Firma » System prawny

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę

Wysokość wynagrodzenia za pracę powinna być ustalona w umowie o pracę i odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy, kwalifikacjom, a także ilości i jakości świadczonej pracy. Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie prawnej i dokonywanie z niej potrąceń jest ściśle regulowane.

Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych podlegają potrąceniu tylko następujące należności i tylko w wymienionej kolejności:

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

  1. sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych - do wysokości 3/5 wynagrodzenia.
  2. sumy egzekwowane na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne - do wysokości 1/2 wynagrodzenia.
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi na poczet wynagrodzenia - do wysokości 1/2 wynagrodzenia.
  4. kary pieniężne - wysokość kary za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności i pracownika w pracy nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia. Informacje o karach dyscyplinarnych dla pracowników znajdziesz w Portalu Prawnikow - www.portal.prawnikow.pl - bezpłatne wzory pism, pozwy i formularze.

Potrącenie sum egzekwowanych na pokrycie innych należności niż świadczenia alimentacyjne, oraz zaliczki pieniężne udzielane pracownikowi nie może w sumie przekroczyć połowy wynagrodzenia. Natomiast kwoty te potrącane łącznie z sumami egzekwowanymi na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych nie mogą przekroczyć 3/5 wynagrodzenia.
Wymierzone pracownikowi kary pieniężne łącznie nie mogą przekroczyć 1/10 części wynagrodzenia przypadającego mu po dokonaniu wszystkich innych potrąceń.

     5. Inne należności - tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie.

Jeżeli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie albo bezpodstawnie obniża jego wysokość - pracownik ma prawo wytoczyć przed sąd pracy powództwo o wypłatę należnego wynagrodzenia. Pracownik może również zwrócić się do PIP o nakazanie pracodawcy, w drodze decyzji administracyjnej, wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę lub za inne świadczenia.

W przypadku nieuzasadnionej zwłoki w wypłacie lub bezprawnego obniżenia wynagrodzenia pracodawca jest również zobowiązany do naprawienia szkody jaką poniósł pracownik na skutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązku wypłaty wynagrodzenia.
Niezależnie od powyższego za każdy dzień zwłoki w wypłacie należnego wynagrodzenia pracownikowi przysługują odsetki ustawowe - chociażby pracownik nie poniósł żadnej szkody. Jak skierować pozew do sądu możesz dowiedzieć się bezpłatnie na Forum Prawników - www.forum.prawnikow.pl - porady prawne, prawnicy, pomoc prawna, adwokaci.

Pracodawca, który opóźnia się z wypłatą wynagrodzenia może również ponieść konsekwencje karne. Zgodnie z art. 282 § 1 pkt. 1 kodeksu pracy niewypłacenie wynagrodzenia za pracę w ustalonym terminie lub bezpodstawne obniżenie jego wysokości lub nieuzasadnione potrącenie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny do 5.000 zł.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Portal Prawników
http://www.portal.prawnikow.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »