Rozrywka » Turystyka
Podróże po Europie - Neapol
Zobacz więcej zdjęć » |
Neapol – co zobaczyć
Zamki i pałace
To właśnie one są wizytówką miasta i wabikiem na turystów. Będąc w Neapolu, po prostu trzeba wejść przynajmniej do kilku. Palazzo Reale z wierzchu wygląda może nieco niepozornie, ale nie dajmy się zwieść. Najważniejsze jest wnętrze, a ono skrywa prawdziwe bogactwa, które podkreślają wszechobecne marmury i złoto. Palazze Reale nie był pierwszą siedzibą neapolitańskich królów. Pierwotnie rezydowali oni w Castel Nuovo. To przepiękny zamek o dość charakterystycznym kształcie. Dziś mieści się w nim muzeum. Castel dell’Ovo stoi na wyspie połączonej z miastem groblą. Bardzo często można spotkać tu nowożeńców robiących sobie pamiątkowe fotografie. Wszystko za sprawą widoku, jaki rozpościera się z zamku. Ten zamek można zwiedzać bezpłatnie. Castel Satn’Elmo pierwotnie był fortecą, co widać w jego architekturze. Za wstęp trzeba zapłacić 5 Euro, ale warto to zrobić, by podziwiać panoramę miasta z widokiem na Wezuwiusza.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Podziemia Neapolu
Neapolitańczycy to praktyczni ludzie. Wydobywając spod ziemi kamienie niezbędne do stawiania nowych budynków, zadbali jednocześnie o wykorzystanie powstających w ten sposób korytarzy. Niektóre sięgają nawet 40 metrów w głąb ziemi. W czasie wojny były naturalnym schronem, Włosi chronili się w nich przed nalotami. Dziś można je zwiedzać z przewodnikiem. Wycieczka trwa około godziny, co chyba wyraźnie świadczy o ich rozległości.
Neapol – kościoły
Kościoły w Neapolu są taką samą oczywistością jak zamki i pałace. Miłośnicy sztuki sakralnej i dawnej architektury nie będą rozczarowani. Na uwagę i poświęcenie czasu zasługuje katedra San Gennaro, kościół Gesu Nuovo, kościół Santa Maria del Carmine, kościół Santo Domenico Maggiore i kościół Santa Maria la Nova. Wędrując ulicami Neapolu, na pewno natkniemy się na inne, nie zawszes wymieniane w przewodnikach kościoły. Warto poświęcić im chwilę, być może odkryjemy prawdziwą turystyczną perełkę.
Metro
Neapolitańska kolej podziemna to prawdziwe dzieło sztuki, przynajmniej niektóre stacje: Toledo, Garibaldi, Dante, Materdei, Salvator Rosa i kilka innych. To nie tylko stacje metra, to same w sobie muzea, po których można chodzić wiele godzin.
Pizza
Tego nie da się tylko obejrzeć, to trzeba zjeść! Może nie wszyscy wiedzą, ale to właśnie neapolitańczycy wynaleźli pizzę. Prawdziwa neapolitańska pizza robiona jest na cienkim cieście i ma zaledwie kilka składników.
Neapol – jak dojechać
Z Polski do Neapolu można bez problemu dostać się autokarem. Bilety autokarowe nie są drogie, ceny zaczynają się od trzystu złotych. Minusem może być czas podróży – w trasie spędzimy ponad dobę. Szybciej, bo zaledwie w osiem godzin dostaniemy się do Neapolu samolotem, a nawet dwoma, bowiem trzeba się liczyć z koniecznością przynajmniej jednej przesiadki. Z Warszawy do Neapolu nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego. Niestety nie można też liczyć na tanie linie lotnicze. Mimo to ceny biletów nie są wygórowane, najtańszy kosztuje niecałe sześćset złotych. Bilet możemy wygodnie zarezerwować i opłacić na platformie TRANSPOMAT. To bardzo intuicyjna wyszukiwarka połączeń kolejowych, autokarowych i lotniczych, a także portal umożliwiający rezerwację noclegów.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)