Dom » Architektura

Pocysterskie zabytki w Cieplicach-Zdroju odzyskają blask

PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska, nadzoruje remont i modernizację zespołu pocysterskiego w Jeleniej Górze – Cieplicach. Renowacja zabytkowego kompleksu potrwa półtora roku.

Zabytkowy zespół pocysterski w Jeleniej Górze-Cieplicach, rozbudowywany od XVI do XVIII wieku, przejdzie remont, modernizację i adaptację na cele kulturalne.

Inwestycję zlecają wspólnie właściciele kompleksu – miasto Jelenia Góra wraz z Kolegium Zakonu Pijarów oraz Parafią Rzymskokatolicką p.w. Św. Jana Chrzciciela. Prace będą wykonywanie pod ścisłą kontrolą konserwatorską. Termin zakończenia prac, dotowanych przez Unię Europejską w ramach RPO, to wiosna 2012 roku.

PM Group, międzynarodowa firma architektoniczno-inżynierska, będzie nadzorować inwestycję, której wartość szacowana jest na prawie 12 mln zł. – Wykonawca będzie działał w systemie „projektuj i buduj”, co oznacza, że w sprawach i projektowych, i wykonawczych będziemy pracować z jednym podmiotem – mówi Adam Rak, koordynator projektu w PM Group. W ciągu półtora roku wyremontowana zostanie elewacja kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela, wchodząca w skład zespołu, wraz z konserwacją zabytkowych epitafiów. Nową elewację zyskają też klasztor pocysterski i dzwonnica. Na kulturalne przebudowana zostanie świecka część budynku poklasztornego. Powstaną tam sale do kameralnych działań kulturalnych, pracownie artystyczne, Centrum Kultury „Przystań Twórcza” oraz Muzeum Przyrodnicze z preparatornią i salami ekspozycji czasowych. W ramach inwestycji zostanie zagospodarowany teren, bezpośrednio otaczający zabytkowe obiekty.

Remont i modernizacja zespołu pocysterskiego to kolejny projekt PM Group realizowany w Cieplicach Zdroju. Firma nadzoruje budowę Term Cieplickich, które do końca 2011 roku mają stanąć nieopodal najstarszego w Polsce uzdrowiska. Obiekt basenowo-rekreacyjny będzie wykorzystywał wody termalne, których temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. - Prace budowlane rozpoczęły się od przygotowania do eksploatacji ujęcia wody termalnej – mówi Adam Rak z PM Group.

Firma nadzoruje także renowację Parku Zdrojowego w Cieplicach, jednego z najpiękniejszych ogrodów pałacowych w Polsce. Pod okiem inżynierów park przylegający do pałacu Schaffgotschów, przebudowany w XIX wieku według założeń stylu angielskiego, odzyska dawny blask. Projekt zakłada stworzenie 25 tys. mkw. alejek spacerowych, 5 ha hektarów nawadnianych trawników. Zamontowane zostaną nowe lampy, ławeczki i stoliki. Powstanie nowa kanalizacja deszczowa oraz system nawadniania. Będą też fontanny. Zmodernizowany Park Zdrojowy w Cieplicach zostanie ogrodzony. Całość ma zostać przebudowana do końca trzeciego kwartału 2011 roku.

Informacje o PM Group Polska

PM Group jest międzynarodową firmą architektoniczno-inżynierską, zarządzającą realizacją inwestycjami i zajmującą się doradztwem technicznym dla sektora prywatnego i publicznego. Powstała w Irlandii, gdzie jest największą firmą inżynierską i liderem w zakresie projektowania i zarządzania inwestycjami w sektorze farmaceutycznym i biotechnologicznym. Obecnie posiada biura na wszystkich kontynentach. Na całym świecie zatrudnia blisko 1800 osób. Polska siedziba firmy znajduje się we Wrocławiu, spółka prowadzi także biura w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Krakowie. Polski oddział PM Group zatrudnia około 270 inżynierów i architektów.

Do klientów PM Group z sektora prywatnego należą m.in. DELL, 3M, LG, NSK Steering Systems, Electrolux, Funai, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, PF Anpharm SA, Cargill, Cadbury Wedel, Unilever, McCain Poland i Oriflame Cosmetics. W ramach projektów realizowanych w sektorze publicznym firma współpracuje m.in. z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Lotniskiem im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu, GDDKiA w Opolu, Urzędami Miast Wrocławia, Legnicy, Poznania, Szczecina i Jeleniej Góry, MPWiK w Krakowie, PWiK w Brzegu, Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie oraz Agencją Rozwoju Regionalnego „Agroreg”.

W 2008 roku za dynamikę rozwoju firma otrzymała od Brytyjsko – Polskiej Izby Handlowej nagrodę w kategorii Business Development. W 2010 roku nagrodzono ją tytułem Lidera Eko-inwestycji za projekt poprawy gospodarki wodno-ściekowej aglomeracji jeleniogórskiej. Jest też dwukrotnym laureatem Gazeli Biznesu i Dolnośląskiego Certyfikatu Gospodarczego oraz pierwszej nagrody w konkursie Bezpieczna Budowa, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy i Okręgowe Inspektoraty Pracy. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

PM Group Polska
http://www.pmgroup.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »