Dom » Budownictwo

Poradnik: jaka grubość izolacji grzewczych i chłodniczych?

Poradnik: jaka grubość izolacji grzewczych i chłodniczych?
Zobacz więcej zdjęć »
Nie jest tajemnicą, że każda instalacja, bez względu na to czy płynie w niej ciepłe czy zimne medium, powinna mieć zapewnioną optymalną izolację. Powstaje jednak pytanie, co znaczy „optymalna izolacja” i czym kierować się podczas wyboru? O tym wszystkim opowiada ekspert z firmy Armacell.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przepisy w służbie oszczędności

Niezależnie od tego, czy mówimy o instalacji grzewczej czy chłodniczej, bardzo istotne jest zapewnienie rurom odpowiedniej izolacji. I choć dobór odpowiedniego rozwiązania może nie wydawać się zbyt istotny, to w rzeczywistości jest wręcz odwrotnie – parametry takie jak grubość czy rodzaj zastosowanej otuliny mają olbrzymie znaczenie dla prawidłowego działania całego systemu. Życzliwi fachowcy mogą czasem sugerować wybór cieńszej izolacji w trosce o zmniejszenie kosztów, jednak są to oszczędności pozorne, a przede wszystkim mogą one być niezgodne z przepisami. Nie chodzi jednak o regulacje wzięte z powietrza: mowa tu o ustalonych oficjalnie minimalnych grubościach otulin, które przyczyniają się do zmniejszenia ucieczki ciepła i o płynących z tego faktu wymiernych korzyściach finansowych. „Oczywiście kupując cieńszą izolację wydamy na nią mniej pieniędzy, jednak idąc tym tokiem rozumowania jeszcze mniej zapłacimy nie kupując jej wcale. Ale czy faktycznie będzie to oszczędność? Nieprawidłowa izolacja oznaczać będzie więcej strat energii a zatem większe wydatki w przyszłości. Dodatkowo, wymagania w stosunku do zastosowanych otulin określają dokładnie specjalne przepisy.” – mówi Jarema Chmielarski dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell. 
A zatem jak regulacje określają grubość izolacji? Według obowiązującego „Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” minimalna wartość tego parametru uzależniona jest od średnicy rury. I tak dla przewodu lub komponentu, którego wewnętrzna średnica wynosi mniej niż 22 mm, minimalna grubość izolacji cieplnej to 20 mm, jednak już dla rur grubszych niż 100 mm parametr ten powinien wynosić nie mniej niż 100 mm. „Podane wartości mają charakter wyjściowy. Jeśli np. przewody przechodzą przez ściany lub stropy, minimalna grubość izolacji jest mniejsza o połowę od podanych wartości, podobnie jak w przypadku przewodów centralnego ogrzewania ułożonych w komponentach budowlanych między ogrzewanymi pomieszczeniami różnych użytkowników. Istotny jest też fakt, że przedstawione minima są określone dla materiału izolacyjnego o współczynniku przenikania ciepła wynoszącym 0,035 W/(m*K), a gdy ten współczynnik jest inny, sytuacja taka wymaga skorygowania grubości izolacji.” – tłumaczy specjalista z firmy Armacell.  (Szczegóły w tabeli poniżej)

Grubość to nie wszystko

Choć grubość izolacji to bardzo ważny parametr to trzeba pamiętać, że nie jest ona jedynym istotnym elementem jaki trzeba wziąć pod uwagę podczas wyboru otuliny. Tym bardziej, że producenci materiałów izolacyjnych dostarczają coraz bardziej zaawansowanych wyrobów o specyficznym przeznaczeniu. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że ten sam kawałek piankowej izolacji nadaje się do wszelkich zastosowań, od rur grzewczych po instalacje chłodnicze. Oczywiście, na rynku znajdziemy rozwiązania reklamowane jako uniwersalne, jednak zdecydowanie lepszym wyjściem jest zastosowanie izolacji dedykowanej konkretnym systemom, różniące się zarówno tolerancją temperaturową, jak i na przykład odpornością na promieniowanie UV. „Nowoczesne technologie pozwalają stworzyć produkt izolacyjny o bardzo konkretnym przeznaczeniu oraz przystosowany do różnych warunków pracy.” – mówi Jarema Chmielarski. „Przykładem mogą tu być wyroby firmy Armacell np. izolacja Tubolit DG przeznaczona jest głównie do instalacji grzewczych i ciepłej wody, Armaflex ACE znajdzie zastosowanie w chłodnictwie, a Armaflex DuoSolar doskonale sprawdzi się w przypadku instalacji solarnych. Bogaty asortyment i dostępność w różnych grubościach powodują, że nasza oferta pozwoli dobrać otulinę zarówno zgodnie z obowiązującymi przepisami, jak i z miejscem ich zastosowania” – podsumowuje ekspert.
Wymagania izolacji cieplnej przewodów i komponentów (Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie 2) Ministra Infrastruktury):

Izolacja cieplna przewodów rozdzielczych i komponentów w instalacjach centralnego ogrzewania, cieplnej wody użytkowej (w tym przewodów cyrkulacyjnych), instalacji chłodu i ogrzewania powietrznego powinna spełniać następujące wymagania minimalne określone w poniższej tabeli:

Lp. Rodzaj przewodu lub komponentu Minimalna grubość izolacji cieplnej (materiał 0,035 W/(m*K) 1)
1. Średnica wewnętrzna do 22 mm 20 mm
2. Średnica wewnętrzna od 22 do 35 mm 30 mm
3. Średnica wewnętrzna od 35 do 100 mm równa średnicy rury wewnętrznej
4. Średnica wewnętrzna ponad 100 mm 100 mm
5. Przewody i armatura wg poz. 1-4 przechodzące przez ściany lub stropy, skrzyżowania przewodów ½ wymagań z poz. 1-4
6. Przewody ogrzewań centralnych wg poz. 1-4, ułożone w komponentach budowlanych między ogrzewanymi pomieszczeniami różnych użytkowników ½ wymagań z poz. 1-4
7. Przewody wg poz. 6 ułożone w podłodze 6 mm
8. Przewody ogrzewania powietrznego (ułożone wewnątrz izolacji cieplnej budynku) 40 mm
9. Przewody ogrzewania powietrznego (ułożone na zewnątrz izolacji cieplnej budynku) 80 mm
10. Przewody instalacji wody lodowej prowadzone wewnątrz budynku 2) 50% wymagań z poz. 1-4
11. Przewody instalacji wody lodowej prowadzone na zewnątrz budynku 2) 100% wymagań z poz. 1-4

1) Przy zastosowaniu materiału o innym współczynniku przenikania ciepła niż podano w tabeli należy odpowiednio skorygować grubość warstwy izolacyjnej.
2) Izolacja cieplna wykonana jest jako powietrznoszczelna. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »