Motoryzacja » Moto Serwis
Polacy twórcami przełomowego systemu kontroli pojazdów
Zobacz więcej zdjęć » |
Mobilny OCR potrafi samodzielnie odczytać numery tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów. Następnie automatycznie je weryfikuje, porównując z autami zarejestrowanymi w bazie. Wreszcie dzięki bezprzewodowej komunikacji GPRS, EDGE bądź UMTS może zdalnie przekazywać zebrane dane do dowolnego urządzenia stacjonarnego lub przenośnego, załączając zdjęcie i zarejestrowane dotychczas zastrzeżenia. Jeszcze jedną przydatną funkcją Mobilnego OCR jest samodzielne tworzenie bazy przejeżdżających aut wraz ze zdjęciami samochodów.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
- System ten może stać się prawdziwą rewolucją w pracy służb publicznych - policji, straży granicznej, straży miejskiej czy inspekcji transportu drogowego oraz firm logistycznych i transportowych - mówi Piotr Naszkowski, Dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług w spółce IPP.
Policja będzie miała łatwiej
Jeśli chodzi o pracę służb mundurowych, główną zaletą Mobilnego OCR jest automatyczne weryfikowanie pojazdów zastrzeżonych (skradzionych lub takich, których kierowcy popełnili wykroczenie w zadanym okresie) za pomocą przenośnej kamery z urządzeniem odczytującym tablice rejestracyjne. Stojący przy drodze Mobilny OCR na bieżąco kontroluje przejeżdżające samochody i weryfikuje je z zapisaną w nim bazą lub - zdalnie - z bazą zawartą w innym urządzeniu. Jeśli wykryje pojazd figurujący w niej, wówczas wysyła zgłoszenie do wytypowanej jednostki. System dostarcza pełną wiedzę na temat pojazdu: numer rejestracyjny, jego zdjęcie oraz szczegółowe informacje: kiedy i za co w przeszłości auto było zatrzymane lub dlaczego jest poszukiwane. W ten sposób np. policyjny radiowóz, który stoi w dowolnej odległości od urządzenia, może zatrzymać podejrzany samochód do kontroli, na podstawie informacji zapisanych w kartotece pojazdu.
Logistyka i spedycja też
W przypadku firm logistycznych czy spedycyjnych system dostarcza informacje nt. każdego wjazdu i wyjazdu pojazdu w dowolnym miejscu przedsiębiorstwa (brama, wjazd, parking itp.). Co istotne - samo urządzenie można przenosić w różne miejsca bez ponoszenia wydatków na instalację okablowania. Mobilny OCR może być również wykorzystywany przez zarządców środków transportu miejskiego, podmiejskiego czy międzymiastowego do kontroli punktualności pojazdów (rzetelności rozkładów jazdy oraz solidności kierowców).
Bezpieczniej i wygodniej
Taki sposób monitorowania pojazdów może być szczególnie przydatny w miejscach o podwyższonym zagrożeniu, np. na parkingach przed stadionami, salami koncertowymi itp. Za pomocą Mobilnego OCR bardzo szybko można ustalić obecność pojazdów, których kierowcy już kiedyś brali udział w zamieszkach czy kradzieżach.
Kolejną funkcją tego systemu jest możliwość bardzo dokładnego zbadania pomiaru natężenia ruchu pojazdów na poszczególnych trasach, a tym samym zmierzenia ich przepustowości. Ułatwi to znacznie pracę jednostek administracji publicznej i samorządów lokalnych, odpowiedzialnych za drogi.
Jak to działa
Rozwiązanie działa na zasadzie współpracy kilku urządzeń - kamery mobilnej ze specjalnym oprogramowaniem OCR, przekaźnika sieci bezprzewodowych oraz dowolnego urządzania (stacjonarnego lub przenośnego), który jest adresatem sygnału.
Komentarze (0)