedynki i pełne erotyzmu tajemnice. Jedną z ciekawostek jest to, że Danielowi Defoe, który właśnie pisał „Robinsona Crusoe”, to Ann Bonny podpowiada, żeby nazwał jednego ze swych bohaterów Piętaszkiem.

„Piratki z Karaibów” zostały uhonorowane prestiżową Premio Fernando Lara w 2003 roku.

Zoé Valdés (ur. 1959) pochodzi z Hawany. Jest poetką, pisarką, krytykiem filmowym. Uznanie i popularność przyniosła jej powieść La nada cotidiana, którą opublikowano w 1995 roku. Od czasu promocji tej książki we Francji Zoé Valdés zamieszkała w Paryżu. Tam powstały następne powieści: „Oddałam ci całe życie” i „Café Nostalgia”; obydwie, jedna po drugiej (1996 i 1997), nagrodzone zostały jedną z najważniejszych nagród literackich świata iberyjskiego, Premio Planeta.

SK



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

puella

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »