Dom » Budownictwo

Płyty PIR. Efektywność izolacji płyt poliuretanowych

Płyty PIR. Efektywność izolacji płyt poliuretanowych
Zobacz więcej zdjęć »
Czy istnieją inne, ciekawsze i bardziej zaawansowane technologicznie alternatywy w temacie ocieplania budynków niż popularny styropian, styrodur albo wełna mineralna? Nowoczesnym i coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem jest obecnie często wybór płyt poliuretanowych, w skrócie nazywanych PIR.

Czy istotnie to materiał godny zainteresowania? W końcu często nazywa się go tworzywem przyszłości. Co sprawia, że zyskuje rosnące grono swoich zwolenników w branży budowlanej? Pora się przekonać!

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Czym tak właściwie są płyty PIR?

Płyty PIR produkuje się z pianki termoizolacyjnej, a konkretnie z poliizocyjanuratu. Poliizocyjanurat wykazuje świetne właściwości termoizolacyjne. Tego typu płyty mają sporo wspólnego i podobny skład chemiczny z chętnie stosowaną pianką PUR, jednak ich zalety i cechy, wraz ze znaczenie rozsądniejszą ceną zdecydowanie przemawiają na ich korzyść. Pojedyncza płyta PIR zbudowana jest z kilku warstw – centrum stanowi tutaj pianka PIR, od zewnątrz natomiast znajduje się okładzina wykonana z aluminium, włókna szklanego, czy jeszcze innego tworzywa. Gotowe płyty można docinać do konkretnych wymiarów.



Co sprawia, że to świetny i polecany materiał na wykonanie ocieplenia budynku czy innej powierzchni?

Jakie zalety posiadają płyty PIR, że tak chętnie stosowane są obecnie przez inwestorów, deweloperów oraz osoby prywatne? Wykazują świetne właściwości termoizolacyjne i niski współczynnik przewodzenia ciepła. Dzięki temu przy zastosowaniu nawet cieńszej warstwy, będzie ona świetnie spełniała swoje zadanie, chroniąc budynek zarówno przed utratą ciepła i energii, jak i przed działaniem czynników zewnętrznych. Płyty PIR są lekkie, nie stanowią obciążenia dla całej konstrukcji budynku, a ponadto łatwe w montażu, bezproblemowe w transporcie, czy przenoszeniu z miejsca na miejscu.

Jednocześnie cechuje je odporność na odkształcenia, ściskanie i urazy natury mechanicznej, trwałość, wytrzymałość oraz sztywność. Niski poziom nasiąkliwości gwarantuje ponadto świetną ochronę przed wilgocią, pojawianiem się pleśni i grzybów. Nie straszne im najróżniejsze, w tym także ekstremalne warunki atmosferyczne, czy duże wahania temperatur. Warto wspomnieć również, że jest to materiał proekologiczny, który może być poddawany recyklingowi, zatem stawiając na jego wybór, dbamy w ten sposób również o ochronę naszego środowiska.



Gdzie najlepiej znajdą swoje zastosowanie właśnie płyty PIR?

Płyty PIR mogą mieć naprawdę szerokie spektrum zastosowania. Świetnie nadają się do ocieplania i docieplania ścian, dachów, podłóg, stopów, fundamentów, a także tarasów i balkonów. PIR to idealny wybór w szczególności dla miejsc, które cechują trudne warunki pod względem rodzaju i ukształtowania terenu oraz czynników zewnętrznych, na przykład zwiększone ryzyko działania wilgoci, dużych obciążeń oraz wszędzie tam, gdzie najlepszym wyborem będzie cieńsza, ale jednocześnie solidna i efektywna warstwa izolacji.



Czy to drogi, czy raczej budżetowy materiał ociepleniowy?

Na koniec warto poruszyć również kwestię ceny, która nie ukrywajmy, w obecnych czasach ma duże znaczenie. Będzie to materiał zdecydowanie droższy niż na przykład bardziej przystępny styropian, pamiętajmy jednak, że ocieplenie budynku to inwestycja na lata, na której nie warto oszczędzać. Ponadto wybierając sprawdzone sklepu i hurtownie z materiałami budowlanymi, jak na przykład hurtowniastyropianu.plmożemy mieć gwarancje znacznie rozsądniejszych i przystępnych cen. Płyty PIR to temat, którym zdecydowanie warto się zainteresować, szukając materiałów nowoczesnych oraz niezawodnych.

źródło zdjęć: freepik.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »