Firma » Praca

Polacy bardziej ufają mediom niż pozostali Europejczycy

Polacy bardziej ufają mediom niż pozostali Europejczycy
Zobacz więcej zdjęć »
Wyniki tegorocznej edycji badania European Trusted Brands pokazują, że jedyną grupą zawodową, której Polacy ufają bardziej niż inne kraje europejskie, są dziennikarze. Jeśli chodzi o media, to najbardziej wzrasta nasze zaufanie wobec internetu.

Spośród grup zawodowych Polacy wykazują większe niż średnie w Europie zaufanie jedynie do dziennikarzy (41% wobec 27% średniej europejskiej).

Poziom zaufania do mediów (gazet, czasopism, telewizji i internetu) w przypadku większości ankietowanych Polaków pozostaje bez zmian w porównaniu z sytuacją sprzed 5 lat. O 11% wzrosło zaufanie do gazet, a o 12% do telewizji. Bardzo pozytywnie wypada internet, który blisko 20% polskich respondentów darzy większym zaufaniem.

Fenomenem wyróżniającym Polskę na tle Europy jest dużo większe zaufanie do mediów. Czterech na dziesięciu Polaków darzy dziennikarzy zaufaniem. Jest to jedyna grupa zawodowa, której ufamy bardziej niż inne nacje. Również deklarowana zmiana zaufania w minionych pięciu latach wobec mediów, zwłaszcza gazet telewizji i czasopism, dowodzi, że odgrywają one w Polsce szczególną rolę w odbiorze społecznym. Przy dużej dozie niezadowolenia z władz i większości instytucji publicznych, przy znacznej podejrzliwości co do intencji i uczciwości polityków, urzędników czy prawników, przy przekonaniu o powszechnej korupcji wielu Polaków traktuje media, jako główny organ demaskatorsko-kontrolny, jako ostatniego sprawiedliwego sędziego, który ujawnia, piętnuje i często skutecznie karze złe uczynki. Daje to z pewnością sporo satysfakcji rodakom, którzy dużo bardziej od innych Europejczyków czują się krzywdzeni, oszukiwani i wykorzystywani. W coraz większym stopniu także internet, wraz z upowszechnianiem dostępu do niego, wpisuje się w tę szczególną w Polsce rolę społeczną demaskatora i kontrolera przywracającego poczucie sprawiedliwości. Świadczy o tym fakt, że podczas gdy średnio w Europie więcej osób deklaruje spadek niż wzrost zaufania do sieci, w Polsce odwrotnie: o połowę więcej respondentów twierdzi, że zyskało niż straciło w minionych pięciu latach zaufanie do tego medium. Takie, wyjątkowe usytuowanie internetu i innych mediów w przestrzeni publicznej w Polsce stawia przed nadawcami, wydawcami i operatorami szczególne wyzwanie i szansę większego niż w innych krajach oddziaływania na świadomość i zachowania całego społeczeństwa. Z tego względu media w naszym kraju są nie czwartą, ale co najmniej trzecią, a niekiedy wręcz pierwszą władzą. I w tym sensie wszystkie mogą się uważać za misyjne. Pytanie tylko, czy tę misję właściwie wypełniają z pożytkiem dla dobra wspólnego - uważa profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Co trzeci objęty sondażem Europejczyk w ciągu ostatnich 5 lat zmniejszył swoje zaufanie do mediów: gazet, czasopism i telewizji. W stosunku do gazet zaufanie stracili głównie Węgrzy (46%) i Brytyjczycy (44%). Mniejsze zaufanie do czasopism deklarują częściej Finowie (41%) i Austriacy (40%), a do telewizji - najczęściej Hiszpanie (45%). Rumuni najczęściej ze wszystkich deklarują zwiększenie zaufania do internetu, a największy spadek deklarują Niemcy.

European Trusted Brands to jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckich, przeprowadzane w Europie przez Reader's Digest. Oprócz tematyki marketingowej coroczne badanie European Trusted Brands przyczynia się także do pogłębienia charakterystyki typowego Europejczyka. Pozwala na poznanie nastrojów społecznych mieszkańców Europy, postaw i wartości, które kształtują nasze życie.

Badanie European Trusted Brands po raz pierwszy przeprowadzono w 2001 r. Co roku kontynuowane jest w kilkunastu krajach europejskich. Tegoroczna - dziewiąta już edycja badania - została przeprowadzona w 16 krajach europejskich.  Kraje, które objęte tegoroczną edycją to: Austria, Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja Węgry i Wielka Brytania. Wzięło w niej udział 23 287 respondentów, w tym 844 Polaków.

Badanie realizowano metodą ankiety pocztowej w okresie sierpień - wrzesień 2008 r. Respondenci zostali wybrani spośród 4-milionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader's Digest. Próba ustalona na podstawie selekcji i wyników badania odzwierciedlała zróżnicowanie demograficzne każdego z krajów.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »