Gospodarka » Bezpieczeństwo
Portret polskiego rowerzysty
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Odpowiedzialny rowerzysta, bezpieczny rowerzysta
W lutym 2015 r. na zlecenie Europ Assistance Polska zostało przeprowadzone pierwsze Ogólnopolskie Badanie Rowerowe. Wyniki badania pokazują, że bezpieczeństwo na drodze jest dla rowerzystów bardzo ważną kwestią. Jak więc przygotowują się Polacy do bezpiecznej jazdy rowerem?
Około 66% respondentów sprawdza przed przejażdżką stan swojego roweru. Większość rowerzystów (77%) używa odblasków. Niepokoi jednak fakt, że aż ¼ nie stosuje tego zabezpieczenia, mimo że zgodnie z obowiązującymi przepisami rower musi mieć z tyłu obowiązkowy odblask koloru czerwonego. Dodatkowo 48% jeździ tylko po wyznaczonych trasach, a 33% cyklistów używa kasku. Co ciekawe kobiety częściej niż mężczyźni jeżdżą tylko po wyznaczonych trasach, rzadziej jednak używają kasków czy ochraniaczy. Z kolei rodzice, którzy zabierają swoje dzieci na przejażdżki rowerowe najchętniej przewożą je w foteliku rowerowym (40%), tylko 4% korzysta ze specjalnych przyczepek. W większości jednak (56%) dzieci podróżują na własnych rowerach.
Bezpieczeństwo jest kluczowe dla większości rowerzystów, jednak zwraca uwagę fakt, że niewielu z nich korzysta ze specjalnych ubezpieczeń dla rowerzystów. Zaledwie 5% badanych przyznaje, że posiada tego typu ubezpieczenie. 49% z nich kupiło ubezpieczenie samodzielnie, a reszta otrzymała je w ramach innego ubezpieczenia. Tymczasem na rynku dostępne są już ubezpieczenia dedykowane rowerzystom, takie jak Pomoc Rowerowa od Europ Assistance Polska.
Jak rowerzyści zabezpieczają jednoślady przed kradzieżą?
Najpopularniejsze jest zabezpieczenie mechaniczne, które stosuje 71% badanych. Najczęściej są to łańcuchy, linki i zapięcia typu un-lock. 16% osób znakuje swój rower, a 14% stosuje blokadę na tylne koło. Mimo to co dziesiąty rowerzysta przyznaje, że w ciągu kilku ostatnich lat skradziono mu rower. Najczęściej kradzieży dokonywano z miejsca zamieszkania, przede wszystkim z piwnicy, gdzie cykliści najczęściej przechowują swoje rowery (25% kradzieży).
Jak Polacy korzystają z rowerów?
Z przeprowadzonego badania wynika, że w większości gospodarstw domowych znajdują się dwa (39%) lub trzy (25%) rowery. Najczęściej są to rowery górskie (55%) i miejskie (54%), rzadziej rowery trekkingowe (11%) i kolarzówki (8%)*. Co ciekawe rowerów górskich częściej używają mężczyźni i osoby młode. Rowery przeznaczone do jazdy w mieście preferują kobiety i osoby starsze. Interesujący jest też fakt, że rower miejski jest bardziej popularny wśród mieszkańców wsi, a górski wśród mieszkańców miast.
Rowerzyści deklarują, że w sezonie jeżdżą na rowerze kilka razy w tygodniu (56%), 19% cyklistów korzysta wtedy z roweru codziennie. Najczęściej rower jest dla nich formą spędzenia wolnego czasu (87%), z kolei 28% rowerzystów korzysta z niego w celu zrobienia zakupów, a 26% dojeżdża nim do pracy lub szkoły*.
Badanie pokazuje, że Polacy zdecydowanie preferują jazdę z bliskimi. W trakcie jazdy rowerem cyklistom towarzyszy zwykle ktoś z rodziny (47%), 35% chętnie jeździ również w gronie znajomych i przyjaciół, a 29% badanych zabiera na wycieczki rowerowe dzieci. Samotne przejażdżki wybiera 25% ankietowanych, z czego większość stanowią osoby starsze*.
Ogólnopolskie Badanie Rowerowe zostało zrealizowane w lutym 2015 roku przez firmę badawczą ARC Rynek i Opinia na zlecenie i na podstawie kwestionariusza pytań opracowanego przez firmę Europ Assistance Polska, która oferuje dedykowane ubezpieczenie dla rowerzystów Pomoc Rowerowa (www.pomoc-rowerowa.pl). Próba badawcza wyniosła 1046 osób, które posiadają w gospodarstwie domowym rower i jeżdżą nim w sezonie przynajmniej raz w tygodniu.
* Respondenci mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź.
Nadesłał:
Europ Assistance Polska
|
Komentarze (0)