Gospodarka » Przemysł
Polskie bezpieczeństwo energetyczne rośnie
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Sytuacja jednak wcale nie jest zła. Aktualnie Polska zużywa około 28 mln metrów sześciennych gazu każdego dnia. W naszym kraju ilość zabezpieczonego i magazynowanego gazu jest na wyższym poziomie, niż wynika z aktualnego zapotrzebowania. Jesteśmy również jednym z najbardziej niezależnych energetycznie krajów Unii Europejskiej, gdyż sami produkujemy około 70% zużywanej energii. Zaprzestanie odsprzedawania gazu Ukrainie należy jednak traktować jako długofalowy ruch polityczny. Rosja niedawno zmniejszyła ilości gazu wysyłane do naszego kraju o tyle, ile stale odsyłaliśmy Ukrainie.
Debata na temat bezpieczeństwa i niezależności energetycznej trwa. W sumie do 2020 r. na rozbudowę mocy wytwórczych z udziałem spółek skarbu państwa wydamy 30 mld złotych. Najszerzej dyskutowane w mediach inwestycje, to gazoport w Świnoujściu oraz poszukiwanie opłacalnych do wydobycia złóż gazu łupkowego.
Gazoport w Świnoujściu jest już na ukończeniu. Cała inwestycja jest opóźniona, jednak do końca tego roku terminal powinien zostać oddany do użytku. Do przyjmowania komercyjnych ilości gazu będziemy jednak gotowi dopiero w połowie przyszłego roku. Moc przerobowa terminalu to 5 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Jest to jedyna taka inwestycja we wschodniej części Europy.
Za kilka tygodni będziemy wiedzieć, czy złoża gazu łupkowego w okolicach Stoczka Łukowskiego nadają się do komercyjnego wydobycia. Odwiertów dokonuje spółka Orlen Upstream. Szczelinowanie hydrauliczne powinno dać odpowiedź nie tylko na pytanie, gdzie gazu jest najwięcej, lecz również na to, jaką techniką najbardziej będzie opłacało się go wydobywać. Nie chodzi bowiem tylko o to, aby znaleźć gaz, lecz również aby jego wydobycie przynosiło wymierne korzyści pieniężne.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
Dziza
|
Komentarze (1)
Najlepszym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego jest inwestycja w wydobycie gazu z łupków. Po rewolucji łupkowej w USA cena energii dla konsumenta spadła trzy-kronie, u nas też jest to możliwe!