Zdrowie » Medycyna
POGOŃ ZA AMERYKAŃSKIM UŚMIECHEM – CZYLI MODA NA ZĘBY WCZORAJ I DZIŚ
Zobacz więcej zdjęć » |
To właśnie od Amerykanów czerpiemy wzorce, które coraz częściej widać na polskich ulicach. Polacy pragną mieć wielkie, białe zęby, ustawione w jednej linii, aby przy uśmiechu nie było widać tzw. czarnych trójkątów. Co o tym sądzą dentyści?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wybielanie zębów
Każdy z nas chciałby mieć olśniewający biały uśmiech przypominający ten z reklam czy plakatów. Piękne i zdrowe zęby dodają nam uroku i pewności siebie, a co za tym idzie, poprawiają nasze samopoczucie. Dzięki temu chętniej i częściej się uśmiechamy, co sprawia, że jesteśmy korzystniej postrzegani przez otoczenie. Jednak jak osiągnąć taki uśmiech? Zwykłe pasty wybielające przynoszą znikomy i krótkotrwały efekt, a domowe sposoby, jak korzystanie z cytryny, soli czy sody oczyszczonej, jest mało skuteczne, a wręcz niszczy nasze szkliwo. Dlatego coraz częściej udajemy się na wizytę do stomatologa, który profesjonalnie wybieli nasze zęby oraz pomoże dobrać odpowiedni odcień bieli.
- Obecnie stopień wybielania zębów jest coraz wyższy, co sprawia, że nasze zęby są jeszcze bielsze. Firmy produkujące kompozyty do odbudowy zębów wprowadziły nowe kolory do kolorników, których dotąd w nich nie było, np. czystą biel. Kolorniki są podzielone na różne kategorie, ponieważ każda biel ma inny odcień, m.in. biel z podstawą niebieską, szarą czy żółtą. Natomiast od pewnego czasu wprowadzono nowe kolory kompozytów do zębów, ze względu na to, iż zęby wybielane są bielsze niż te, które były reprezentowane w dotychczasowych kolornikach. Nowe kolory są o stopień bielsze niż najbielsze zęby naturalne, a to, co dawniej uznawano za białe, teraz jest początkiem wybielania. – twierdzi dr Urszula Jarosz-Kajdrys z kliniki Varsovia Dental.
Wielkość zębów
Dawniej modne były małe i drobne zęby, które jedynie pojawiały się i błyskały między wargami. W czasach Jane Austen podobały się kobiety, które miały małe zęby, dzisiaj natomiast popularne są duże zęby. Moda ta zmieniła się wraz z ortodoncją. Dotyczy to również coraz popularniejszego zamykania ciemnych trójkątów, czyli miejsca między kącikami warg a łukiem zębowym, gdzie można zajrzeć w głąb jamy ustnej w utworzony tzw. czarny trójkąt. Im większe mamy zęby, tym łuk zębowy bardziej wypełnia usta, a my prezentujemy promienny, szeroki uśmiech.
- Przede wszystkim duże zęby zależą od sposobu odżywiania oraz stosowania fluoru. Im zdrowiej się odżywiamy tym nasze zęby są zdrowsze i mają lepsze szkliwo. Stosowanie pasty z fluorem lub zażywanie tabletek z tym składnikiem powoduje, że nasze zęby będą miały grubsze szkliwo, więc będą większe – dodaje ekspertka.
Amerykański uśmiech
W Polsce coraz powszechniejszy staje się tzw. amerykański uśmiech. By go uzyskać za pomocą ortodoncji poszerza się łuki zębowe, a co za tym idzie – z uśmiechu znikają wszystkie czarne elementy. W przypadku aparatów widoczna jest również inna zmiana. Obecnie trochę inaczej klei się zamki ortodontyczne: dawniej zęby stały prosto, natomiast teraz ustawiane są w lekkim półkolu, by dopasować linię zębów do warg rozciągniętych w szerokim uśmiechu.
Estetyka za wszelką cenę
Służą do tego nie tylko aparaty ortodontyczne, ale także licówki czy korony, którymi możemy poszerzyć nasze zęby. Dotychczas licówki stosowano, by odbudować ząb, natomiast obecnie służą również temu, by poprawić jego wygląd.
- Coraz częściej zdarza się, że pacjentki po zakończonym leczeniu ortodontycznym proszą mnie o zmianę kształtu zębów. Pacjenci nie chcą już szpiczastych koniuszków kłów czy przedtrzonowców albo nierównych brzegów siecznych siekaczy. Oczywiście wszystko można skorygować i przebudować pod warunkiem, że nie zakłócimy tak zwanych ruchów artykulacyjnych, czyli procesu żucia, ponieważ może to uszkodzić staw żuchwowo-skroniowy, ale to już zupełnie inny temat - mówi doktor Urszula Jarosz.Nowoczesna stomatologia przeżywa ogromny rozwój. Dzisiaj, ręka w rękę z medycyną estetyczną dba nie tylko o zdrowie naszej jamy ustnej, ale również o nasz piękny wygląd.
Nadesłał:
dorota5
|
Komentarze (0)