Technologie » Internet

Polska w pierwszej trójce krajów atakowanych przez DDoS w II kwartale 2021 r.

Polska w pierwszej trójce krajów atakowanych przez DDoS w II kwartale 2021 r.
Zobacz więcej zdjęć »
W drugim kwartale 2021 r. łączna liczba ataków DDoS zmniejszyła się o 38,8% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. oraz o 6,5% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku.

Chiny znalazły się na pierwszym miejscu zestawienia krajów z największą liczbą serwerów, z których przeprowadzano ataki na urządzenia Internetu Rzeczy. Pierwsze miejsce na liście najczęściej atakowanych krajów zajęły Stany Zjednoczone, przed Chinami i – po raz pierwszy w historii – Polską. Najdłuższy atak DDoS w drugim kwartale 2021 r. trwał aż 776 godzin (ponad 32 dni).

W ostatnim czasie cyberprzestępcy szukali różnych sposobów na wzmocnienie ataków DDoS. Widocznym trendem jest także wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach w celu atakowania serwerów DNS. Prowadziło to w szczególności do zakłócenia działania usług Xbox Live, Microsoft Teams, OneDrive oraz innych rozwiązań chmurowych firmy Microsoft. Ofiarą ataków DDoS padli również dostawcy usług internetowych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

II kwartał można ogólnie określić jako stosunkowo spokojny. Średnia liczba ataków DDoS wynosiła od 500 do 800 dziennie. W najspokojniejszym dniu odnotowano 60 ataków, z kolei w najbardziej intensywnym — 1164.

Zmiany nastąpiły w rozkładzie geograficznym ataków DDoS. Liderem pod względem liczby ataków DDoS zostały po raz kolejny Stany Zjednoczone (36%). Z kolei Chiny (10,2%), które do tego roku regularnie zajmowały pierwsze miejsce, nadal tracą przewagę – ich udział w liczbie ataków zmniejszył się o 6,3%. Na trzecim miejscu znalazła się Polska (6,3%) – nowość w rankingu – której udział w liczbie ataków zwiększył się z 2,01% do 6,34%. Na czwartej pozycji uplasowała się Brazylia, której udział zwiększył się niemal dwukrotnie i wynosił 6%. Kanada (5,2%), która wcześniej zamknęła pierwszą trójkę, spadła na piątą pozycję.

Eksperci z firmy Kaspersky zbadali również, gdzie znajdowały się boty i szkodliwe serwery atakujące urządzenia Internetu Rzeczy w celu rozszerzenia sieci zainfekowanych urządzeń (tzw. botnetów). Stwierdzono, że większość urządzeń przeprowadzających ataki znajdowała się w Chinach (31,8%), na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (12,5%), z kolei na trzecim Niemcy (5,9%).

Tak jak się spodziewaliśmy, drugi kwartał 2021 r. okazał się spokojny. W porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami bieżącego roku odnotowaliśmy niewielki spadek łącznej liczby ataków, co jest typowe dla tego okresu i występuje cyklicznie. Zwykle łączymy ten trend z początkiem świąt i wakacji. W trzecim kwartale 2021 r. nie zauważamy również żadnych przesłanek wskazujących na gwałtowny wzrost lub spadek na rynku ataków DDoS. Biznes ten nadal będzie w dużym stopniu uzależniony od ceny kryptowalut, która od długiego czasu utrzymuje się na wysokim poziomie – powiedział Aleksiej Kisielew, menedżer ds. rozwoju biznesu w zespole odpowiedzialnym za technologię Kaspersky DDoS Protection.

Pełny firmy Kaspersky raport poświęcony ewolucji ataków DDoS w II kwartale 2021 r. jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/N7q2J.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają następujące działania pozwalające zabezpieczyć się przed atakami DDoS:

·        Zarządzaj operacjami zasobów online poprzez wyznaczenie specjalistów, którzy wiedzą, jak reagować na ataki DDoS.

·        Sprawdź umowy z podwykonawcami, w tym te zawarte z dostawcami usług internetowych, oraz informacje kontaktowe. W ten sposób zespół będzie mógł szybko zareagować w przypadku ataku.

·        Stosuj profesjonalne rozwiązania w celu zabezpieczenia swojej organizacji przed atakami DDoS. Kaspersky DDoS Protection łączy w sobie szerokie doświadczenie firmy Kaspersky w zakresie zwalczania cyberzagrożeń oraz jej unikatowe technologie.

·        Istotna jest znajomość typowego ruchu sieciowego. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie narzędzi monitorowania sieci i aplikacji w celu zidentyfikowania trendów i tendencji. Znając charakterystykę ruchu sieciowego swojej firmy, ma się punkt odniesienia, dzięki czemu można łatwiej zidentyfikować nietypową aktywność wskazującą na atak DDoS.

·        Miej gotowy restrykcyjny plan B ochrony, aby w razie ataku DDoS szybko przywrócić krytyczne dla firmy usługi.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła. Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »