Dom » Budownictwo

Pompy ciepła

Pompy ciepła do niedawna jeszcze były uważane za mało praktyczne i szpecące wnętrza. Obecnie ich kształt i forma jest taka, że można je wkomponować w większość pomieszczeń, bez szwanku dla ich estetyki.

Pompy ciepła do niedawna jeszcze były uważane za mało praktyczne i szpecące wnętrza. Obecnie ich kształt i forma jest taka, że można je wkomponować w większość pomieszczeń, bez szwanku dla ich estetyki. Ponad to pompy ciepła są urządzeniami czystymi i nie wymagającym częstego zmieniania ustawień.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Gruntowa pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwoli ogrzać nam dom niewielkim kosztem. Nie musimy bowiem płacić za ciepło pozyskiwane z ziemi. Jedynymi kosztami jakie ponosimy, jest zużycie prądu. Warto również wspomnieć, że urządzenie tego rodzaju ma najwyższą klasę energetyczną A+++. Pompa ciepła wygląda jak lodówka. Niewielkie wymiary urządzenia są jednak w stanie zapewnić nam chłodzenie, nagrzewanie a także ciepłą wodę. Urządzenie cechuje dość cicha praca. Polscy producenci prześcigają się w innowacjach. Mamy więc na rynki dostępne pompy ciepła o zupełnie różnej mocy. W zależności od niej, dobieramy pompę do wielkości domu. Pompa ciepła pracuje poprzez kolektor gruntowy zainstalowany w ziemi. Do tego potrzebna jest jednak dość duża powierzchnia działki przed domem – szacuje się że trzy razy większa niż powierzchnia nagrzewanego domu. Wykonanie instalacji to dość długa i żmudna praca. W zależności od tego, ile potrzebujemy energii do ogrzania domu, wykonuje się w ziemi odwierty na głębokość od 50 do 100 metrów. Umieszcza się w nim sondę, która ma odpowiadać za przekazywanie ciepła do pompy. Pobrana z ziemi energia wraca do pomy ciepła, która przekazuje je do zbiornika z ciepłą wodą użytkową. Rozdziela się ją również do systemu ogrzewania w domu. Pompa ciepła ma dość prostą budowę. Składa się z czterech elementów, które są połączone ze sobą za pomocą rur. W ten sposób tworzą obieg zamknięty, w którym krąży czynnik chłodniczy będący gazem lub cieczą. Substancja ta jest podstawą wszystkiego. Posiada pewną szczególną właściwość – zaczyna wrzeć w temperaturze -20 stopni. Gdy czynnik chłodniczy jest wtryskiwany do naczynia o temperaturze 10 stopni, niemal natychmiast zamienia się w gaz, który ma temperaturę ok 5 stopni. Para ta stara się wydostać z naczynia dolnego, które fachowo nazywane jest parownikiem. Trafia ona wprost do sprężarki, gdzie jest poddawana działaniu wysokiego ciśnienia. W ten sposób temperatura gazu staje się jeszcze większa i jednocześnie gaz zamienia się z powrotem w ciecz. Na temat pomp ciepła więcej możemy przeczytać tutaj.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Olucha202

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »