Społeczeństwo » Polityka

Polacy w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Polacy w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Zobacz więcej zdjęć »
Choć do oficjalnej daty Brexitu pozostało już niewiele czasu, wciąż zastanawiamy się na jakich warunkach dojdzie do odłączenia Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej. Jak wynik rozstrzygnięcia sporu o Brexit będzie miał wpływ na życie Polaków na wyspach? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Brexit - „no deal”

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, że w przypadku braku umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (tzn. twardy Brexit) grozi zawieszeniem świadczenia usług finansowych na terytorium wspólnoty.  Podmioty mające siedzibę w Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowemu nie będą mogły obsługiwać klientów w UE. Chodzi o czas od podpisania umowy o Brexicie do faktycznego oddzielenia się Wielkiej Brytanii od UE, czyli do stycznia 2021 roku. Dowiedz się więcej o następstwach Brexitu w dalszej części artykułu.

Prawdopodobieństwo, że Wielka Brytania opuści Unie Europejską bez porozumienia jest bardzo realne. Argumentem są słowa brytyjskiego rządu, który powiedział, że zawarcie umowy z UE jest „zasadniczo niemożliwe”. Boris Johnson nieustępliwie dąży do opuszczenia Unii Europejskiej 31 października 2019, pomimo możliwości skorzystania z ustawy, która może przedłużyć ten termin o kolejny rok. Ale co tak naprawdę oznacza termin „no deal”? Czym jest Brexit bez porozumienia?

Skutki twardego Brexitu

No deal czyli „bez umowy” oznacza brak porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Chociaż jest to możliwe, w rzeczywistości żadna ze stron nie chce do tego dopuścić. Jedną z kluczowych kwestii związanych z najgorszym scenariuszem jest niepewność wpływająca na nasze życie i prace w Wielkiej Brytanii. Brak porozumienia oznacza również opuszczenie instytucji UE, takich jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (zapewnia jednolitą wykładnię prawa we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz jego przestrzeganie przez kraje i instytucje UE) i Europol, który pomaga krajowym organom ścigania w zwalczaniu poważnej przestępczości międzynarodowej i terroryzmu. Dodatkowo, Wielka Brytania nie będzie miała obowiązku dofinansowania budżetu UE - obecnie około 9 miliardów funtów rocznie.

Aby uniknąć Brexitu bez porozumienia pod koniec października, rząd Wielkiej Brytanii musi wprowadzić w życie jedno z trzech rozwiązań: plan opuszczenia Unii Europejskie w sprawie Brexitu, uzyskać kolejne przedłużenie lub anulować Brexit. Wielu polityków sprzeciwia się umowie „no deal”, ponieważ Parlament uchwalił już ustawę, która może utrzymać Wielką Brytanię w UE zwaną Benn Act, która zmusiłoby rząd do podjęcia działań w celu powstrzymania Brexitu bez porozumienia z dnia 31 października. Co będzie oznaczał „no deal”, dla Polaków na Wyspach?

Brexit konsekwencje dla Polaków

Opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanie oznacza drastyczną zmianę dla polskich przedsiębiorstw oraz rodaków mieszkających na wyspach. Najwięcej stracić może sektor transportowy i spożywczy. Wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, będzie oznaczało dla wszystkich Polaków powrót do stawek celnych oraz zwiększenie poziomu bezpieczeństwa dla towarów przepływających z i do Wielkiej Brytanii. Może to spowodować, że towary wysyłane do Anglii z Polski mogą wzrosnąć średnio o około 8,5%. Handel po Brexicie będzie uwzględniony od wielu czynników takich jak: poziom wsparcia państw członkowskich dla brytyjskich rolników, wysokość ceł na towary z Unii Europejskiej, umowy handlowe pomiędzy UE i Wielką Brytanią oraz swoboda przepływu pracowników. To nie jedyne konsekwencje Brexitu, ucierpi również transport. Większa część towarów, dociera na rynek brytyjski drogą morską, do tej pory import pochodził z krajów członkowski UE. Twardy Brexit wydłuży czas transportu oraz przyczyni się do wzrostu kosztów. Jak Brexit wpłynie na kurs funta oraz przelewy z UK do Polski?Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Klik-24
http://klik-24.com/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »