Dom » Wnętrza

Płyta MFP jako materiał wykończeniowy

Płyta MFP jako materiał wykończeniowy
Zobacz więcej zdjęć »
Płyta MFP może być z powodzeniem używana również jako materiał wykończeniowy – nie tylko meblowy, również jako okładzina podłogowa i ścienna. W takim wypadku wymaga tylko odpowiedniego zabezpieczenia właściwie dobranym lakierem.

Zadanie jest nieco trudniejsze kiedy ma być użyta jako wykończenie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Co oczywiście nie znaczy, że niemożliwe.

Przede wszystkim istotna jest grubość użytego materiału. Z jednej strony im cieńsze wykończenie tym mniej będzie przeszkadzać instalacji grzewczej, z drugiej natomiast system pióro – wpust gwarantuje uzyskanie równej płaszczyzny. Optymalne jest więc użycie najcieńszych płyt wyposażonych w ten system, a więc 15mm.

 

Rys. MFP-01

Podstawą są poprawnie wykonane warstwy z instalacją ogrzewania podłogowego. Dotyczy to zarówno odpowiedniej grubości wylewki oraz pętli grzewczych ułożonych zgodnie z projektem, jak i odpowiednio wykonanych dylatacji.

1.       Konstrukcja stropu

2.       Izolacja termiczna i warstwy podkładowe dla pętli grzewczych

3.       Pętle grzewcze

4.       Wylewka betonowa

5.       Dylatacja przy ścianach

6.       Szczelina dylatacyjna dzieląca płytę. Należy ją zastosować w przewężeniach (na przykład w drzwiach), ale także przy nieregularnym kształcie i dużej powierzchni płyty. Przyjmuje się, że powierzchnia niezdylatowanej wylewki cementowej nie powinna być większa niż 30m². Przewody grzewcze przechodzące przez szczelinę dylatacyjną powinny być dodatkowo zabezpieczone.

Rys. MFP-02

Aby uzyskać możliwie wysokie przewodnictwo cieplne warstw posadzki, płyty MFP najlepiej przykleić do podłoża. Bardzo istotną kwestią jest więc odpowiednie przygotowanie powierzchni. Musi być przede wszystkim równa. Aby uzyskać właściwy poziom najlepiej użyć np. podkładu z masy samoniwelującej się. Musi także być czysta. Nie wystarcza zwykłe zamiecenie. Obrabiana powierzchnia powinna być odkurzona, najlepiej przy użyciu odkurzacza przemysłowego.

1.       Konstrukcja stropu

2.       Warstwy ogrzewania podłogowego

3.       Wylewka samopoziomująca

4.       Dylatacja przy ścianach

5.       Szczelina dylatacyjna dzieląca płytę. Wszystkie szczeliny muszą przecinać wszystkie warstwy podłogi, łącznie z wykończeniową.

6.       Przygotowana do montażu płyta MFP. Aby zwiększyć przyczepność jej spodnią warstwę należy dodatkowo przeszlifować i dokładnie oczyścić. Zarówno szlifowanie jak i cięcie powinno być wykonywane poza pomieszczeniem w którym układana będzie podłoga.

Rys. MFP-03

Ostatni etap to klejenie i zabezpieczenie płyt podłogowych. Należy pamiętać, aby przystąpić do tego dopiero po przeprowadzeniu trwającego 21 dni wygrzewania posadzki grzewczej. Jeśli montaż nie odbywa się natychmiast, ale następuje później, na kilkanaście dni przed montażem należy ponownie ustawić ogrzewanie na 21°C i w tej samej temperaturze instalować podłogę Ważne jest również użycie odpowiedniego wysoko elastycznego kleju.

1.       Konstrukcja stropu

2.       Warstwy ogrzewania podłogowego

3.       Wysoko elastyczny klej

4.       Płyta MFP 15mm pióro – wpust

5.       Szczeliny dylatacyjne muszą być wyprowadzone także na warstwę wykończeniową.

6.       Lakier odporny na uszkodzenia mechaniczne. Należy pamiętać aby jako pierwszej warstwy nie używać lakierów wodnych. Specyfika płyty MFP powoduje, że pod ich wpływem powierzchnia może stracić idealną gładkość. Do wykończenia warto użyć bardzo odpornego na działanie wilgoci i agresywnych środków czyszczących tzw. lakieru jachtowego.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nota bene

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »